بایدها و نبایدهای روزمه نویسی به سبک جدید

رزومه شما اولین چیزی است که تاثیر خود را بر کارفرما می گذارد. بنابراین زمانی که رزومه می نویسید، تمام تلاش خود را به کار گیرید.

دبرا ویتمن، یکی از مربیان تایید شده حرفه یابی و رزومه نویسی می گوید: “رزومه نویسی یک تمرین داستان گویی برای چیزی است که باعث می شود شما بسیار تاثیر گذار باشید.” “شما باید به این موضوع به عنوان یک وسیله بازاریابی برای خودتان نگاه کنید. از افکار اکنون خود بیرون بیایید و از خود بپرسید که من چگونه می خواهم جهان مرا درک کند؟ “

در اینجا بایدها و نبایدهایی آمده است که باید بخشی از رزومه شما باشد:

خیلی تخیلی نباشید

شروع رزومه شما با ارزش ترین دارایی شماست. بنابراین، مطمئن شوید که استخدام کنندگان و مدیران استخدام می توانند به آسانی به آنچه که نیاز دارند بدانند برسند.

استیسی هلر، یکی از مربیان جستجوی شغل می گوید : “یک رزومه خلاقلانه بر علیه شما است” ، “شما باید بتوانید در طی شش ثانیه توجه شخصی را بدست بیاورید و استخدام کنندگان می دانند که کجا باید دنبال اطلاعات بگردند و این همان جایی است که ما می خواهیم آن را پیدا کنیم. زمان برای درک شما کم است.”

او پشنهاد می دهد در اینجا رزومه شما باید شامل اسمتان، شهر و محلی که در آن زندگی می کنید، ایمیل، شماره تلفن، آیدی لینکدین و یک جمله یا خلاصه ای ارزشمند از تجربیات کاری شما در دنیای کار باشد.

مهارت ها و برند خود را خلاصه کنید

در ابتدای رزومه تان نوشتن خلاصه ای از تجربیات کاری تان یک روش برای برجسته سازی مهارت شما و به وجود آوردن برندی برای خودتان است.

ویتمن می گوید افرادی که به تازگی وارد دنیای کار شده اند به جای خلاصه تجربیات کاری از تحصیلات خود می نویسند، اما او پیشنهاد می دهد اگر این افراد می خواهند خلاصه ای از تجربیات کاری را در رزومه خود داشته باشند، می توانند اینگونه بنویسند: فارغ التحصیلی اخیر همراه با مدرکی در بازاریابی و مهارت های کاربردی برای صنایع  مختلف.

او افزود که هم چنین کارجویان تازه وارد می توانند در مورد مهارت های ارتباطی شان و همکاری با دیگران بازارگرمی کنند.

او در مورد کارمندان فصلی پیشنهاد می دهد که خلاصه ای جامع داشته باشند که جزئیات ارزشی را که شما با خودتان به آن موقعیت یا شرکت می آورید در برداشته باشد و شامل نمونه هایی از موفقیت های شما در موقعیت های کاری اکنون یا قبلی تان باشد.

او گفت ” این خلاصه، یک جمله برند گونه قدرتمند همراه با نمونه است … به این شکل به آن فکر کنید: با این موقعیت من آنچه لازم است می آورم. ” شما چیز خاصی را می خواهید که تا اینجا قابل اندازه گیری باشد که نمونه ای نزدیک از چیزی باشد که انجام داده اید و نشان می دهد چطور شما نتیجه هایی را رقم می زنید.”

تنها یک هدف را قرار ندهید

آن چیزی که نباید در ابتدای رزومه شما باشد : یک هدف

ویتمن می گوید : ” به شرکت نگویید که دنبال چه چیزی هستید، شما نیاز دارید در مورد چگونگی تاثیر گذاریتان بر محیط، اطلاعاتی با آنها در میان بگذارید.

برای خواندن روبات ها بنویسید

طبق گفته دمیشا جنینیگز، یکی از رزومه نویسان مورد تایید، در ابتدای رزومه، اضافه نمودن موقعیت شغلی که درخواست آن را دارید، می تواند به رجوع سیستم های ردیابی درخواست های گذشته رزومه شما کمک کند.

این سیستم ها برای یافتن کاندیدهای بالقوه، کلمات کلیدی خاصی را جستجو می کنند.

او پیشنهاد می دهد که شناسایی کلمات کلیدی به کار برده شده در یک روزمه کاری این اطمینان را ایجاد می کند که هم چنین این کلمات کلیدی در رزومه شما وجود دارند. او توضیح می دهد که اغلب عنوان شغل و مهارت های مورد نیاز، کلمات کلیدی هستند که سیستم های ردیابی آنها را جستجو می کنند.

او می گوید : ” اگر برای توصیف موقعیت مورد درخواست از آن کلمات و عبارات کلیدی استفاده نکنید، کار سیستم های ردیابی رزومه کارجو سختتر می شود.”

خاص باشید

شما می خواهید که در مورد تجربیاتتان واضح صحبت کنید و مطمئن باشید که مهارت ها و کارایی های شما برای این شغل با جزئیات توضیح داده شده است.

هالر می گوید” در ابتدای کار، شما در روزمه تان باید نشان دهید که می دانید برای این شغل چه کاری باید انجام دهید”. “در مراحل بعدی کارتان، باید نشان دهید که چه ارزش هایی باعث شد شما را به عنوان شخصی که در انجام این شغل پیشتاز است انتخاب کنند.”

وی افزود که توصیف موفقیت های کمی شما، چه در مورد فروش، رشد، شاخص ها و دارایی ها می تواند کمک کند که تاثیر شما را نشان دهد و توجه استخدام کنندگان بیشتری را جلب می کند.”

هیچ چیز و همه چیز را در رزومه بنویسید

رزومه شما نباید زباله ای از داده هایی در مورد هر آنچه که انجام داده اید باشد.

جنینگز پیشنهاد می دهد که یک روش برای چهارچوب بندی تجربیاتتان نوشتن لیستی از موقعیت های شغلی، نام شرکت ها و مدت اشتغال به شغل است که در ادامه آن چند خط کوتاه در مورد توصیف نقش خود بنویسید، سپس چند نکته کلیدی همراه با بولت در مورد دستاوردهای خود در این شغل همراه با جزئیات خاص بنویسید.

او می گوید : “نکات کلیدی بولت دار شما را مورد توجه قرار می دهد”. “چندین جمله اول، موارد قوی تر و پیچیده ای را در مورد شما که در آن موقعیت شغلی قرار داشته اید برجسته می کند.

هالر پیشنهاد می دهد که نکات کلیدی بولت دار خود را بر اساس اهمیت بنویسید. “نکات بولت دار خود را بر اساس چیز هایی که افراد می خواهند ببینند جمع آوری کنید … (استخدام کنندگان) احتمالا تنها اولین جمله بولت دار را می خوانند.”

فارغ التحصیلان اخیر که تجربیات کاری یا دوره های کارآموزی نداشته اند، به دنبال ساختن روزمه خود هستند و کارورزی رایگان، فعالیت های مربوطه خارج از برنامه و انجام پروژه های قابل اجرا را به رزومه های خود اضافه می کنند.

ویتمن می گوید : “چون هزینه ای پرداخت نمی کنید، به این معنا نیس که این کار برای شما فایده ای ندارد.”

دروغ نگویید یا اشتباه ننویسید

ایرادی ندارد اگر که همه مهارت ها یا الزامات لیست شده در آگهی یک شغل را نداشته باشید، بنابراین در روزمه تان، ادعاهای نادرست در مورد خودتان ننویسید.

و مطمئن شوید قبل از آنکه رزومه خود را بفرستید، آن را با دقت بررسی نموده اید که غلط املایی یا گرامری نداشته باشد.

هالر می گوید : “یک غلط تایپی در رزومه تان ممکن است باعث شود رزومه شما بررسی نشود”. “مطمئن شوید یک نفر دیگر رزومه شما را خوانده است.”

منبع : www.cnn.com

4 دیدگاه

 1. Mark
  20 شهریور 1401

  Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

  • sahar zamanian
   11 تیر 1402

   your welcome. thanks for your consideration

دیدگاه ها بسته شده است.