چگونه بین دو کار نیمه وقت تعادل ایجاد کنیم

How to balance working two part

داشتن دو شغل نیمه وقت می تواند فراتر از تنها روشی عالی برای حقوق بیشتر باشد. هم چنین می تواند فرصتی را برای انتخاب های شغلی طولانی مدت از طریق بدست آوردن تجربه در بیش از یک صنف برای شما باشد. اما تعادل بین دو شغل کاملا سخت است، به خصوص اگر بخواهید زمانی را برای کارهای دیگر در زندگی تان اختصاص دهید. مهم است که شغلی دومی را پیدا کنید که با شغل اول شما تضادی نداشته باشد و مطمئن شوید که تعادل بین زندگی کاری و شخصی تان برقرار است. ما نشان می دهیم که چطور از دو شغل نیمه وقت خود بدون قربانی کردن سلامت روحی تان بهترین استفاده را ببرید.

چرا دو شغل داشته باشیم؟

اولین و مشخص ترین جواب به این سوال توانایی افزایش درآمدتتان است. این می تواند به شما در پس انداز بیشتر حقوق تان برای اهداف بلند مدت، پرداخت زودتر وام ها یا حتی تنها داشتن پول بیشتر برای تفریحاتی مثل سفر یا خرید کمک کننده باشد. با داشتن دو منبع درآمدی هم چنین می توانید احساس امنیت شغلی بیشتری داشته باشید، زیرا اگر اوضاع از کنترل شما خارج شد (مانند زمانی که کارفرمای شما تصمیم به تعدیل نیرو بگیرد) هنوز در آمدی از دیگر شغل خودتتان دارید.

هم چنین داشتن شغل دوم می تواند برای شما فرصتی در جهت پیشرفت شغلی تان فراهم کند. نه تنها فرصتی برای یادگیری مهارت های جدید و بدست آوردن تجربیات بیشتر خواهید داشت، بلکه هم چنین فرصتی برای ملاقات با افراد بیشتر و ایجاد ارتباطات کاری در صنف های مختلف خواهید داشت. این ارتباطات و تجربیات جدید برای فرصت های شغلی آینده شما درهایی به رویتان باز خواهد کرد و پیشرفت شغلی تان کمک کننده خواهد بود. با استفاده از این فرصت های پیشرفت شغلی می توانید به طور مداوم هم از نظر حرفه ای و هم از نظر شخصی رشد و پیشرفت داشته باشید.

در بهترین حالت، در واقع داشتن شغل دوم منجر به بهبود تعادل زندگی کاری و شخصی می شود. تنوع بیشتر در کار شما می تواند برای اجتناب از احساس غرق شدن یا فرسودگی ناشی از ساعات کاری بیش از حد انجام همان کار کمک کننده باشد. یا اگر در زندگی شخصی تان دچار مشکلی هستید که زندگی تان را تحت الشعاع قرار داده است یا دچار استرس شده اید، ممکن است بتوانید به راحتی از یکی از شغل هایتان استعفا دهید بدون آنکه نگران از دست دادن درآمد خود باشید، زیرا منبع دومی برای درآمد دارید.

پیدا کردن کاری که با شغل اول شما تضادی ندارد

پیدا کردن کار دومی که با شغل اول شما اختلالی ندارد می تواند چالش برانگیز باشد. برای راحتتر کردن این روند مهم است که به دنبال شغل دومی باشید که ساعات کاری متفاوتی با شغل اول شما دارد. برای مثال، اگر در شغل اول تان در طی روز کار می کنید، ممکن است دنبال شغل دومی باشید که ساعات کاری آن بعد از ظهرها یا آخر هفته ها باشد. با این روش می توانید دو شغل داشته باشید بدون آنکه با یکدیگر تداخل داشته باشند.

به عبارت دیگر، در بسیاری از تجارت ها برنامه های زمانی غیر قابل پیش بینی برای نیروهای کار وجود دارد، بنابراین روش دیگر برای مدیریت این موضوع پیدا کردن صنفی است که ساعات کاری آن زمان های متفاوتی در روز است. برای مثال، شغلی مانند صندوق دار در یک مغازه لباس فروشی که قبل از ساعت 7 بعد از ظهر تعطیل می شود بعید است با شغلی مانند متصدی بار تداخل داشته باشد. کار سرایداری در دفاتر نظافت در عصرها ممکن است به خوبی با شغلی همراه باشد که به انجام فعالیت های بعدازظهر برای ساکنان مرکز سالمندان می پردازد. در هر صورت، اغلب بهترین روش این است که با هر دو کارفرما در مورد محدودیت های برنامه خود کاملاً صادق باشید.

فراموش نکنید که مکان کار و زمان رفت و آمد به محل کار را زمانی که به دنبال شغل دوم هستید در نظر بگیرید، به خصوص اگر دو شغل در دو مکان مختلف داشته باشید. شما می خواهید مطمئن شوید که شغل دوم به راحتی قابل دسترسی است و  زمان کافی برای رفت و آمد به محل های هر دو کار دارید.

در مورد کارفرمایان بالقوه تحقیق کنید

زمانی که به دنبال شغل دوم هستید، مهم است که سیاست های کارفرمایان خود در مورد کار دوم کارمندان چه در شغل کنونی تان و چه برای شغل های دوم بالقوه تان در نظر داشته باشید. بعضی شرکت ها ممکن است سیاست های سختگیرانه ای داشته باشند که مانع کار دوم کارمندان شود، در حالی که بعضی دیگر از شرکت ها منعطف پذیر تر هستند. مطمئن شوید که قبل از درخواست برای شغل سیاست های شرکت را می دانید، بنابراین می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد مناسب بودن آن شغل برای خودتان بگیرید.

به علاوه مهم است که در مورد منطف پذیری برنامه های زمانی کاری کارفرمای خود تحقیق کنید. برخی از کارفرمایان ممکن است بتوانند ساعات منعطف یا تغییرات برنامه زمانی کاری را برای همگام شدن با کارمندان خود که مشغول کار دوم هستند، ارائه دهند. کارفرمایان دیگر ممکن است انتظار داشته باشند که حتی کارمندان نیمه وقت آنها برای شیفت های کاری اضافی ” آماده باش” باشند. این موضوعی است که در زمانی که به دنبال کار دوم هستید باید مد نظر قرار دهید، چرا که به شما کمک می کند که مطمئن شوید قادر به انجام دو کار بدون داشتن استرس اضافی یا محدود کردن برنامه روزانه خود دارید.

هنگامی که شغل دوم را بدست آوردید، زمان خود را مدیریت کنید

با داشتن راهکار هایی مدیریت مناسب زمان، این امکان وجود دارد که یک تعادل سالم بین زندگی کاری و شخصی داشته باشید، حتی اگر بیشتر از یک شغل دارید. یک راهکار کلیدی قرار دادن یک برنامه زمانی کاری واقعی است که به شما اجازه می دهد دو کار داشته باشید و هم چنین زمانی برای خودتان نیز داشته باشید. مطمن شوید که از قبل برای زمان رفت و آمد، استراحت و هر فعالیت ضروری دیگر برنامه ریزی کرده اید.

زمانی که یک برنامه زمانی کاری را ایجاد می کنید، از لیست کردن تمام وظایف و مسئولیت های روزانه تان شروع کنید که شامل کار، وظایف محوله و فعالیت های اوقات فراغت شما است. سپس این فعالیت ها را به ترتیب از مهم ترین و آنچه که باید اول انجام شود ترتیب بندی کنید. هر روز طبق این ترتیب پیش بروید و سپس برای تمام هفته این برنامه زمانی کاری را بنویسید.

مهم است که  هر زمان که نیاز داشتید در برنامه زمانی کاری خود منطف پذیر باشید و تغییراتی را اعمال کنید. برای مثال، اگر در یکی از شغل های تان کارهای اضافی زیادی دارید، ممکن است نیاز داشته باشید برای تعادل حجم کاری کارهایتان برنامه زمانی کاری خود را تنظیم کنید. مهم ترین موضوع ادامه آن چیزی است که باید انجام دهید و زمانی که نیاز به یک تعادل خوب بین زندگی کاری و شخصی تان دارید بتوانید تغییراتی را اعمال کنید.

با قرار دادن یک برنامه زمانی کاری واقعی و اولویت بندی وظایف و مسئولیت ها شما می توانید به طور موفقیت آمیزی بین دو شغل نیمه وقت خود تعادل ایجاد کنید و یک تعادل سالم بین زندگی کاری و شخصی نیز داشته باشید.

برای چالش ها آماده باشید

داشتن دو شغل می تواند مجموعه ای از چالش هایی را به همراه داشته باشد. برای آنکه به طور کامل برای این چالش ها آماده باشید مهم است که تداخل های کاری بالقوه ای را پیش بینی کنید که ممکن است در برنامه های زمانی شما به وجود بیایند. یک روش برای این پیش بینی مقایسه برنامه های زمانی کاری دو شغل خود است تا مطمئن شوید که ساعات کاری دو شغل تان با یکدگیر همپوشانی ندارند.

هم چنین مهم است که برنامه ای برای مدیریت مشکلات غیر قابل پیش بینی داشته باشید. برای مثال، اگر شغل های شما نیازمند اضافی کاری است، اگر همین مشکل برای شغل دیگر شما هم وجود داشته باشد چه کار خواهید کرد؟ داشتن یک برنامه پشتیبان مانند پیدا کردن شخصی که بتواند شیفت کاری شما را پوشش دهد، می تواند در اجتناب از هر گونه استرس یا ناامیدی که ممکن است به علت تضاد برنامه های کاری لحظه آخری در شما ایجاد شود کمک کننده باشد. با پیش بینی و آماده سازی خود برای این چالش ها می توانید مطمئن شوید که می توانید به شکل بهتری برای کار در دو شغل خود تغییر وضعیت دهید.

مدیریت استرس

تعادل بین دو شغل نیمه وقت می تواند استرس برانگیز باشد، اما راهکار های متعددی وجود دارند که می توانید از آن ها برای کاهش استرس و داشتن تعادل سالم بین زندگی کاری و شخصی استفاده کنید. مراقبت از خود مهم است، بنابراین باعث می شود مطمئن شوید که برای خودتان زمان استراحتی برنامه ریزی کرده اید که می تواند خواندن یک کتاب، پیاده روی یا فقط استراحت کردن باشد. داشتن زمانی برای خودتان می تواند به شما برای بازیابی انرژی تان و احساس سرزندگی، کاهش استرس و بهبود آسایش کلی زندگی تان کمک کننده باشد.

یک راهکار مفید دیگر اولویت بندی سلامت جسمانی تان از طریق داشتن یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و نوشیدن میزان کافی آب است. زمانی که از نظر فیزیکی احساس خوبی داشته باشید، باعث می شود که راحتتر بتوانید وظایف شغلی خود را در دو شغل خود انجام دهید و برای رسیدن به اهدافتان باانگیزه باشید و به عبارتی در وهله اول همین موضوعات دلایلی برای شما هستند که شغل دوم داشته باشید.

در نهایت، مهم است درهر دو شغل خود به شکل موثری با کارفرمایان تان تعامل داشته باشید و محدودیت های مشخصی را برای کار و زمان شخصی خودتان قرار دهید. برای مثال، اگر نیاز دارید که کار خود را زودتر تمام کنید چون یک قرار ملاقات دارید، مطمئن شوید از پیش در مورد این موضوع با کارفرمای خود صحبت کرده اید و مدیریت های لازم را برای تکمیل وظایفتان انجام داده اید. این می تواند به شما کمک کند کمتر احساس خستگی داشته باشید و کنترل بیشتری روی برنامه زمانی کارهای خود داشته باشید.

جمع بندی:

  • به دنبال شغل دومی باشید که ساعات کاری و موقعیت مکانی آن متناسب با شغل اول شما و سبک زندگی شماست.
  • مطمئن شوید که سیاست های چند کاره بودن و انعطاف پذیری برنامه های زمانی شغل کنونی خودتان و هر شغل دومی که دارید را می دانید.
  • یک برنامه زمانی منطقی برای خود قرار دهید، وظایف خود را اولویت بندی کنید و تلاش کنید که منظم پیش بروید و بنابراین می توانید برای چالش های غیر قابل پیش بینی آماده باشید.
  • فراموش نکنید زمانی را برای خودتان قرار دهید تا از احساس خستگی و استرس اجتناب کنید.

منبع: https://www.snagajob.com