چه کلمات کلیدی را باید در رزومه خود به کار ببرید؟

key words

مدیران استخدام را قانع کنید و راهی ایجاد کنید که بتوانید نرم افزار های مرتبط با این کار را ببینید و از کلمات کلیدی رزومه نویسی استفاده کنید که شامل راهنمایی هایی برای پیدا کردن مشاغلی با کلمات کلیدی خاص هستند.

در جستجوی شغل، رزومه شما با ارزش ترین ابزاری است که به کمک آن می توانید در این رقابت پیروز شوید (از ربات ها سبقت بگیرید). با استفاده از کلمات کلیدی در رزومه تان، می توانید رزومه تان را از مرحله بررسی برنامه های های کارجویان عبور دهید و درست در مقابل مدیر استخدام قرار دهید. در مورد روش های استفاده از کلمات کلیدی در رزومه تان به طور مداوم مطالعه کنید، می توانید از چندین کلمه کلیدی حرفه ای در رزومه تان استفاده کنید و می توانید در حوزه انتخابی خود مکان هایی را که در رزومه نویسی برای آنها کلمات کلیدی خاصی مورد نیاز هستند پیدا کنید.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

در اینجا به دلایلی اشاره می کنیم که چرا باید از کلمات کلیدی در رزومه تان استفاده کنید:

کلمات کلیدی می توانند در راستای سیستم ATS باشند

بعضی از شرکت ها از ATS  یا ” سیستم های ردیابی کارجویان” استفاده می کنند که برنامه های نرم افزاری هستند که رزومه ها را  طبق کلمات کلیدی بررسی می کنند و سپس کارجویان را بر اساس آنچه که پیدا کرده اند رده بندی می کنند. طبق Forbes، این سیستم ها به استخدام کنندگان و مدیران استخدام اجازه می دهند صدها درخواست برای یک موقعیت شغلی را که عبارات یا کلمات خاصی دارند قبل از خواندن رزومه ها بررسی کنند. برای مثال، سیستم ATS برای یک شرکت دارویی پزشکی می تواند درخواست های موقعیت اداری را بررسی کند و به دنبال عباراتی مانند ” سابقه پزشکی” باشد که شامل کلمات کلیدی هستند که در رزومه شما وجود دارد و می تواند اطمینان دهد که درخواست شما به دست مدیر استخدام رسیده است.

کلمات کلیدی می توانند مهارت های شما را توصیف کنند

کلمات کلیدی شناخته شده هستند، چون آنها اغلب دقیق ترین روش برای توصیف یک مهارت یا تجربه خاص هستند. کلمات کلیدی می توانند افعال عملی باشند که با نقشی که شما در شغل قبلی خودتان داشته اید ارتباط داشته باشد یا صفاتی باشند که بیانگر یک ویژگی شخصیتی خاص یک فرد حرفه ای موفق باشد. به کار بردن این کلمات برای توصیف خودتان می تواند به شما در خلاصه کردن دوره کاندید شدنتان برای یک موقعیت شغلی کمک کننده باشد و مانند یک مدرک قدرتمند عمل کند. از آن جایی که رزومه های قوی به طور معمول دارای یک صفحه در مورد تجربیات ده سال اخیر کاری است، کلمات کلیدی می تواند به شما کمک کند که بر روی هر خط حساب کنید.

کلمات کلیدی نشان دهنده دانش صنفی شماست

در حالی که بعضی از کلمات کلیدی توصیف کننده مهارت هایی است که برای چندین صنف کارایی دارد، بعضی دیگر از این کلمات به حوزه مطالعاتی یا شغل خاصی اختصاص دارند. استفاده از این کلمات می تواند به مدیر استخدام نشان دهند که شما  این شغل و الزامات آن آگاهی دارید که می تواند به شما در روند استخدام کمک کند. هم چنین کلمات خاص هر صنف می تواند به شما کمک کند اگر که امیدوارید از یک صنف به صنف دیگر بروید. برای مثال، برای یک دستیار اجرایی در یک شرکت مالیاتی، استفاده از کلمات مالی مانند ” حسابرسی” یا “سود” می تواند دانش مالی شما را به مدیر استخدام نشان دهد، حتی اگر تجربه های اجرایی پیشین شما در حوزه دیگری باشد.

کلمات کلیدی باید در روزمه تان به کار ببرید

در حالی که کلمات کلیدی را در رزومه تان به کار می برید که می توانند رزمه شما را از مرحله بررسی سیستم ATS عبور دهند، مهم است که جزئیات دقیقی در مورد دستاوردها و کلمات کلیدی فراهم کنید تا به استخدام کننده یا مدیر استخدام نشان دهند که شایستگی های شما قابل تایید است. در اینجا چند کلمه کلیدی حرفه ای و عمومی و شیوه استفاده از آنها آورده شده است  که می توانند در رزومه شما به کار برده شوند:

  • پیشرفت: اگر شما در موقعیتی بوده اید که پروژه ها را از مرحله مفهوم سازی به تکمیل شدن می رساندید، پس ممکن است چندین شکل مختلف از واژه “پیشرفت” را در روزمه تان استفاده کنید. زمانی که از این واژه را به کار می برید، پروزه هایی را که مدیریت کرده اید توصیف کنید و جزئیات خاصی در مورد نتیجه نهایی آن پروژه ها نیز فراهم کنید.
  • مدیریت: بسیاری از شرکت ها به دنبال کارجویانی هستند که تجربه های مدیریتی داشته باشند، اما مهم است که نمونه های دقیقی از توانایی های مدیریتی خود فراهم کنید. اگر از این کلمه در رزومه تان استفاده کرده اید، گروهی که مدیریتش به عهده شما بود و چگونگی رسیدن به اهداف تحت نظارت شما توصیفاتی را ارائه دهید.
  • همکاری: استفاده از کلمه کلیدی “همکاری” می تواند به مدیر استخدام نشان دهد که شما تجربه کار با دیگران برای رسیدن به یک هدف مشترک را دارید. زمانی که از این کلمه کلیدی استفاده می کنید، در مورد پروژه هایی که کامل کرده اید و نقش خود در تیم جزئیاتی فراهم کنید.
  • بهره وری: شرکت ها ممکن است کارجویانی را ترجیح دهند که به این کلمه کلیدی اشاره کرده اند، چرا که این کلمه کلیدی بر آنچه که شما برای سازمان بدست آورده اید تاکید می کند. اگر از شکل های مختلف واژه “بهره وری” در رزومه تان استفاده کرده اید، توضیح دهید که چگونه سطح بالای بهره وری را در موقعیت شغلی پیشین خود افزایش یا ادامه داده اید.
  • ثبات: این کلمه می تواند یک ویژگی جذاب برای مدیر استخدام باشد، زیرا به این معناست که شما هر روزه سطح مشابه ای از تلاش و نتیجه را فراهم کرده اید. در مورد آنچه که به طور مداوم انجام داده اید مانند “پیشی گرفتن سهمیه فروش سه ماهه” یا “رفع مشکلات مشتریان در سطح حرفه ای ثابت” در روزمه خودتان توضیح دهید.

چگونه کلمات کلیدی خاص هر صنف را پیدا کنید

قبل از آنکه رزومه خود را بارگذاری کنید، در اینجا مکان هایی اشاره شده است که می توانید کلمات کلیدی را در آن جا بیابید که به صنف یا موقعیت خاص شما مرتبط است.

توصیف شغل

اولین مکانی که می توانید در آنجا کلمات خاص هر صنف را پیدا کنید توصیف شغل برای موقعیتی است که دوست دارید بدست بیاورید. اغلب مدیران استخدام در آگهی های آنلاین شغل، اطلاعاتی در مورد مسئولیت ها و وظایف شغل مورد نظر توضیحاتی قرار می دهند. به طور معمول در این آگهی های شغلی از کلمات و عبارات خاص هر صنف استفاده می شود که شما می توانید در رزومه خود از آنها استفاده کنید. به طور مثال، در آگهی شغلی برای موقعیت مدیریت مهندسی مکانیک ممکن است به عباراتی مثل ” فرا عملکردی” ، ” اجرایی” و ” شبیه ساز” اشاره شود.

وب سایت های حرفه ای سازمانی

اگر شما دنبال صنف خاصی هستید، می توانید وب سایت یک سازمان حرفه ای را ببینید تا برای رزومه تان  ایده هایی از کلمات کلیدی داشته باشید. اغلب این سازمان ها وبلاگ ها، جزوه ها و دیگر منابع آنلاین را به شکل رابگان منتشر می کنند که ممکن است پر از کلمات کلیدی خاص صنفی باشد. برای مثال، اگر در صنف پرستاری به دنبال شغل هستید، ممکن است یک وب سایت پرستاری را ببینید و اطلاعات بیشتری در مورد اقدامات خاص مصونیت و میکروب زدایی یاد بگیرید. سپس می توانید از این منابع برای پیدا کردن کلمات کلیدی رایج در روزمه تان استفاده کنید.

وب سایت شرکت

هم چنین می توانید به وب سایت شرکتی که درخواست شغلی برای آن ارسال کردید نگاهی بیندازید تا منابع و کلمات کلیدی خاص صنفی را یاد بگیرید. اغلب شرکت ها در صفحه خاصی از وب سایتشان در مورد ماموریت و ارزش های شرکت مطالبی را قرار می دهند و این اطلاعات می تواند منابع با ارزشی از کلمات کلیدی مرتبط با صنف آن و اولویت های خاص شرکت باشد. برای مثال، عبارتی که به صورت آنلاین در مورد هدف یک شرکت ساختمانی نوشته شده است، ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد ساخت و ساز پایدار و دیگر موضاعاتی باشد که مربوط به ارزش های شرکت هستند.

 

منبع : https://www.careerbuilder.com