نحوه مدیریت محیط کار سمی

اگر در محیط کار خود متوجه مشکلاتی شده اید که بهبود نمی یابند، اما فضای سمی ایجاد می کنند، بهتر است به دنبال فرصت های حرفه ای جدید باشید.

ماندن در شغلی که دوست دارید با تلاش برای اصلاح فرهنگ کاری سمی بدون حمایت متفاوت است.

اگر ناراحتی و فرسودگی ذهنی تنها احساسی است که محیط کار شما ایجاد می کند، پس احتمالاً باید کاری در مورد آن انجام دهید.

روز های سخت یا محیط کاری مسموم؟

در واقع، کاملاً منطقی است که روزهای سختی در اداره وجود دارد و همکاری با همکاران همیشه آسان و کاربردی نیست.

منطقی است که شما همیشه خوب با هم کار نمی کنید یا با همه همکاران خود کنار نمی آیید. همچنین ممکن است در محیطی قرار بگیرید که به برابری و احترام متقابل اهمیت لازم داده نشود.

متأسفانه، بسیاری از سازمان ها هنوز نشانه های یک محیط کاری سمی را تشخیص نمی دهند.

برای کاهش تأثیر یک محیط سمی تا زمانی که موقعیت بعدی خود را پیدا کنید، می توانید اقدامات زیر را دنبال کنید:

چگونه با یک محیط کاری سمی کنار بیاییم؟

1.آنچه را که اتفاق می افتد شخصی نگیرید

این می تواند بسیار دشوار باشد، به خصوص زمانی که یک همکار شما را هدف قرار داده باشد. اما شما می توانید آن را شخصی بگیرید یا متوجه شوید که مشکل از آن آنهاست و نه شما. احساسات را از خود دور کنید، واکنش نشان ندهید و روی کار خود تمرکز کنید. این یک واقعیت است که شما نمی توانید افراد را تغییر دهید، اما می توانید بر رفتار آنها تأثیر بگذارید.

با واکنش متفاوت به رفتار منفی یک نفر، به طور خودکار بر نحوه واکنش او به شما تأثیر می‌گذارید. رفتار سمی اغلب با واکنش های دارای بار منفی مربوطه تقویت می شود.

2- خونسرد واکنش نشان دهید

پذیرش منفعلانه رفتار بد باعث تغییر و بهبود اوضاع نمی شود. برعکس، هنگامی که با فردی که این نوع رفتارها را ایجاد می کند، برخوردی نمی شود، نگرش او احتمالاً اغواگرایانه تر می شود.

اگر وضعیت را نادیده می گیرید و هنوز تغییری ایجاد نشده است، نارضایتی خود را ابراز کنید – فقط مطمئن شوید که این کار را با آرامش و درایت انجام می دهید.

ابراز احساسات با شدت به نتیجه مطلوب نمی رسد. به یاد داشته باشید که شما با این فرد سمی در همان محل کار همزیستی می کنید، به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که فرد مقابل شما عواقب اعمال خود را درک می کند.

مهم این است که صحبت کنید، خود را ابراز کنید و در صورت لزوم از خود دفاع کنید.

3.وضعیت را به سرپرست خود اطلاع دهید

این یک واقعیت است که فقط فکر دخالت مدیر شما می تواند باعث اضطراب شما شود. و اگر با شما متفاوت رفتار کنند؟ و اگر از شما حمایت نکنند؟ اجازه ندهید این افکار بر شما غلبه کنند.
یک مدیر خوب وجود دارد تا به شما کمک کند، به شما گوش دهد و تمام تلاش خود را برای ایجاد یک محیط کاری امن و پویا به کار گیرد که احساس کنید به همان اندازه این محیط کار متعلق به شما است.

از طرف دیگر، تماس مستقیم با منابع انسانی را در نظر بگیرید زیرا ممکن است بتوانند به شما کمک کنند.

اگر شخصی در محل کار مشکل ایجاد می کند، افرادی که می توانند آن را تغییر دهند باید مطلع شوند. نظرات خود را به اشتراک بگذارید زیرا هیچ مشکلی تا زمانی که مشخص نشود حل نمی شود.

4. مرزهای مشخصی را تعیین کنید

به عنوان مثال، اگر مدیرتان شما را مجبور می کند که به طور سیستماتیک خارج از برنامه خود کار کنید، دستورالعمل های واضحی در مورد موارد قابل تحویل و زمان بندی به شما نمی دهد و باعث می شود برنامه کاری خود را تغییر دهید، خوب است در مورد برنامه کاری که با آن موافقت کرده اید با هم صحبت کنید.

دریغ نکنید که هر چند بار که لازم است بپرسید تا متوجه شوید. با تمرکز بر خودتان، توانایی های تان و آنچه می توانید به شرکت کمک کنید، چارچوب همکاری خود را مشخص می کنید.

5. مراقب خودت باش

یک محیط سمی بر عملکرد کاری شما تأثیر می گذارد، همانطور که بر روانشناسی و عزت نفس شما تأثیر می گذارد. در عین حال، پیامدهایی برای تعادل بین زندگی حرفه ای و شخصی دارد. بر اساس گزارش رندستاد در نظرسنجی workmonitor 2024 ، 55 درصد از کارکنان می گویند که اگر کاری بر تعادل بین این دو تأثیر منفی بگذارد، آن را نمی پذیرند. مطمئن شوید که با افرادی که در محل کارتان خوشایند و شاد هستند معاشرت کنید و در عین حال با پیروی از برنامه سلامت شخصی خود با غذای سالم، خواب و ورزش از خود مراقبت کنید. وقت خود را صرف فعالیت های خلاقانه ای کنید که به شما احساس خوبی می دهد و با دوستان خود وقت بگذرانید.

شما هیچ تعهدی برای ماندن در یک محیط کاری سمی ندارید، به خصوص اگر تنها کسی هستید که سعی در تغییر آن دارید.

یک محیط کاری سمی به ما ویژگی هایی را یادآوری می کند که در یک محل کار مهم است مانند:

  • همکاری و کار تیمی
  • افراد مثبت و حامی در پست های مدیریتی و رهبری
  • تمامیت
  • مهربانی
  • شفافیت

اگر احساس می کنید در محیط کاری هستید که از جاه طلبی های حرفه ای، انگیزه های شخصی و برنامه شغلی شما پشتیبانی نمی شود، شاید وقت آن رسیده است که به دنبال فرصت حرفه ای دیگری باشید.

منبع:

https://www.randstad.gr