در آینده کاری خود به چه مهارت افزایی هایی نیاز داریم

What upskilling means

بیشتر کارشناسان معتقدند که مهارت افزایی ضرورری است – اما اکثر افراد نمی دانند از کجا باید شروع کنند. خوشبختانه، راه های زیادی وجود دارند که بتوانید به مهارت های خود بفزایید.

طبق گفته کارشناسان، مهارت افزایی یکی از ضروری ترین چالش ها است که در محیط کاری با آن مواجه می شوید. یادگیری مهارت های جدید موضوع رقابتی است که به آن به عنوان مهم ترین روشی اشاره می شود که کارمندان می توانند در اختلالات محیط کاری مانند خودکارسازی، خود را ثابت کنند، نظرسنجی ها نشان می دهند که نزدیک به 40 درصد از کارمندان نگران هستند که شغل شان طی پنج سال آینده غیر کاربردی بماند. هم چنین انجمن اقتصاد جهانی می گوید که مهارت افزایی برای احیای اقتصاد بعد از کووید 19 حیاتی است، این موضوع می تواند تولید ناخالص داخلی را بیشتر از 6 میلیارد دلار ارتقا دهد و 3/5 میلیون شغل جدید تا سال 2030 ایجاد خواهد کرد. پیام مشخص است: محیط کاری به سرعت در حال تغییر است و ما برای این دنیای جدید به مهارت های جدید نیاز داریم. اما مهارت افزایی چیست؟ بسیاری از افراد واقعا در مورد آن آگاهی ندارند – چه برسد که بدانند چگونه مهارت های خود را افزایش دهند.

این موضوع بر اساس گزارش McKinsey در سال گذشته است که بررسی می کند چگونه مهارت افزایی باعث رشد شغلی شده است و می تواند از عهده مسائل برابری بر بیاید. یکی از تحلیلگران آینده کاری به نام کلین النگارد، از شرکای ارشد در McKinsey و مدیر موسسه جهانی آن می گوید: ” با توجه به همه سطوح آموزشی و درآمدی، چیزی که می بینم این است که بیش از نیمی از افراد خواهان مهارت افزایی هستند، اما آگاهی از اینکه دقیقا چه کاری باید انجام دهند یکی از بزرگترین مانع ها در این مسیر است.”

خوشبختانه، کارشناسان می گویند که هر کسی می تواند مهارت افزایی داشته باشد و زمانی که بدانیم باید از کجا شروع کنیم، منابع کافی وجود دارد که به ما کمک کند.

مهارت افزایی چیست و چرا مهم است؟

بنا به گفته کارشناسان، اهداف نهایی مهارت افزایی، کارمندان با کارایی بیشتر، رقابتی و مرتبط ماندن با صنف خودتان است که به طور بالقوه باعث پیشرفت های مالی و تشخیص یا انتخاب شما برای فرصت های شغلی بهتر در آینده می شود.

 لیندا چای نایب رئیس توسعه استعدادها در لینکدین می گوید: “دلیل آنکه مهارت افزایی آنقدر سر و صدا کرده است مهارت هایی است که در محیط کاری به سرعت در حال تغییر هستند. شغل های شما در حال تغییر است، حتی اگر شغل تان را عوض نکنید.” اطلاعات اخیر لینکدین نشان می دهد از سال 2015 مجموعه مهارت های مورد نیاز یک شغل حدود 25 درصد تغییر کرده است. انتظار می رود تا سال 2027 این عدد به دو برابر افزایش پیدا کند.

اطلاعات لینکدین نشان می دهد که در حالی که بعضی از مهارت ها مانند ارتباط دیجیتالی در تمام بخش ها مهم هستند، حتی مجموعه مهارت ها در یک بخش مشابه نیز تحت تغییر و نوسان قرار می گیرند.

چای مهارت افزایی را اینگونه تعریف می کند: ” آن مهارت های کوچکتر که همیشه شکاف هایی که دارید را پر می کنند، مانند یادگیری مهارت های اکسل که برای مدیریت بودجه یک پروژه نیاز دارید یا تمرین چند راهکار برای اجرای بهتر مکالمات در گزارش مستقیم تان”. او افزود که پر کردن شکاف های این مهارت های کوچکتر ” می تواند همان چیزی باشد که به شما کارایی و انجام بهتر نقش تان را می دهد و شما را برای ارتقای بعدی آماده می کند.”

مهارت افزایی می تواند شامل مهارت های سخت (مانند چگونگی استفاده از یک نرم افزار خاص یا شاید طراحی گرافیکی ابتدایی) و مهارت های آسان (مانند افزایش مهارت شنیداری تان، یا بهتر شدن بازخورد های ساختاری دریافتی شما) باشد. برث روی مایکل، مدیر پروژه تحقیق و نوآوری در موسسه فناوری و یادگیری ها یپشرفته در دانشکده علوم انسانی تورنتو که در مورد مهارت افزایی مطالعه داشته است می گوید : ” مهارت افزایی می تواند هر چیزی باشد که به کارمندان کمک می کند شغل شان را کمی بهتر انجام دهند”.

مهارت ها مسئله مهمی است، زیرا آنها به استخدام کنندگان دید بسیار دقیقی می دهند که شما چه کاری می توانید انجام دهید. چای می گوید 40 درصد از استخدام کنندگان در سایت لینکدین به اطلاعات مهارتی که برای یک کارجو ثبت شده است اتکا می کنند، که این رقم در سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

چای می گوید: “مهارت ها نسبت به شاخص هایی مانند مدرک یا عناوین، بر اساس آن چه که یک کارجو می تواند انجام دهد فرصت فوق العاده ای برای کمک به پر شدن موقعیت های شغلی موجود فراهم می کند”.

مهارت افزایی می تواند برای هر فرد متفاوت باشد

بخش بزرگ دیگری از مهارت افزایی، آگاهی از مجموعه مهارت های خودتان و هم چنین روند های گسترده و مهم در بخش صنفی خودتان است. فردی را در نظر بگیرید که در بخش نفت و گاز کار می کند. ممکن است ایده بدی نباشد که در مورد انرژی سبز و وسایل نقلیه الکرونیکی اطلاعات بیشتری بدست بیاورد، مایکل می گوید: “همانطور که ارزش های سهام های موتور تسلا سر به فلک کشیده است، یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم چه چیزی در صنعت های بزرگ در حال اتفاق افتادن است و ببینیم چطور می توانیم در این نمودار منحنی خودمان را جلوتر از بقیه قرار دهیم.”

در حوزه بازاریابی یا رسانه که ممکن است زمان بیشتری را در تیک تاک میگذرانیم تا ببنییم چگونه این برنامه کار می کند و چطور روند های مشتریان ظاهر می شوند. برای هنرمندان، ممکن است به معنای توجه به رشد ناگهانی تقاضا برای صدا پیشه ها و تلاش برای بدست آوردن تجربیات مرتبط باشد. برای افراد حرفه ای در زمینه نیروی انسانی، ممکن است به معنای داشتن شایستگی در سیستم های فناوری اطلاعات باشد.

یک قدم به عقب برگردید و ببینید در صنعت های بزرگتر چه اتفاقی می افتد و ببینید چگونه می توانید در این نمودار منحنی جلوتر از بقیه باشید برس روی مایکل

به طور مرسوم، شرکت ها به دنبال روشی هستند که از طریق آموزش های داخل اداره به کارمندان خود کمک کنند که مهارت افزایی داشته باشند، اما اکنون، مایکل می گوید که روش های دیگری هم وجود دارد که بتوانید به شکل آنلاین مهارت های خود را افزایش دهید. ” شما می توانید ویدئوهایی در یوتیوب ببینید، می توانید در سایت لینکدین ثبت نام کنید و برنامه های آن را یاد بگیرید، تعداد زیادی مدرک های آنلاین وجود دارد”. البته، کمی جستجوی آنلاین می تواند شما را به سمت مقاله هایی در مورد پیشرفت ها در حوزه صنعتی که در آن کار می کنید، اطلاعاتی در مورد وقایعی در جلسات زنده یا آنلاین و یا حتی کلاس هایی برای مهارت های خاص هدایت کند.

و زمانی که این موضوع به تشخیص مهارت های خاص برای کار کردن بر می گردد، تصویر سازی یک هدف نهایی کمک کننده است. النگارد می گوید: “من در این مورد فکر کرده ام و برنامه ریزی کرده ام که شغل ایده آل شما چیست؟” ” کجا می خواهم بروم و چطور می توانم در کارم عقب گرد نداشته باشم؟” کارشناسان می گویند داشتن کنجکاوی و متقاعد کردن خود برای مهارت افزایی مهم ترین چیز است. شما ممکن است به طور دقیق ندانید که از کجا باید شروع کنید، اما با سرمایه گذاری برای آینده تان در نیمی از این نبرد پیروز شده اید. النگارد می گوید : ” این تنها بخشی از شروع تحقیق است”.

برای بعضی افراد مهارت افزایی ضروری است

در مورد همه کارگران، فنی شناسان می دانند چه مهارت های ارتباطی و چگونه این مهارت ها در آینده مهم خواهند بود. اما ممکن است بسیاری از کارگران فنی و نیمه فنی برای پیشرفت کاری خود، به تجهیز دوباره مجموعه مهارت هایشان نیاز داشته باشند. این گروه کارگران با ضروریت ها و چالش های وجودی بیشتری مواجه می شوند، زیرا تغییرات عظیم در محیط های کاری، شغل هایی را در خطر قرار داده اند: النگارد می گوید که به خصوص شغل هایی مانند کارگران خدمات مشتری ، کارگران صنعت غذا، کارگران ساخت و ساز و کارمندان دستیاری مثل دستیاران اجرایی در معرض خطر هستند.

او می گوید: ” فکر می کنم برای بعضی افراد مهارت افزایی کاری لوکس است که می توانید انتخاب کنید که انجام دهید و این مزیت است. برای بعضی دیگر یک ضرورت است”. طبق اطلاعات McKinsey، 17 میلیون کارگر آمریکایی شغل خودشان را در دهه آینده کمتر مورد تقاضا می بینند و ممکن است 80 درصد از این افراد به تجدید مهارت هایشان به طور کامل و نه فقط مهارت افزایی نیاز داشته باشند.

 او می گوید کارگران مهارت های جدید ساختاری را سخت تر می بینند، زیرا به احتمال زیاد سطوح درآمدی کمتر، سطوح پایین تحصیلات و دستیابی کمتری به منابع تجدید مهارت برای شروع دارند – بنابراین، دولت، موسسات آموزشی و کارفرمایان باید به طور نزدیکی با هم کار کنند و از لحاظ کاربردی این مساعل سیستماتیک را مورد خطاب و بررسی قرار دهند.

مهارت افزایی و پیشتاز شدن

کارشناسان می گویند مهارت افزایی نشان می دهد که شما بر روی شغل و آینده تان سرمایه گذاری کرده اید. مایکل می گوید: ” اغلب اوقات تمایل داریم از ساعت 9 تا 5 کار کنیم . بعد به خانه برویم و استراحت کنیم”. ” اما من فکر می کنم ما نیاز داریم یک قدم به عقب برگردیم و به آنچه که در یک نمای بزرگتر در حال وقوع است نگاهی بیندازیم.”

مهارت افزایی نه تنها به کارگران کمک می کند که جلوتر بروند، بلکه می تواند به آنها در پیدا کردن اشتیاق شدید در کارشان کمک کند. در خود ایالات متحده، کمی بیش از یک سوم کارگران در کار خود غرق هستند، که طبق نظر سنجی Gallup  در سال 2022 پایین ترین رقم در یک دهه است. کارشناسان می گویند که مهارت افزایی روشی برای ایجاد انگیزه دوباره در خودتان است: النگارد می گوید که اگر مهارت افزایی نداشته باشید، “شما در خطر عقب افتادن از دیگران قرار می گیرید و صادقانه این شوخی نیست”. بسیاری از ما یک چهارچوب فکری یادگیری یا یک چهارچوب رشدی داریم – اگر که شما چیز های جدید یاد بگیرید و خودتان را در مسیر های جدید قرار بدهید، این چهارچوب هیجان انگیز تر و رضایت بخش تر می شود.”

النگارد پیشنهاد می دهد که در تقویم تان یک ساعت را به تشخیص راه هایی برای مهارت افزایی اختصاص دهید و اگر کارفرمای فعلی شما جلسات آموزشی پیشنهاد داد برای آن جلسات ثبت نام کنید. او می گوید: “من فکر می کنم بسیاری از افراد از مزیت این موضوع استفاده نمی کنند. (کارگران) این کار را به عنوان وقت گذاشتن برای چیزی غیر از خانواده یا شغل خود یا کار های روزمره می بینند – من وقتی برای این آموزش ندارم”. “من فکر می کنم این چهارچوب فکری اشتباه است.”

او ادامه می دهد : “من فکر نمی کنم از مدیران تا کارگران خط مقدم تولید فرد خاصی باشد که طی 5 یا 10 سال آینده تلاشی برای مهارت افزایی خود انجام ندهد، زیرا جهان اطراف ما به سرعت در حال تغییر است.”

 

منبع : https://www.bbc.com