5 مرحله رایج در مسیر شغلی – شما در کدام مرحله هستید؟

راه های کار پیدا کردن بر اساس علایق و فرصت ها می تواند در جهت های مختلفی به روی شما باز شود. در نهایت، گرچه بیشتر کارمندان در یافتن شغل هایشان با چهار مرحله رایج روبه رو می شوند. روند پیشرفت در هر مرحله برای هر شخصی متفاوت است – بعضی ممکن است بیشتر زمان خود را در مرحله اول بگذرانند، بعضی دیگر ممکن است به دست اندازهای جاده شغلی خود برخورد کنند و بسیاری از افراد حتی مجبور می شوند به طور کلی دوباره مسیر دیگری را طی کنند.

اما این سفر چه خطی، پر و پیچ و خم یا چرخشی باشد، هر مرحله فرصت های ارزشمندی را برای رشد و ایجاد مسیر شغلی که برای شما مناسب باشد فراهم می کند.

تشخیص 5 مرحله رایج یافتن شغل

ضروری است که چهارچوب کلی برای شغل خودتان در جهت ارزیابی موقعیت کنونی و برنامه ریزی برای آینده داشته باشید. مرحله اولیه شغل زمانی است که برای انرژی و تمرکز فوق العاده در این مسیر می گذارید و زمان های ممکن برای تغییر شغل که بعد از آن اتفاق خواهد افتاد. طی این دوره های میانی یافتن شغل خود، شما باید در تغییرات شغلی خود بیشتر به شکل بین المللی پیش بروید. در مقابل، مراحل بعدی شغل شما بازتاب کننده برنامه های آینده شماست.

دانستن این پنج مرحله معمول در یافتن شغل می تواند شما را در سفر شغلی تان و داشتن اهداف موثرتر راهنمایی کند.

مرحله اول: کشف

مرحله اول در یافتن رایج یک شغل کشف است. این زمانی است که برای امتحان کردن موقعیت های شغلی مختلف و مسئولیت ها می گذارید و تجربه های اساسی خود را بدست می آورید که معمولا به شکل دوره های کارآموزی، شغل های با سطح اولیه یا کارهای داوطلبانه است. هدف اصلی این مرحله در معرض قرار گرفتن با حوزه ها و محیط های کاری مختلف است تا بتوانید تصمیمات شغلی با اطلاعات بیشتری را برای خود در این مسیر شغلی تان بگیرید.

 • تمرکز بر ساختن روابط کاری

اگر در جایی که باید قرار دارید، اکنون زمان آن است که بر روی شبکه سازی ارتباطات و مخاطبین خود کار کنید، کسانی که به شما در روند پیشرفت شغلی تان راهنمایی و پشتیبانی ارائه می دهند. از مزیت های هر گونه نرم افزار های مشاوره در کامپیوترتان استفاده کنید یا گروه های کاری خودتان را بسازید.

 • شرکت رویایی خود را پیدا کنید

گرچه آسمان محدودیت است، اما می توانید شروع به تنظیم دقیق نحوه تعریف حرفه خود کنید. شرکت‌های رویایی را کاوش کنید تا برای آن‌هایی کار کنید که همان چشم‌انداز شما و فضای برای رشد دارند.

 • اهداف منعطف پذیری برای خود بگذارید

خودتان را با محدودیت‌های زیادی در مورد انتخاب‌هایتان محاصره نکنید، اما در نظر بگیرید که می خواهید شغل شما در مراحل آینده چگونه باشد. ایا رویای یک عنوان شغلی، حقوق خاصی را دارید یا شاید رویای داشتن توانایی ایجاد تاثیر در کارتان را دارید؟ هر آنچه که اهداف بلند مدت شما باشد، اکنون زمان مناسبی برای بررسی مراحلی است که برای رسیدن به آن شغل نیاز دارید.

مرحله 2: ساختن

بعد از گذراندن زمانی برای کشف گزینه های مختلف، احتمالا باید در زمینه یا نقش خاصی که به نظر می رسد مناسب است، مستقر شوید. مرحله دوم به معنای توسعه کارشناسی و شروع حرکت در مسیر انتخاب شده خودتان است.

 • یادگیری را ادامه دهید

ممکن است در محل کار مسئولیت های اضافی تری داشته باشید، یا برای آموزش دوره های تخصصی مورد نیاز برای پیشرفت در موقعیت های مدیریتی نیاز به کلاس رفتن داشته باشید. با ملاقات با افراد جدید و ایجاد روابط با کسانی که در حوزه کاری شما هستند، انرژی خود را به تلاش های شبکه سازی روابط اختصاص دهید. این روابط کاری همانطور که شما در مسیر شغلی خود جلو می روید بسیار ارزشمند خواهند شد.

 • برنامه خود را دوباره ارزیابی کنید

همانطور که در حوزه خود مستقر می شوید، می خواهید مطمئن باشید که اهداف شغلی تان هنوز واقعی و قابل دسترسی هستند. این زمان عالی برای ارزیابی دوباره برنامه تان و ایجاد تغییرات ضروری است. به یاد داشته باشید که نقشه راه شغلی شما باید منعطف پذیر باشد- می تواند (و باید) همگام با تغییرات اهداف و شرایط شما قابلیت تغییر داشته باشد.

 • پس انداز های دوره بازنشستگی را شروع کنید

و آخرین اما نه کم اهمیت ترین موضوع که اگر تا به الان به آن توجه نداشته اید، اکنون زمان خوبی برای پس انداز های دوره بازنشستگی است. از هر کدام از برنامه های بازنشستگی که شرکت ارائه می دهد استفاده کنید. هر چه زودتر پس انداز را شروع کنید، زمان بیشتری برای افزایش ارزش پول خود خواهید داشت.

مرحله سوم: شغل میانی

مرحله سوم در مسیر شغلی شما معمولا زمان ثبات و محکم شدن جایگاه تان در موقعیت شغلی است که شروع کرده اید و شروع به درو کردن پاداش، تجربه و تخصص خود کنید. هم چنین ممکن است خودتان را در موقعیت های مدیریتی یا مربی گری نیروهای جوان تر قرار دهید.

کلیت موفقیت در این مرحله متمرکز بودن و علاقه به یادگیری است. گرچه شما احساس می کنید که بر شغل خود مسلط شده اید، همیشه چیز هایی برای یادگیری وجود دارد. و همانطور که مسئولیت هایتان بیشتر می شود، باید پیشرفت مهارت هایتان را ادامه دهید تا بتوانید یک مدیر موثر باشید. با کمی تلاش می توانید مطمئن شوید که سال های میانی مسیر شغلی تان پر بازده و نتیجه بخش است.

 • برای بازنشتگی برنامه ریزی کنید

هم چنین مهم است که به طور منظم اهداف بلندمدت و اهداف بازنشستگی خود را ارزیابی کنید. آیا در مسیر رسیدن به آنها حرکت می کنید؟ اگرنه، حالا زمان آن است که تغییرات اساسی را در مسیر شغلی خود اعمال کنید. و اگر قبلا این کار را انجام نداده اید، اکنون زمان مناسبی برای شروع فکر در مورد برنامه های جایگزین است.

 • گزینه های شغلی را مد نظر داشته باشید

هم چنین کلید دیگر در این مرحله زمانی که به تغییر شغلی فکر می کنید به صفر رساندن آنچیزی است که زندگی تان را بهبود خواهد بخشید، ایا از حقوق دریافتی، کار، محیط کار، کمبود انعطاف پذیری یا هر مورد دیگر ناراضی هستید؟ بدون مشخص کردن مشکل، ممکن است شغل خود را تغییر دهید فقط به این دلیل که چمن در جای دیگر سبزتر به نظر می رسد و ممکن است که به زودی با همان مشکلات مواجه شوید. زمانی که بدانید چه چیزی را حقیقتا می خواهید، می توانید به ساختن طرحواره ای ذهنی و چگونگی رسیدن به اهدافتان ایده پردازی کنید.

 • از تعادل بین زندگی کاری و شخصی استفاده کنید

شاید شما به دنبال شغل جدیدی هستید که همان کارفرما یا یادگیری مهارت جدید شما را در بازار کار بیشتر نشان دهد. بسیاری از افراد حرفه ای گزینه انعطاف پذیری را برای رسیدن به تعادل سالم بین زندگی کاری و شخصی پیدا می کنند، چرا که در این مرحله زمان کافی برای مستقر شدن در یک حرفه جدید وجود دارد.

مرحله چهارم: شغل بعدی

هر تصمیمی که گرفته باشید، حیاتی است که برای تصمیم خود تلاش کنید و فعال باشید. این می تواند در بروز بودن شما در روند های صنفی که کار می کنید کمک کننده باشد و به شما اطمینان می دهد که به خوبی از پس شغل خود بر می آیید و خودتان را نشان داده اید. هم چنین می تواند روشی عالی برای ادامه پیشرفت و احساس نتیجه بخش بودن حرفه تان باشد.

 • از پیشینه خود برند بسازید

هم چنین اکنون زمان عالی برای شروع به تفکر در مورد پیشینه خودتان است. می خواهید چطور به یاد آورده شوید؟ چگونه می خواهید تاثیری برجای بگذارید؟ این ها سوالات ضروری است که همانطور که به مرحله نهایی مسیر شغلی تان وارد می شوید باید مد نظر داشته باشید.

مرحله پنجم: بازنشستگی

مرحله پنجم و مرحله آخر از یک مسیر شغلی معمول گذراندن دوران حرفه ای خود تا بازنشستگی است. این معمولاً زمان انتقال است، زیرا از دنیای کار به یک سبک زندگی آرام تر می روید. برای بسیاری از افراد، بازنشستگی زمانی برای لذت بردن از سرگرمی ها، مسافرت و گذراندن زمان بیشتر با خانواده و دوستان است.

 • انتخاب های شغلی قانون دوم را کشف کنید

اما مهم است به یاد داشته باشید که بازنشستگی به معنای رسیدن به آخر چرخه زندگی کاری تان نیست. بسیاری از افراد با انجام کارهای داوطلبانه، شروع یک تجارت یا دنبال کردن یک شغل دوم در این مرحله از مسیر شغل هایشان فعال باقی می مانند. بعضی دیگر دوست دارند در حوزه های تخصی، مربی کارجویان جوان شوند، در انجمن داخلی به عنوان معلم به همکاران آموزش دهند یا در یک سازمان مانند اتحادیه تجارت های کوچک به عنوان ناظر فعال باشند.

 • همه اش را کنار هم بگذارید

تشخیص آنکه شما در کدام مرحله از مسیر شغلی تان هستید می تواند به شما اطمینان دهد که انرژی تان برای تمرکز کامل در این مرحله فعلی زندگی حرفه ای شما استفاده می شود. اگر طرح برنامه مسیر شغلی تان را ایده پردازی کرده اید و تشخیص داده اید که محیط کاری منعطف پذیرتر برای رسیدن به اهدافتان ضروری است، ما می توانیم به شما کمک کنیم!

با توجه به آگهی های شغلی در بیش از 50 دسته بندی که روزانه در سایت ما قرار می گیرد، FlexJobs برای هر کسی شغلی دارد. نگاهی به سایت ما بیندازید و همه روش هایی که ما می توانیم در هر مرحله از مسیر شغلی تان به شما کمک کنیم کشف کنید.

منبع :

/https://www.flexjobs.com