پنج چالش استخدام نیروی فنی ( و چگونگی غلبه بر آن ها)

tech recruiting challenges

استخدام نیروی فنی به خصوص در فضای استخدامی بازار کار رقابتی و به سرعت در حال رشد، می تواند چالش برانگیز باشد. اما قطعا پیدا کردن، جذب و استخدام با استعداد ترین ها غیر ممکن نیست.

بعد از صحبت با مشتریان و بررسی تجربه آن ها در کسب استعدادهای فنی، چندین نکات چالشی مشترک در زمان استخدام استعداد های فنی را تشخیص داده ایم و گرچه بحث ها و چالش ها ممکن است بر اساس بیزینس، جایگاه و موقعیت شغلی که استخدام می کنید بسیار متغییر باشد، به احتمال زیاد شما هم با همان موانع روبه رو خواهید شد.

در این مقاله برخی از چالش‌های اصلی را که استخدام‌کنندگان در هنگام استخدام متخصصان فناوری اطلاعات و فناوری با آن‌ها مواجه هستند بیان می‌کنیم و گام هایی که می توانید برای غلبه بر آن ها بردارید شرح داده ایم. نحوه استخدام استعدادهای فنی را مانند یک حرفه ای در زیر بیاموزید!

5 چالش استخدام نیروهای فنی و راه های غلبه بر آن

توجه داشته باشید که این چالش ها با مواردی که در زمان استخدام در دیگر صنعت ها اتفاق می افتند شباهت دارند. اما به طور قابل توجه ای در هیچ صنعتی به اندازه فضای فناوری اطلاعات و فناوری با چالش ها مواجه نیستید.

تعداد چالش ها ممکن است بر اساس موقعیت جغرافیایی یا نوع خاصی از مهارت های فناوری مورد نیاز متغییر باشد، اما به طور جهانی تحقیقات نشان می دهد که70 درصد مدیران بخش دیجیتال به علت کمبود کارمندان با مهارت نمی توانند همگام با روند های فناوری پیش بروند.

با نزدیک شدن به پایان سال 2022 و نزدیک شدن به سال 2023، کمبود جهانی استعدادها در بخش فناوری هنوز به شکل قابل توجه ای در سطح بالایی قرار دارد و این موضوع حتی بر خلاف دوره های بزرگ  تعدیل نیرو در شرکت های بزرگ فناوری مانند متا، نتفلیکس و آژور است. این موضوع به این علت است که گرچه شرکت های شناخته شده در حوزه فناوری هزاران متخصص آی تی را اخیرا تعدیل کرده اند، هنوز برای جبران کمبود استعدادهای فناوری در مقیاس بزرگ در سراسر جهان کافی نیست.

بنابراین بیایید به چالش‌هایی که در هنگام استخدام متخصصان فناوری اطلاعات با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید و اینکه چگونه می‌توانید برای کسب ‌و کارتان بر آن‌ها غلبه کنید، بپردازیم.

  1. استعداد ها در حوزه فنی پر هزینه هستند

و این موضوع به خصوص در جهانی که در آستانه فرو رفتن در رکود جهانی است سختتر می شود. در حال حاضر ادامه استخدام در مواقع بی ثباتی چالش برانگیز است، چه برسد که باید برای جذب کارمندان فناوری دست در جیب های خود کنید و هزینه کنید.

متاسفانه از زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه شد، متخصصان با مهارت حقیقی در بخش آی تی و فناوری پر هزینه شدند. این حباب پرداخت حقوق در بخش فناوری در سال‌های گذشته به طور پیوسته در حال رشد بوده است و حقوق‌های فناوری به بالاترین حد خود رسیده است.

خوشبخانه، گرچه به عنوان استخدام کننده نمی توانید این روند را تغییر دهید، همیشه راه هایی هستند که می توانید در حالی که دچار مشکلات بودجه ای هستید، نیروی با استعداد در حوزه فناوری استخدام کنید.

به طور مثال، شما می توانید استخدام جهانی را در نظر داشته باشید و محدوده جستجوی خود را از مکان فیزیکی شرکت خودتتان به فراتر ببرید. با پذیرش نیروهای خارجی و یا استعدادها به شکل دور کاری ممکن است قادر باشید کارجویان شایسته ای را با هزینه ای کمتر از جذب استعدادهای فنی در کشور پیدا کنید.

به علاوه، شما می خواهید روند استخدامی تان را تا جای ممکن خاص و کارآمد کنید. هر چه روند شما ساده تر باشد زمان و هزینه کمتری را برای استخدام های غیر موثر صرف خواهید کرد.

از قدرت هوش مصنوعی برای پیشبرد استخدام های تان در داخل شرکت ( به جای استخدام به عنوان یک استخدام کننده) بهره ببرید.

  1. پیدا کردن (و استفاده ) از کارجویان عالی و شایسته سخت است

از زمانی که تقاضا برای استعداد های فنی زیاد شد، پیدا کردن ( و استفاده از آن ها در کار) به شکل فزاینده ای سخت شد. استخدام کنندگان به طور مداوم با متخصصان عالی در حوزه آی تی ارتباط می گیرند، گاهی اوقات خیلی قبلتر از زمانی که به طور فعال به دنبال نیرو برای شغل های جدید باشند و زمانی که این متخصصان به دنبال شغل باشند با تعداد زیادی فرصت های شغلی مناسب روبه رو خواهند شد.

این بدان معناست که به عنوان یک شرکت فقط آگهی شغلی خود را در صفحات شغلی و لینکدین بارگذاری کنید و انتظار برای درخواست های استخدامی احتمالا دیگر قطع نخواهد شد.

به جای آن، شما باید با هدف قرار دادن بهتر استعدادهای مورد نیاز خود در بیش از یک مکان، دسترسی خود را افزایش دهید. برای تازه کاران، آن تکنیک های استخدام جهانی را که قبلا به آن ها اشاره کرده ایم در نظر داشته باشید و به روش های متفاوتی برای جذب کارجویان فکر کنید. مثلا می تواند این روش ها باشد:

  • هدف گذاری صفحات شغلی خاص برای متخصصان فناوری اطلاعات
  • برنامه ریزی برای رویداد های هکاتون شرکت
  • پذیرفتن استعدادهای متنوعی که سایر شرکت ها ممکن است نادیده بگیرند، مانند استخدام افراد دارای معلولیت نامرئی

  1. مهارت ها و الزامات فنی به طور مداوم در حال تغییر است

هم چنین این نکته سوم، استخدام افراد فنی را به طور قابل توجه ای برای مدیران و استخدام کنندگان سخت می کند. فضای کاری دیجیتال بیشتر از قبل با وجود تکنولوژی ها و ابزار های جدیدی که هر روزه ظاهر می شوند در حال پیشرفت است.

این بدین معنی است آنچه که شما ممکن است دو سال گذشته در متخصصان فناوری به دنبالش بوده اید، امروزه دیگر به عنوان مجموعه مهارت های مرتبط حساب نشوند. به عنوان یک استخدام کننده نیروهای غیر فنی یا به عنوان مدیر استخدام، همگام بودن با این الزامات مهارتی در حال تغییر در حوزه فناوری چالش برانگیز است.

برای حل این مشکل در ابتدا به شکل درون شرکتی نگاهی بیندازید که کدام یک از کارمندانتان ممکن است بتواند کمک کند. آن ها می توانند به شما طی روند استخدام مشاوره بدهند یا شاید شما بتوانید برای ارتقای مهارت افزایی آن ها آموزش هایی را فراهم کنید، بنابراین کارمندان شما بهتر می توانند الزامات فناوری امروزه را درک کنند و به آن ها دست پیدا کنند.

به علاوه، زمانی که آگهی شغلی خود را می نویسید تلاش کنید که کمتر بر روی نوشتن اگهی برای یک موقعیت شغلی خاص تمرکز کنید، بلکه بیشتر بر مجموعه مهارت های کلی که کارجو برای پیشرفت، تطبیق و همگام شدن با پیشرفت های شغلی نیاز دارد متمرکز باشید.

  1. این رقابت فوق العاده شدید است

متمایز بودن از دیگر کارفرمایان سختتر از همیشه است و بخشی از این سختی ناشی از تغییر نسلی است که در فضاهای کاری در حال وقوع است. نسل جدید استعدادها انتظارات بالایی دارند.

در گذشته، کارکنان در صورتی که کارفرما آنها را داشته باشد، خوش شانس محسوب می شدند. امروزه معیارها عوض شده اند. نه تنها شاهد استعفای بزرگ بودیم، بلکه در متخصصان عمومی جوان اگر شغلی با خواسته‌های آن‌ها برآورده نمی‌شود، دیگر درگیر آن نباشید.

به همین علت است که موضوعاتی مانند برندسازی کارفرمایی، مسئولیت اجتماعی و تنوع، برابری و مشارکت تمام حوزه هایی هستند که نیاز دارید به عنوان کارفرما مد نظر خود داشته باشید تا بتوانید بااستعداد ترین ها را جذب و حفظ کنید.

  1. چهارچوب های زمانی استخدام های نیروهای فنی کمتر از همیشه است

آخرین و مهمترین نکته این است که استخدام کنندگان به شکل قابل توجه ای باید سریع باشند. به علت آنکه شرکت های زیادی برای جذب یک نیروی با استعداد در حال رقابت هستند، متخصصان فنی واجد شرایط لازم نیست صبورانه منتظر بمانند تا شما به آرامی آنها را در فرآیند استخدام و مصاحبه خود هدایت کنید.

به احتمال زیاد، آنها همزمان در چندین شرکت مصاحبه می کنند و و اینکه آیا کسب و کار شما بهتر از رقبا است اهمیت کمتری پیدا می کند. اگر یک هفته زمان بگذارید و به یک کارجو پاسخ دهید در حالی که رقیب شما در طی یک روز به کارجویانش پاسخ می دهد، این احتمال وجود دارد که آنها  نیروی با استعداد خود را قبل از اینکه شما فرصتی برای اثبات ارزش خود داشته باشید، به دست آورند.

راه حل این مشکل مطلوب سازی روند استخدام تان برای سرعت بخشیدن و کارآمدتر بودن روند استخدامی تان است. شما باید سعی کنید زمان خود را برای استخدام تا حد امکان کاهش دهید (در حالی که کیفیت روند خود را به خطر نیندازید).

منبع : https://join.com