پنج پیش نیاز برای جستجوی شغلی موفق در سال 2022

job search

سال 2022 هم سومین سالی بود که دنیا با کویید 19 زندگی می کند. در حالی که تقریبا هر جنبه از زندگی های روزانه مان تحت تاثیر این موضوع قرار دارد، محیط های کاری هم دچار تغییرات چشمگیری شده اند. انتقال ناگهانی به محیط کاری دورکاری، بازگشت تدریجی به اداره ها با تاکید جدید بر ضدعفونی کردن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عادی شدن مدل کارهای ترکیبی تنها چندین تغییر کوچکی هستند که کارگران و کارمندان حتی قبل از آنکه همه گیری کرونا وارد دومین سال خود شود، با آن ها مواجه شده اند.

اکنون محیط کاری با جریان استعفای بزرگ همسو شده است و تلاش بر این است که متوجه شویم چرا 38 میلیون کارمند در سال 2021 از شغل هایشان استعفا داده اند و 9/10 میلیون جایگاه شغلی پر نشده باقی مانده اند. با این وجود، دیر یا زودش مشخص نیست ولی حتما اتفاق می افتد که بخشی از این کارگران دوباره به دنبال برگشت به محیط کار باشند.

ترفیع

برخلاف اشباع بازار کاری از فرصت های شغلی جاری، هر موقعیت شغلی پاسخ مشابه ای از کارجویان دریافت نخواهد کرد و آن شغل هایی که مربوط به صنف های پر تقاضا هستند احتمالا بیشترین درخواست های کارجویان را خواهند داشت. با توجه به چندین میلیون از افرادیی که در ابتدا شروع به جستجوی شغل می کنند، می تواند بدان معنا باشد که رقابت قابل توجه ای برای جویندگان شغل وجود دارد. بنابراین، کارجویان نیاز دارند بایذ مطمئن شوند که آیا در بازار شغلی سال 2022 می توانند رقابت کنند؟ در این اینجا چند مورد ضروری بیان شده است.

رزومه سفارشی شده

کارجویان به جای آنکه یک رزومه ثابت برای تمامی شغل ها بفرستند، از قبل به اهمیت تناسب رزومه شان برای هر موقعیت کاری که درخواست ثبت می کنند آگاهی دارند. با این وجود، زمانی که استعفای بزرگ به موضوع “درخواست بزرگ دوباره” تبدیل شود، رزومه های سفارشی شده چشمگیر خواهند شد. اغلب، رزومه ها قبل از آنکه به دست استخدام کننده یا مدیر استخدام برسند، توسط سیستم ردیابی کارجو (ATS) بررسی می شوند. سپس، بر اساس میزان نزدیکی کلمات کلیدی رزومه ها با توصیفات یک موقعیت شغلی رده بندی می شوند و اولین رزومه ها در مرحله روند استخدام قرار می گیرند. اگر تعداد کارجویان یک شغل در طی چند ماه یا چند سال دو برابر یا سه برابر شود و کارفرمایان بیشتری از سیستم ATS برای بررسی رزومه ها استفاده کنند، کاندید هایی که رزومه هایشان را سفارشی کرده اند نسبت به کسانی که این کار را نکرده اند برتری مشخصی دارند.

برند شخصی قوی

چشمگیرترین تغییر از شروع همه گیری کرونا  چه بوده است؟ به احتمال زیاد پذیرش دورکاری و میزان تجارتی است که اکنون به شکل مجازی انجام می شود. بنابراین، کاملا بدیهی است که جویندگان شغل به دنبال گزینه دورکاری هستند. قبل از کووید 19، یکی از نظر سنجی های سایت career builder نشان داد که 70 درصد از کارفرمایان قبل از آنکه آگهی یک فرصت شغلی را به طور گسترده اعلام کنند، از رسانه های اجتماعی برای تحقیق در مورد کارجویان استفاده می کنند. زمانی که تعداد کارجویانی که برای فرصت های شغلی جاری درخواست ثبت می کنند شروع به افزایش کند، به همین شکل نیاز کارفرمایان به تحقیق در مورد افراد بیشتر در مدت زمان کمتر به وسیله رسانه های اجتماعی که ابزاری ارزشمند در روند بررسی هستند افزایش خواهد یافت. در حالی که برند شخصی قوی جایگزینی برای دانش مورد نیاز، مهارت ها یا تجربیات کاری نخواهد شد، ولی می تواند برای کارفرمایان آگاهی ارزشمندی را در مورد حرفه ای بودن، تعهد کاری و قابلیت بازاریابی یک کاندید فراهم کند.

وضعیت واکسیناسیون

دو سال پیش، این موضوع غیر قابل اجتناب بود که وضعیت واکسیناسیون می تواند بر انتخاب شخص برای موقعیت شغلی تاثیر گذار باشد. اما همانطور که می دانیم، از آن زمان جهان خیلی تغییر کرده است. طبق یک نظر سنجی اخیر، 33 درصد از مدیران استخدام، به طور خودکار رزومه هایی را فاقد صلاحیت تشخیص داده اند که دارای وضعیت واکسیناسیون کووید 19 نبوده اند و 69 درصد به احتمال زیاد فردی را استخدام می کنند که قبلا واکسینه شده است. این آمار و ارقام ممکن است رو به کاهش باشد، چرا که طرح اجباری و سراسری واکسن برای تجارت های بزرگ در ژانویه سال 2022 بسته شد و جویندگان کار هنوز می توانند گاها سوالاتی را انتظار داشته باشند که مربوط به وضعیت واکسینه شدن آنها برای شغل مورد نظر و مصاحبه ها باشد.

تجربه دور کاری

 در ابتدای شروع همه گیری کرونا، کارمندانی که هرگز تجربه دورکاری نداشتند به این موضوع پی بردند که داشتن چنین تجربه ای در جای خود یک مهارت محسوب می شود. بعضی کارجویان دورکاری را دوست دارند، بعضی دیگر متنفرند، اما تقریبا اکثر افراد کمی تمرین نیاز دارند تا به دورکاری مسلط شوند. با جهش سال 2021 و 3 میلیون شغل های حرفه ای که به طور تمام وقت دورکاری هستند، 18 درصد از همه مشاغل حرفه ای تا انتهای این سال به شکل دورکاری انجام شده اند. پیش بینی می شود این اعداد تا انتهای سال 2022 تقریبا 25 درصد افزایش داشته باشد. شرکت هایی که نیروهای دورکار نیمه وقت یا تمام وقت جذب می کنند، کارفرمایان آن ها  با استخدام کارمندانی که تجربه پیشین کار در منزل را داشته اند این امکان را دارند که از مرحله سخت تغییر وضعیت عبور کنند که در آن باید کارمندان را آموزش دهند که حین کار در همان مکانی که زندگی می کنند، بین کار و زمان شخصی شان تعادل برقرار کنند. همانطور که دورکاری رایج تر می شود، به همین ترتیب داشتن تجربه دورکاری به عنوان معیاری در روند استخدام قرار می گیرد.

مهارت های ارتباطی

در سال 1994، جف بزوز مهارت ارتباطی را به عنوان اولین پیش نیاز برای کار در شرکتش که به زودی به نام آمازون شناخته شد قرار داد. اکنون بعد از 28 سال، با وجود بخش بسزایی از کارمندان که در تیم های گسترده ای کار می کنند، مهارت های ارتباطی قوی جز جدایی ناپذیر کار شده است. زمانی که گروه هایی از کارمندان یک اداره به طور منظم در جلسات کنفرانس حاضر می شوند، ارتباط برقرار کردن به طور طبیعی اتفاق می افتد و گاهی اوقات دوستی نزدیک می تواند هفته ها نقاط ضعف در ارتباط میان اعضای تیم را جبران کند. با این وجود، در یک تیم دورکار، دوستی نزدیک وجود ندارد و کارمندان که در مکان های مختلفی هستند باید دارای روابط اجتماعی قوی باشند تا بتوانند نظرات را بیان کنند، مشکلات را حل کنند و پروژه ها را کامل کنند. به همین دلیل، از جویندگان کار انتظار می رود که مهارت های ارتباطی قوی داشته باشند تا بتوانند در اولویت استخدام کارفرمایان اینده خود قرار گیرند.

جستجو برای شغل هرگز کار آسانی نبوده است و کووید 19 حتی چالش های بیشتری را معرفی کرد که جویندگان کار برای آنکه استخدام شوند باید با این چالش ها کنار بیایند و بر آنها غلبه کنند. ترکیب چند میلیونی از افرادی را هم اضافه کنید که اخیرا شغل هایشان را ترک کرده اند، اما به زودی به دنبال بازگشت دوباره به محیط کاری هستند و استخر استعداد ها بیشتر و بیشتر شلوغ می شود. با این وجود، در حالی که تعداد بیشتر جویندگان کار به معنای رقابت بیشتر است، هم چنین به معنای تاثیر گذاری بیشتر نیز هست. با دانستن این موضوع که انتظار کارفرمایان در بازار کار سال 2022 چه چیزی است و آماده سازی خود برای نمایش دانش مناسب و آمادگی های پیشرفته کاری، کارجویان می توانند در رقابت برای جستجو های شغلی شان در آینده برتری بدست بیاورند.

منبع : https://www.forbes.com