کاربرد مصاحبه های شغلی که از حد گذشته اند

job interviews

بعضی از کارفرمایان برای تایید صلاحیت کارجویان از آنها درخواست می کنند که حتی قبل از استخدام یک وظیفه کاری را انجام دهند – گاهی اوقات وظایفی را باید انجام دهند که ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد.

تاهیلا زمانی که آگهی استخدام موقعیت شغلی ارشد در یکی از شرکت های بزرگ پیش بینی بازرگانی را دید با شک و تردید امیدوار بود. شغل کارآفرینی که طراحی کرده بود به علت محدودیت های بعد از روند برگزیت محدود شده بود، بنابراین با یک دستمزد حداقلی کار می کرد، در حالی که به دنبال مسیرهای دیگری بود که بیشتر با مجموعه مهارت هایش همخوانی داشته باشد.

تاهیلا می گوید: “من فکر می کردم امتحان این کار ارزشش را دارد، چون حقوق دریافتی 55000 یورو ( 600/67 دلار) در سال بود و شبیه درآمدهای من در گذشته بود”. ” آنها به من گفتند که پنج مصاحبه خواهم داشت و اگر در سه مصاحبه اول موفق شوم، باید یک پروژه تحقیقاتی طولانی مدت را انجام دهم”. تاهیلا به مرحله انجام پروژه رسید و یک هفته از کارش مرخصی گرفت تا با تمام تمرکز بر روی این پروژه کار کند.

همانطور که از او خواسته شده بود تاهیلا یک تحقیق 25 صفحه ای همراه با گزارشات بیشتر و اصول طراحی گرافیکی کامل ارائه کرد. مرحله بعدی یک مصاحبه حضوری با دو مدیر ارشد در این شرکت بود، گرچه تاهیلا وقتی برای مصاحبه رسید و متوجه شد تنها یکی از مدیران ارشد برای مصاحبه آمده اند احساس خوبی نداشت. او می گوید: “من به سوالات زیادی در مورد روش های کار و تحقیقم جواب دادم”. “زمانی که در مورد این موقعیت شغلی سوال پرسیدم، جواب مبهمی دریافت کردم – اما مشخص بود که من نسبت به سه کاندید دیگر پایین تر بودم و طی یک هفته آینده نظر نهایی را خواهم شنید”.

با وجود تلاش های عالی تاهیلا برای بستن قرارداد، شرکت هرگز به او خبری نداد. تاهیلا می گوید: “من در مورد شخصی شنیدم که دقیقا همین موضوع برایش اتفاق افتاده بود، پس واضح است که شرکت با اعلام فرصت های شغلی، پروژه های تحقیقاتی خود را به شکل رایگان با استفاده از کارجویان انجام می دهد و در واقع هیچ کدام را استخدام نمی کند”.

مدت هاست که انجام دادن شکلی از وظایف کاری برای ارزیابی مناسب بودن کارجویان برای یک موقعیت شغلی به عنوان معیاری در روند استخدام قرار گرفته است. در کنار فرصتی که برای کارفرمایان فراهم می شود که ببینند افرادی که استخدام کرده اند تا چه حد با جنبه های آن موقعیت شغلی همسو هستند، این “مصاحبه های شغلی” کارجویان را قادر می سازد که مهارت هایشان را نشان دهند به خصوص اگر که در صندلی داغ مصاحبه ها موفق نشده باشند.

اما وظایفی که در منزل باید انجام شوند به نسبت بسیار عظیمی در حال رشد هستند. از کارجویان برای اثبات مناسب بودنشان برای موقعیت شغلی انتظار می رود این وظایف را طی چند روز یا حتی طی چند هفته انجام دهند. و این یک مشکل است که از جهاتی فراتر از یک مشکل به نظر می آید.

night work

مزه ترش

چه روزنامه نگارانی باشند که ایده های بسیار داستان های روزانه را با اب و تاب می نویسند، چه حسابدارانی که در تست های دو روزه مراکز روان سنجی شرکت می کنند، یا طراحانی که نمونه های پیچیده ای را تحویل می دهند، استخراج کار رایگان طی روند استخدام می تواند به شکل موذیانه ای انجام شود. صنعت های کمی هستند که در آنها کارها بدون تمرین انجام می شود و قطعا به سطح ارشد بودن کارجویان بستگی ندارد.

دلایل زیادی وجود دارد که کارجویان نسبت به این مصاحبه های سخت جبهه می گیرند. یکی از دلایل می تواند از دست رفتن زمان و گاهی هم درآمدها باشد، همانطور که در مورد تاهیلا دیدیم-  شاید این موضوع گسترده ترین مشکل باشد. حتی در مورد موقعیت های شغلی بدون انجام پروژه های امتحانی طولانی مدت، کارجویان باید زمانی را برای آماده سازی جهت مصاحبه کنار بگذارند (و اگر مصاحبه حضوری باشد عامل رفت و آمد به محل مصاحبه هم باید در نظر بگیرند). سپس، اولویت بندی کردن مراحل استخدام و قرار دادن مصاحبه کاری سخت در راس این نمودار صبر و تحمل بیشتری را می طلبد. گرچه بعضی از کارجویان می توانند این پیش نیازها را قبل یا بعد از کار بدست بیاورند، اشخاص انعطاف پذیری مشابه ای ندارند، برای بعضی از افراد، این وظایف می تواند نیازمند مرخصی بدون حقوق از کار فعلی شان باشد یا برنامه ریزی هایی برای مراقبت از فرزندانشان باشد.

مسئله بزرگ دیگر این است که کارجویان به ظاهر کار با دستمزد را بدون دریافت هیچ حقوقی انجام می دهند. لاتشا بایرد، مدیر عامل موسسه توسعه استعدادها Perfeqta در کارولینای شمالی ایالات متحده آمریکا می گوید : “درخواست از افراد برای انجام یک پروژه امتحانی یا درخواست از آنها برای آمدن به یک مصاحبه کاری در نوبه خودش غیر اخلاقی است – مشکل عدم پرداخت حق الزحمه به کارجویان است”. “مهم نیست از چه کلماتی استفاده می کنید، درخواست از کارجویان برای انجام مصاحبه های شغلی بدون پرداخت به آنها، کار رایگان بدون دستمزد محسوب می شود.”

با این وجود، فراتر از زمان و پرداخت حق الزحمه، این اقدامات حتی می تواند جنبه تاریک تری هم داشته باشد، در زمانی که کارجویان متوجه می شوند این شرکت ها از ایده های آنها که در زمان مصاحبه ارائه کرده بوده اند به شکل رایگان و بدون اجازه شان استفاده کرده اند.

اولیویا که در انگلستان زندگی می کند به دنبال استعفا از شرکتی که در آن کار می کند نبود، اما یکی از همکاران سابق اش او را دعوت کرد که برای یک موقعیت شغلی در یک موسسه درخواست استخدام بفرستد. او می گوید:” من مدیر استراژی موسسه را ملاقات کردم و به من وظیفه ای محول شد که یک استراتژی اجتماعی یک ساله با راهکارهای فعال سازی کمپین ها برای یکی از مشتریان جدیدشان بنویسم.”

بعد از گذشت سه روز از انجام این کار، او پروژه اش را برای یک مخاطب مشتاق ارائه کرد و به زودی شغلی به او پیشنهاد شد. در حالی که نشان دهنده این موضوع بود که آیا اولویت موقعیت شغلی را می پذیرد یا خیر، شرکت از او خواست که پروژه اش را بفرستد تا مدیر استراتژی شرکت هم ببیند. در حالی که با این موضوع کنار نیامده بود، پیشنهاد داد که خودش پروژه را ارائه کند و شرکت نپذیرفته بود.

درخواست از افراد برای انجام یک پروژه امتحانی یا درخواست از آنها برای حضور در مصاحبه های کاری در نوبه خود اخلاقی نیست- مشکل عدم پرداخت حق الزحمه به کارجویان است لاتشا بایرد

چند ماه بعد، تقریبا بعد از عدم انتخاب فردی برای آن موقعیت شغلی به دلایل مختلف، اولیویا بخشی از محتوای کارآفرینی خود را که بر اساس ایده ای بود که پیشنهاد داده بود در تیک تاک به اشتراک گذاشت. او می گوید:” سپس، یکی از کمپین های بعدی را دیدم که دقیقا بر اساس همین ایده تشکیل شده بود”.”من فکر کردم، صبر کن – این استراتژی من است.” گرچه او خوشحال بود که از فرستادن همه طرح کارش امتناع کرد، اما می گوید که هرگز هیچ کاری را اصلا با یک کارفرمای توانمند هم به اشتراک نخواهد گذاشت.

بی ملاحظه و غیر قابل دفاع؟

زمانی که وارد یک صنعت یا سطح خاصی از کار می شوید، بسیار سخت است که بدانید چه نوع چهارچوب بندی زمانی و چه درخواست هایی استاندارد و معقول است.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که جمع آوری اطلاعات از جوامع حرفه ای می تواند برای تعیین نوع انتظارات کمک کننده باشد. چاد لیباندس کسی که در شرکت جهانی مشاوره نیروی انسانی رابرت هف کار می کند پیشنهاد می دهد که: ” اگر احساس می کنید که روند وظایف بسیار زیاد شده است، از کسی در شبکه ارتباطی خودتان سوال کنید که چه پروسه های مشابه ای داشته است و چیزی که (شما) می پرسید خارج از محدوده باشد”.

با این وجود، نیک کروکودلیس، میزبان پلتفرم پیشنهادی” از Headhunter بپرسید” مصمم تر است. او معتقد است که مصاحبه های کاری در مجموع از افراد استفاده می کنند و تحت عنوان یک عبارت کلی به نام درخواست “بی ملاحظه و غیر قابل دفاع تاریخچه خصوصی حقوق شما را افشا می کند. زمانی که کافرمایان با قراردادن یک وظیفه دو هفته ای برای ما فراتر از آنچه که می توانیم انجام دهیم می رود، او یک پیشنهاد صادقانه جایگزین به کارجویان معرفی می کند”. کروکودلیس اضافه می کند که : “پیشنهاد می کنم آن کار را براساس پایه حقوق روزانه انجام دهید تا کارفرمایان تصمیم بگیرند که شما یا شخص دیگری را استخدام کنند.”

بایرد موافق است که کارجویان ” نباید از بستن قرارداد در جلوی (کارفرما) ترس داشته باشند یا از آنها بخواهند قبل از شروع یک پروژه برای محافظت از دارایی هوش و استعداد شان قراردادی امضا کنند.” او می گوید که مهم است در مورد مدت زمان فعالیتی که باید انجام شود و هم چنین مراحل کلی روند استخدام شرکت، ایده شفافی داشته باشیم. عدم توانایی در فراهم آوردن این جزئیات – یا مقدار افراطی کار رایگان – می تواند به عنوان پرچم های قرمز بزرگی برای کارجویان باشد و دیدی از چگونگی احساسی که ممکن است در مورد پرداختی ها داشته باشند نشان دهد. با همه این ها، بایرد می گوید که مصاحبه ها فرصتی برای کارجویان است که همانطور که شرکت در حال اندازه گیری میزان مناسب بودن آنهاست، کارجویان هم شرکت را محک بزنند.

Free project

هنوز این موضوع همیشه به سادگی نه گفتن مستقیم به این پروژه ها نیست. بسیاری از کارجویانی که درخواست های چند گانه را می خواهند با شعبده بازی انجام دهند تقریبا با یک گره کور مواجه می شوند: به سختی و با پول کم بر روی وظایفی که باید در منزل انجام دهند کار می کنند که برای خودشان خارج از محدوده کاریست. درحالی که بعضی از کارجویان در بعضی بخش ها در انتخاب عاجزند و نمی توانند به آسانی راه بعدی را انتخاب کنند، هر کارمندی وسعت انتخاب– یا امنیت مالی – ندارد. کاندید شدن برای موقعیت شغلی، آنها را به خطر می اندازد. در واقع این بدان معناست که بعضی کارگران حتی با وجود داشتن بهترین استعداد ها ممکن است انتخابی بیشتر از مصاحبه های کاری چالش برانگیز برای خودشان نداشته باشند.

فراتر از ژست حسن نیت

در یک دنیای ایده آل، تعهداتی برای کارمندان بالقوه وجود ندارد که حق الزحمه برای کارشان درخواست کنند – این موضوع قانون گذاری شده است – روند پرداختی وجود دارد که توسط شرکت هدایت می شود. در حالی که هنوز بعضی از شرکت ها به عنوان یک کار فرعی، به وسیله پاداش دادن به کارجویانی که در مصاحبه ها وظیفه کاری انجام دادند، توازن قدرت را بازبینی می کنند.

برای مثال، درخواست برای موقعیت شغلی توسعه دهنده در شرکت دستگاه های اتوماتیک در سان فرانسیسکو، شرکت مادر وردپرس و تامبلر قبل از گرفتن تست کد نویسی یک مصاحبه اولیه متن محور را قرار می دهد و سپس کارجو باید یک کار قراردادی 40 ساعته را انجام دهد. کاندیدهای این شغل 25 دلار (20پوند) به ازای هر ساعت دریافت می کنند و هیچ مهلت تحویلی برای تکمیل این کار وجود ندارد. این موضوع فقط در صنف فناوری اتفاق نمی افتد، در ماه مارس یک شرکت خیریه توزیع غذا در تورنتو در مصاحبه هایش شروع به پرداخت 75 دلار به ازای هر ساعت به کاندیدهای شغل کرد و هم چنین کاندید هایی را برای شغل هایی که درخواست داده بودند با توجه به کامل کردن ارائه ها یا وظایفی که به آنها محول شده بود مورد ارزیابی قرار داد.

کاندیدها این کار را روشی برابری خواهانه تر می دانند. بعد از آنکه یک شرکت نرم افزار جهانی، روث را از طریق لینکدین استخدام کرد، او مصاحبه ابتدایی را انجام داد و نرخ ثابت 250 دلار را برای کامل کردن پروژه امتحانی 5 ساعته دریافت کرد، قبل از آنکه مصاحبه دیگر را انجام دهد و پروژه  امتحانی دوم که برای آن 500 دلار به او پرداخت شد تکمیل کند. روث که در برلین زندگی می کند می گوید: “تخمین زده شده بود که این پروژه 10 ساعت طول بکشد، اما واقعا می خواستم در این ارائه کوتاه کار خوبی انجام دهم، بنابراین 12 ساعت برای آن وقت گذاشتم.”

او بعد از چندین مصاحبه بیشتر و ماه ها درگیری با پروژه ها، موفق به گرفتن پیشنهاد شغلی شد. روث می گوید: “این یکی از مثبت ترین تجربیات استخدام من است، چون آنها خیلی حرفه ای بودند و همیشه در مورد مرحله بعدی شفاف عمل می کردند”. ” پرداخت حق الزحمه ( هم چنین تقریبا به طور مداوم بعد از انجام وظایف) بسیار تحسین برانگیز بود و باعث شد بیشتر برای این پروژه کار کنم”.

ناپالا پراتینی از بنیان گذاران استارت آپ فناوری سلامتی “هبیچوال” در لندن اشاره می کند که در راستای قدرت بخشی به برند یک کارفرما، پرداخت به کاندید های شغل می تواند به طور مستقیم از پرداخت به آژانس های استخدامی، استخدام کنندگان یا پست های شبکه های اجتماعی موثرتر باشد. مدت کوتاهی بعد از راه اندازی در سال 2019، شرکتش شروع به پرداخت به کاندیدهای شغلی با  نرخ ثابت 25 پوند به ازای هر ساعت تا چهار ساعت برای وظایف کاری کرد.

پراتنی توضیح می دهد که : ” این مقدار پول زیادی نیست، اما بیشتر از آن است که برای کسانی که وقتشان گرفته شده بخواهیم ژست جبران بگیریم.” “به عنوان یک کاندید شغل راحتر است که احساس کنید در این موقعیت قدرتی ندارید و گرچه زندگی تان را به خطر نینداختید، برای یک شرکت یک شرط بندی زندگی می کنید و آنها هم باید برای آن ارزش قرار دهند.”

به عنوان کارمندان آینده نگری که بسیار متفاوت و گاهاً بهره کشانه مسیر خود را پیدا می کنند – بر روند استخدام فائق می آیند، از وقتشان محافظت می کنند و با انجام کاری متعادل ارزش خود را حفظ کرده اند. تاهیلا با انجام شغل های عجیب موقعیت های شغلی خاصی را بدست آورد، و گرچه قراردادی را پیش رو نداشت، اگر دوباره از او درخواست کنند، می داند چگونه در یک مصاحبه کاری موفق عمل کند. او می گوید: ” یک یا دو پروژه یا طراحی کوچک خوب است، اما برای یک پروژه اساسی فکر می کنم این حق من است که امتناع کنم.”

منبع : https://www.bbc.com