چگونه از تفکر آسمان آبی برای پیشرفت در شغل خود استفاده کنید

آیا به تازگی به دنبال شغل هستید؟ شما می دانید که ضروری است رزومه تان را بازنویسی کنید و پروفایل لینکدین خود را نیز به دقت تنظیم کنید. فراتر از آن، گرچه پیدا کردن روش هایی برای شخصی سازی رویکردتان برای جستجوی شغل می تواند چالش برانگیز باشد. چطور می توانید در زمانی که دریافت رزومه پی دی افی از سوی کارفرمایان محدود شده و باید فرم های درخواست های شغلی را پر کنید در خاطر استخدام کنندگان بمانید؟

از تفکر آسمان آبی استفاده کنید! روشی تازه و مبتکرانه، ایده ای که در پشت تفکر آبی وجود دارد طرحواره های ذهنی نامحدودی است که به شما اجازه می دهند در وظایف جستجوی شغلی خود تا حد امکان خلاق باشید. زمانی که این جرات را پیدا می کنید که روش های خلاقانه را کشف کنید، می توانید برای جستجوی شغلی تان و حرفه خود به طور کلی کمی تفریح و خلاقیت اضافه کنید.

تفکر آسمان آبی چیست؟ چگونه کار می کند؟

خوب، تفکر آبی دقیقا به چه معناست؟ این تفکر یک راهکار خلاقانه طرحواره ذهنی است که نیازمند این است که شما از محدودیت های منفی ذهنتان که به طور کلی شما را از پیشرفت منع می کند فراتر بروید.

IDEO U ، یک مدرسه آنلاین پیشرفت ذهنیت است و به این شکل تفکر آسمان آبی را توضیح می دهد که: ” ما تنها با آنچه که در گذشته انجام می دادیم نمی توانیم به کشفیات جدید در زندگی مان برسیم.”و طبق تعریف دیکشنری کالینگز این تفکر به معنای “فعالیت در جهت تلاش برای پیدا کردن ایده های کاملا جدید” است.

در زمینه جستجوی شغل، تفکر آسمان آبی اجازه می دهد که به فراتر از عقاید محدودیت گرا و شک نسبت به خود بروید. به جای آن، در طرحواره ذهنی خود اصول خلاقیتی را پذیرا باشید که به شما اجازه خواهد داد فراتر از ذهنیت خود فکر کنید.

آیا تا به حال در مورد جویندگان شغلی فکر کرده اید که تبلیغی را روی یک بیلبورد تبلیغاتی قرار می دهند؟ آدام پاچیتی یکی از آن جویندگان کار ناامیدی بود که دوست داشت کار متفاوتی را تجربه کند. خوشبختانه، شما نیازی ندارید که برای بدست آوردن شغل رویایی تان خود را ورشکست کنید و تمام پس انداز خود را خرج کنید، اما این یک مثال عالی از تفکر آسمان آبی است: ایده خلاقانه برای پیدا کردن روشی جدید برای مشکلی که وجود دارد. و این همان چیزی است که هر جوینده کار می تواند استفاده کند تا در ذهن استخدام کنندگان بماند.

تفکر آسمان آبی با طرحواره ذهنی چه تفاوتی دارد؟

بیشتر ما زمانی را در مدرسه برای یادگیری طرحواره های ذهنی برای انجام پروژه های تیمی گذرانده ایم. احتمالا دور یک میز می نشستید و با همکلاسی های خودتان کار می کردید که تا جای ممکن ایده های خلاقانه را طی یک چهارچوب زمانی محدود خلق کنید.

در حالی که تفکر آسمان آبی مشابه طرحواره ذهنی است، تمرکز آن بر رویکرد های با پایان باز است. هدف این است که عمداً از محدودیت های خود عبور کنید. ممکن است فکر کنید که تفکر آسمان آبی به معنای طرحواره ذهنی برای فرار از تصویر سازی است.

در ابتدا، از خودتان بپرسید که اگر هیچ محدودیتی نداشتید چه کاری انجام می دادید یا خلق می کردید. سپس، به خودتان اجازه دهید که به فراتر بروید و آنچه را تصور می کردید کشف کنید.

استفاده از تفکر آسمان آبی در جستجوی شغلی خود

آیا نمی دانید چگونه این تفکر را در جستجوی شغل خود اعمال کنید؟ شما می توانید به خلاقیت اجازه دهید تقریباً در هر جنبه ای از جستجوی شغل و حرفه شما پرواز کند. جایی که بیشتر به آن نیاز دارید می تواند بسته به شرایط شخصی شما متفاوت باشد. برای اینکه خلاقیت خود را به جریان بیندازید، چند نمونه از این که چگونه می توانید تفکر آسمان آبی را در جستجوی شغل خود به کار ببرید، جمع آوری کرده ایم.

  • شرکت ایده آل خود را ایده پردازی کنید

به جای پاسخ به یک آگهی شغلی، تلاش کنید جستجوی شغلی خود را به روش مهندسی برعکس کنید. لیستی از ویژگی های شرکتی که دوست دارید در آن کار کنید و شغلی که می خواهید تهیه کنید. این لیست می تواند شامل برنامه زمان کاری منعطف و بسته های پاداشی جامع باشد. سپس، به خودتان اجازه دهید که کمی عمیق تر به این موضوع نگاه کنید. یک شرکت چه چیزی را می تواند ارائه دهد که پذیرش آن برای شما غیر قابل مقاومت باشد؟

لیست شما ممکن است شامل موارد شخصی مانند حمایت از هدفی که به آن علاقه دارید یا یک مسیر شغلی روشن باشد. ممکن است فرصت های یادگیری و یک فرهنگ سازمانی پویا برای شما در اولویت باشد که انگیزه پیشرفت محسوب می شود. زمانی که لیست خود را نوشتید، شروع به پیدا کردن شرکت ها کنید تا زمانی که چندین شرکت رویایی خودتان را پیدا کنید که شما را متقاعد کند که با درخواست های تان سازگاری دارند.

اکنون، از تفکر آسمان آبی برای تصویر سازی چگونگی تناسب خودتان برای کار در شرکت رویایی تان استفاده کنید. چه مشکلاتی را می توانید حل کنید؟ چگونه مجموعه مهارت‌های منحصر به ‌فرد شما را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که ایده‌آل باشید؟

با مدیری که دوست دارید کار کنید ارتباط بگیرید و خودتان را معرفی کنید و اینکه چگونه مهارت های شما متناسب با تیم کاری شرکت است. ممکن است آنها پیشنهاد شما را قبول نکنند، اما رویکرد خاص شما چیزی است که توجه آنها را جلب خواهد کرد. اگر آنها موقعیت شغلی دیگری در حوزه تخصصی شما داشته باشند، در حال حاضر شما یک قدم جلوتر از رقیبان خود خواهید بود.

  • یک فضای چشم انداز خلق کنید

آیا شما به شکل دیداری یاد می گیرید؟ یک فضای چشم اندازی را برای شغل رویایی خود در نظر داشته باشید. طبق تحقیقات، فضای چشم انداز ممکن است ابزاری دقیقی برای شما در جهت کمک به رسیدن به اهدافتان باشد. زمانی که همه آن انرژی های مثبت را جمع آوری کردید، شفافیت، پشتیبانی از پیشرفت شخصی و انگیزه برای ابتکار عمل را خلق کرده اید.

با کلیپ مجلات، نقل قول ها و سایر عناصر بصری که نشان دهنده آرزوهای شغلی شما هستند، به تخیل خود اجازه دهید پرواز کند. یک فضای فیزیکی یا یک حساب کاربری رایگان در پین ترست ایجاد کنید و تصویر های دیجتالی خود را در آنجا جمع کنید.

پس از آن، کمی وقت بگذارید تا به این فکر کنید که چرا یک نقل قول خاص برای شما جذاب است یا زمانی که به تحلیل تصویری که با شما صحبت می کند می پردازید. برای مثال، آیا آن عکس اتاق روشن مطبوع را نشان می دهد که نشان دهنده محیط اتاق کار در منزلی است که شما در آن پیشرفت می کنید؟

از این نشانه های بصری برای ساده سازی جستجوی شغلی خود استفاده کنید. زمانی که احساس کنید از مسیر خود خارج شدید، صفحه عکس های خود را چک کنید که برای تمرکز مجدد بر روی مسیرتان کمک کننده است.

  • یک برند شخصی خاص برای خودتان بسازید

قبل از آنکه رزومه تان را بروزرسانی کنید،  یک برند شخصی پویا که شما را هیجان زده می کند ایده پردازی کنید. این ایده پردازی نباید در مورد نکته های بولت دار روزمه تان باشد. به جای آن، در مورد آنچه که شما را خاص می کند به طور عمیق فکر کنید.

برند شما باید فراتر از جزئیاتی باشد که مربوط به محل تحصیل شماست یا اخرین موقعیت شغلی تان چه بوده است. در مورد آنکه چرا می خواهید کاری را که دوست دارید انجام دهید و آنچه که به شما انگیزه می دهد صحبت کنید. از روایت پردازی برای تعامل کامل احساسات، علایق و رویاهای شغلی خود استفاده کنید.

زمانی که به خودتان اجازه دادید که رویاهای بزرگ داشته باشید، با تصور کردن آن به عنوان واقعیت، بر روی آن رویا بسازید، بازاریابی شما چطور خواهد بود اگر که در موقعیت شغلی رویایی خودتان باشید؟ به یاد داشته باشید زمانی که از تفکر آسمان ابی استفاده می کنید، هیچ محدودیتی وجود ندارد.

شاید شما یک وب سایت نمونه کارها منحصر به فرد و شیک با کارت های ویزیت عجیب و غریب را دوست داشته باشید؟ شاید بخواهید برای حمایت از دیگر کارجویانی که مشتاق دوچرخه سواری در کوهستان هستند گروهی را در فیس بوک راه اندازی کنید؟ آیا دوست دارید شغل دومی داشته باشید و بخشی از درآمد آن را به سازمان نجات دالماسیا اختصاص دهید؟ از همه احتمالات استقبال کنید.

زمانی که این کار را انجام دادید، شروع به طراحی راهکار برند شخصی خود کنید که شامل اصول خلاقانه خودتان می باشد. شاید راه اندازی تجارت جدید در آینده نزدیکتان وجود نداشته باشد، اما همان روند فکر خلاقانه می تواند به شما اجازه دهد که به صورت داوطلبانه خدماتی را به گروه ملی نجات دالماسیا ارائه کنید.

این موضوع را در نمونه کارها یا رزومه خودتان برجسته کنید و ممکن است برای مدیر استخدامی که علایق مشترکی با شما دارد یا برای نوع دوستی بسیار ارزش قائل است جلب توجه کند. رو راست بودن با خودتان می تواند ابزاری قدرتمند و جذب کننده برای بسیاری اتفاقات مثبت باشد.

شغل رویایی خود را تصور کنید

اکنون که شرکت رویایی تان را تصور کرده اید، زمانی را برای تصویر سازی شغل رویایی خود بگذارید، اجازه دهید تصورات شما حول محور روزی در زندگی تان با داشتن آن شغل رویایی بچرخد و سپس تفاوت های ظریف این موقعیت را بررسی کنید.

زمانی که روزانه رویاپردازی کنید، ممکن است درکار دورکاری خود از منزل همان شغل رویایی تان را کشف کنید، شما تصور می کنید که بر فراز آب های خیره کننده مدیترانه  از منزل نگاه می کنید، نسیم ملایمی که در حین کار از پرده های پنجره خانه تان  عبور می کند. شما سخت مشغول مدیریت رسانه های اجتماعی برای یک شرکت اروپایی هستید که دوست دارید. چقدر دوست داشتنی!

در این نقطه، ممکن است وسوسه شوید که دوباره به زندگی واقعی برگردید. شما حساب های شبکه های اجتماعی را مدیریت نمی کنید یا خانه ای ندارید که نمای آن رو به مدیترانه باشد. این ها همان عقاید محدود کننده متضاد تفکر آسمان ابی هستند.

به جای آن، یک رویکرد با ذهنیت باز نیازمند این است که شما طرحواره ذهنی خودتان را در ذهنتان بسازید و کمی به آن بپردازید تا متوجه شوید که نشان دهنده چیست. ممکن است اعتراف کنید وقتی روی موقعیت های شغلی سنتی تمرکز کرده‌اید، واقعاً به دنبال آزادی در کار و انعطاف‌پذیری شغلی هستید که به شما امکان می‌دهد از هر نقطه‌ای در جهان سفر و کار کنید،. فضایی را برای رویاپردازی روزانه به خودتان بدهید تا به شما در خلق ایده های بزرگ و جسورانه برای شغلی که برایتان هیجان انگیز است کمک کند.

بخش تفکر آسمانی آبی خودتان را راه اندازی کنید

زمانی که به دنبال استفاده از تفکر آسمان آبی در جستجوی شغلی خودتان هستید، راهنمایی های زیر می تواند به شما در ایجاد تفکر خلاقانه تان کمک کننده باشد:

  • ایده های پر خطر را بپذیرد
  • خودتان را قضاوت نکنید_ هر چیزی می تواند یک گزینه باشد
  • اجازه دهید بیراهه ها روی هم ساخته شوند
  • خارج از موضوع اصلی نشوید – افکارتان را تا جایی که نیاز است هدایت کنید
  • خط خطی کردن، ابله سازی، و دیگر اشکال تصویری طرحواره های ذهنی را پذیرا باشید
  • محدودیت زمانی برای خودتان قرار دهید و با رسیدن به حداکثر بازدهی خود را به چالش بکشانید

زمانی که دستور العمل های خودتان را تنظیم کرده اید آماده راه اندازی بخش تفکر آسمان آبی خودتان هستید. اما در ابتدا، مطمئن شوید در مورد آنچه برای طرحواری ذهنی خودتان نیاز دارید شفاف هستید. جزئیات مولفه های شغلی که در جستجوی شغلی خود به دنبال آن هستید به طور شفاف مشخص کنید. در مورد آنچه مورد خطاب قرار می دهید خاص باشید و سپس اجازه دهید ایدهایتان اوج بگیرند.

با جستجوی شغلی خود خلاقانه برخورد کنید

چندین روش عالی وجود دارد که در هر جستجوی شغلی صادق است. شما می خواهید حرفه ای باشید، موارد درخواستی خود را متناسب با شغلی که برای آن درخواست می کنید تنظیم کنید، نمایه های رسانه ای اجتماعی خود را پاک کنید و به موقع برسید و برای مصاحبه ها آمادگی داشته باشید. با این وجود، فراتر از این نکات اولیه، به خودتان اجازه دهید در رویکرد جستجوی شغلی تان خلاقانه عمل کنید. به جای آنکه خودتان را قانع کنید که خلاقیت کارایی برایتان ندارد، خارج از افکار محدود شده فکر کنید و ببینید تصورات شما چه چیزی را برایتان به ارمغان می آورد.

و اگر برای کشف همه گزینه های شغلی منعطف پذیری که برای شما در دسترس است خودتان را آماده کرده اید، FlexJobs می تواند به شما کمک کند! با توجه به آگهی های شغلی دور کاری، ترکیبی و منعطف پذیر در بیش از 50 دسته بندی که روزانه در سایت قرار می گیرند، پایگاه داده مشاغل ما برای هر کارجویی قابل استفاده است. نگاهی به سایت ما بیندازید و ببینید که عضویت در FlexJobs چگونه برای حمایت از جستجوی شغلی و حرفه تان پیشنهاداتی را به شما ارائه خواهد کرد.

منبع:

https://www.flexjobs.com