چگونه به شکل باشکوهی وارد یک مذاکره شویم

Gracefully Approach Negotiation

در بین ما افراد کمی هستند که ذاتاً می دانند چگونه مذاکره کنند، چه برسد به شکل باشکوه. این مهارتی است که شما می توانید از طریق یادگیری بدست بیاورید و داشتن دانش در این زمینه به شما کمک خواهد کرد در حرفه خود با اعتماد به نفس بیشتری جلو بروید. می توان به سادگی فکر کرد که مذاکره تنها به معنای مطرح ساختن پیشنهاد اولیه شماست – و این بخش مهمی از این روند است، اما متوجه خواهید شد که شما از تکنیک های مذاکره در مراحل چند گانه از حرفه تان استفاده می کنید.

چه برای اولین پیشنهاد شما باشد، چه برای همکاری با مشتریان، سازمان دهی تیم ها یا قیمت گذاری محصولات یا خدمات، این مهارت ها برای شما مفید خواهد بود.

آنچه را که می خواهید بدانید

اگر دقیقا بدانید که چه می خواهید، راحت تر می توانید بر موضع خود بایستید. در بسیاری از موقعیت ها که به مذاکره نیاز دارید، آمادگی کلید اصلی است. بنابراین با یک ایده مبهم از نتایج نهایی دلخواه تان وارد یک مکالمه نشوید. آیا مکالمه در مورد حقوق و مزایا است؟ دقیقا بدانید می خواهید با چه محدوده حقوق کار کنید و چه مزایایی انتظار دارید. آیا در مورد هزینه های مشتری یا تیم داخلی مکالمه می کنید؟ دقیقا بدانید تا چه مرزهایی باید کار کنید و محصول نهایی چه چیزی خواهد بود. اگر از همان ابتدای مکالمه بلاتکلیف باشید زمان از دست می رود. از قبل خود را آماده کنید و برای حداکثر استفاده از مکالمه در بهترین موقعیت خواهید بود.

صادق باشید

یکی از بهترین روش ها برای پیشبرد یک مذاکره گفتن حقیقت است. موفق ترین همکاری ها براساس صداقت شکل گرفته اند. صداقت به این معنا نیست که شما باید همه چیز را به اشتراک بگذارید، بلکه به معنای ورود به این مکالمات با در نظر داشتن این موضوع است که می خواهید در جهت یک هدف مشترک کار کنید، هر چه که باشد. به یاد داشته باشید که در سناریوی یک مذاکره ایده آل، هر دو طرف باید برنده شدن را کنار بگذارند.

زمانی که می توانید شنیده شوید سکوت را نشکنید

در یکی از صحنه های فیلم راک 30 جایی که جک که یک تاجر با تجربه است، برتری خود را نسبت کارگر مراقب بچه نشان می دهد، زمانی که تلاش می کند حقوق او را کم کند، مراقب بچه پاسخی نمی دهد. آن دختر فقط صبر می کند تاجر تا جایی صحبت کند که دیگر نتواند چیزی بگوید و در پایان دقیقا همان چیزی که می خواست به او پرداخت شد. این طبیعی است که بخواهید سکوت را بشکنید، اما ین کار را نکنید. اگر به شخص دیگر فرصت صحبت کردن بدهید، به احتمال زیاد اطلاعاتی که می خواهید را بدست می آورید یا نتایجی را که به دنبالش بود می گیرید. اما باید راحت باشید و به شخص دیگر اجازه دهید حق صحبت داشته باشد. حقیقتاً، اینکه هیچ چیزی نگویید می تواند یکی از ابزارهای موثر در مهارت های مذاکره ای شما باشد.

در مورد طرف دیگر فکر کنید و آنچه که نیاز دارد

برای انجام این معامله تحت فشار زیادی قرار می گیرید، اما در مورد شخص دیگر چطور؟ زمانی که تنها تمرکز شما بر منافع خودتان باشد این می تواند شما را نابود کند و کنترل موقعیتی را که در دستتان داشتید از بین می رود. به جای آن، در مورد نیاز های طرف دیگر مذاکره فکر کنید. آیا می توانید راه حلی که آنها دنبالش هستند پیدا کنید؟ پس هر دو در موقعیتی هستید که یک نتیجه دلخواهی وجود دارد که برای هر دو طرف مذاکره مفید است. اجازه دهید آنها بدانند که شما قادر هستید نتیجه دلخواه آنها را فراهم کنید، به همان شکل که آنها هم می توانند نتیجه دلخواه شما را فراهم کنند. همانطور که قبل تر بحث کردیم، هر دو طرف می توانید پیروز باشید.

مثبت باشید

مثبت اندیشی منافعی دارد که فراتر از میز مذاکره کارایی دارند. تمرین کنید که در مورد نتیجه مذاکره تان مثبت بیندیشید و این کار واقعاً به شما در رسیدن به نتایج دلخواهتان کمک می کند. به طور کلی، مذاکره موفق نیازمند انرژی مثبت و ایجاد محیطی است که همکاری تشویق شود.

بدانید چه زمانی باید کنار بکشید و چه زمانی به خوبی عمل کنید

این نتیجه ای نیست که می خواستید – چیزی که شما می خواهید برای هر دو طرف مذاکره است که به توافق برسند. اما گاهی اوقات این موضوع اتفاق نمی افتد. اگر یک مشتری نمی تواند هزینه خدمات شما را بپردازد، اگر بودجه داخلی اجازه نمی دهد که طرحی را کامل کنید یا اگر فقط نمی توانید با حقوق پیشنهادی به راحتی کار کنید، باید همیشه و همیشه مشتاق کنار کشیدن باشید. اگر شما می خواهید به هر قیمتی که شده است برای نتیجه تلاش کنید، به احتمال زیاد این کار بیشتر از اشتیاق شما برای رسیدن به نتیجه به هر قیمتی هزینه دارد.

مذاکره آسان نیست، اما کاری هم نیست که بتوانید از آن اجتناب کنید. مهم نیست که در شرکت تان چه موقعیتی دارید، زمانی خواهد بود که شما نیاز دارید از این مهارت های مذاکره ای استفاده کنید تا بتوانید به هدف سودمند دو طرفه دست پیدا کنید.

منبع: https://jobs.washingtonpost.com