20 مزایا و معایب فریلنسری

تصمیم برای پیدا کردن یک شغل فریلسنری یک انتخاب کاملا شخصی است. اثر موج دار این مدل شغلی آزاد می تواند بر هر جنبه از زندگی شما تأثیر بگذارد. اما این فریب غیرقابل انکار است، زیرا مشاغل فریلنسری در تمامی صنایع ها در سراسر جهان رشد بی سابقه ای داشته است.

طبق تحقیقات اخیر Upwork ، فریلنسرها 39 درصد از نیروی کار را تشکیل می دهند. از آنجایی که فریلنسینگ همچنان شاهد رشد ثابتی است و به جریان اصلی تبدیل می‌شود، فرصت‌ها تقریباً در هر صنعتی گسترش می‌یابد و 30 درصد از شرکت‌های Fortune 100 از فریلنسرها استفاده می‌کنند.

اما این بدان معنا نیست که فریلنسینگ برای همه مناسب است یا با چالش هایی همراه نیست. ما لیستی از مزایا و معایب رایج فریلنسری را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم تعیین کنید که آیا شغل فریلنسری برای شما مناسب است یا خیر.

مزایای فریلنسینگ

مشاغل آزاد استقلال کاری را ارائه می دهند که بسیاری از حرفه ای ها آرزوی آن را دارند. نه تنها از دفاتر و برنامه‌های سنتی آزاد می‌شوید، بلکه می‌توانید به تنهایی کار کنید و در بیشتر موارد، در جایی که راحت‌ترین شرایط را دارید کار را انجام می‌دهید.

1.مزیت: از هر کجا با قابلیت ارتباط با دیگران کار کنید

فریلنسرها نیازی به کار در یک دفتر سنتی ندارند. بسیاری از فریلنسرها از آزادی کار در خانه بدون رفت و آمد روزانه لذت می برند،  اما ممکن است رویای بزرگ تری داشته باشید و در حین سفر نقش آزاد خود را در جاده ها بر عهده بگیرید . تا زمانی که ارتباطتان برقرار باشد، می توانید تقریباً در هر جایی کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید.

 1. مزیت: ساعت کاری انعطاف پذیر

فریلنسرها انعطاف پذیری را  در ساعات کاری خود دارند که اکثر مردم آرزوی آن را دارند. اگر می‌خواهید بیشتر سال به صورت تمام وقت و در تابستان فقط به صورت پاره وقت کار کنید، انعطاف‌پذیری و کنترل لازم برای این تصمیم را دارید. آرزوی تعطیلات آخر هفته طولانی و هفته های کاری فشرده دارید ؟ شما باید آن را تایید کنید.

 1. مزیت: رشد درآمد نامحدود

درآمد شما به جای اینکه توسط یک نرخ ثابت ساعتی تعیین شده توسط شخص دیگری محدود شود، این پتانسیل را دارد که به طور تصاعدی رشد کند. فریلنسرها می توانند مشتریان بیشتری را پذیرا شوند و نرخ های خود را با تجربه بیشتر تعدیل کنند و منابع درآمد خود را برای خدمات اضافی متنوع کنند.

 1. مزیت: پروژه های متنوع

فریلنسرها به یک شرکت محدود نمی شوند. شما می توانید روی پروژه های مختلف با مشتریان مختلف کار کنید . این می تواند منجر به مجموعه ای بسیار متنوع از کار شود که مهارت ها و خلاقیت شما را به نمایش بگذارد.

 1. مزیت: فرصت های ایجاد شبکه ارتیاطی گسترده

فریلنسرها این فرصت را دارند که با متخصصان صنایع جهانی ارتباط برقرار کنند. این می تواند منجر به پروژه های با درآمد بالاتر، فرصت های گسترده تر و ارتباطات ارزشمند شود.

 1. مزیت: دسترسی به مشاغل جهانی

فریلنسینگ تساوی قابل توجهی برای کسانی است که در یک منطقه شهری مرکزی نیستند. فریلنسرها به جای محدود شدن به فرصت های محلی، می توانند با شرکت ها در سراسر جهان کار کنند.

 1. مزیت: مزایای مالیاتی

فریلنسرها به کد مالیاتی که برای مشاغل سنتی اعمال می شود محدود نمی شوند. فریلنسرها می توانند از کسر عملیات و هزینه های تجاری استفاده کنند که می تواند به صرفه جویی قابل توجه ای در زمان صحبت با حسابدار خود کمک کند.

 1. مزیت: گسترش مهارت

کار کردن به صورت آزاد توانایی کار بر روی پروژه ها و موضوعات مختلف را ایجاد می کند. کار کردن برای یک شرکت داخلی معمولاً تجربه ای در سایر صنایع و زمینه های شغلی ارائه نمی دهد. برعکس، فریلنسینگ فرصت هایی را برای گسترش مهارت ها و افق های شغلی شما ارائه می دهد.

 1. مزیت: افزایش پیشرفت شخصی

به جای محدود شدن با نقش های از پیش تعریف شده، علایق خود را دنبال کنید . تمرکز بر زمینه های مورد علاقه می تواند منجر به رضایت شغلی بیشتر شود و به شما این امکان را می دهد که در حین انجام کاری که از آن لذت می برید، مهارت های خود را گسترش دهید.

 1. مزیت: ایجاد شغل بر اساس علاقه

فریلنسرها توانایی منحصر به فردی در انتخاب مشتریانی دارند که با آنها کار می کنند. آنها همچنین می توانند با مشتریان مختلف جدید یا فقط در چند قرارداد بلند مدت کار کنند.

معایب فریلنسینگ

فریلنسینگ بدون چالش نیست. یکی از بارزترین آنها مسئولیت پرداخت مالیات بر مشاغل آزاد به صورت فصلی است. اما ملاحظات دیگری وجود دارند که باید قبل از راه اندازی کسب و کار آزاد خود آن ها را ارزیابی کنید.

 1. معایب: بدون پوشش بیمه ای توسط شرکت

به اکثر کارمندان تمام وقت و حتی برخی از کارمندان پاره وقت مزایای پزشکی تحت حمایت شرکت ارائه می شود . از سوی دیگر، فریلنسرها بیمه و سایر مزایا را از مشتریان دریافت نمی کنند. از آنجایی که فریلنسرها خود اشتغال هستند، مسئولیت یافتن و تامین مالی بیمه خود را بر عهده دارند.

 1. معایب: تعادل کار و زندگی بدون ساختار

فریلنسینگ ممکن است در زمانی که می‌خواهید برای کارتان انعطاف‌پذیری ارائه دهد، اما این بدان معناست که هیچ برنامه یا ساختار مشخصی برای کمک به شما در جهت حفظ تعادل بین کار و زندگی لازم نیست . همیشه این خطر وجود دارد که کار زیادی را انجام دهید و از بین بروید. و متوجه خواهید شد که برای اجتناب از کار دائمی به یک برنامه زمانبندی محکم نیاز دارید.

 1. معایب: درآمد غیر قابل پیش بینی

یافتن کار ثابت یک ریسک ذاتی  در فریلنسینگ است . پروژه‌ها می‌توانند شروع شوند و سپس متوقف شوند. مشتریان ممکن است قرارداد را زودتر خاتمه دهند. ممکن است یک پروژه را تمام کنید و پیدا کردن کار بیشتر برایتان سخت باشد.

 1. معایب: خطر بیشتر انزوا

یکی دیگر از چالش های رایج فریلنسری این است که در نهایت از یک تیم یا شرکت جدا خواهید شد. مگر اینکه افراد نزدیک خود را داشته باشید تا با آنها کار کنید، اغلب به تنهایی کار خواهید کرد. با این حال، اگر بیشتر درونگرا هستید، این سبک کار ممکن است لزوماً برای شما اشتباه نباشد.

 1. معایب: فقدان راهنمایی و راهنمایی در دسترس

فریلنسینگ با سطح مشخصی از خودمختاری و آزادی همراه است که در مشاغل سنتی نخواهید یافت. در حالی که به شما کنترل بیشتری بر تصمیمات شغلی خود می دهد، به این معنی است که هیچ کس به عنوان مربی یا راهنمایی شما در طول این فرآیند منصوب نمی شود. پیگیری وظایف یک مربی آزاد به مسئولیت شما تبدیل می شود.

 1. معایب: مسئول شبکه سازی، بازاریابی و ترویج کسب و کار

وقتی شما یک فریلنسر هستید، یک کسب و کار دارید. شما مسئول توسعه کسب و کار، ایمن سازی و مدیریت مشتریان خود، صدور صورت حساب و پرداخت مالیات هستید . فریلنسرها باید تصمیمات تجاری زیادی برای خود بگیرند، مانند نحوه پیگیری و پذیرش پرداخت، نرم افزاری که برای خرید نیاز دارید و ابزارهای تبلیغاتی. شما همچنین مسئول یادگیری و نگهداری همه آن محصولات هستید.

 1. معایب: فرصت های پیشرفت شغلی بدون ساختار

وقتی برای یک شرکت بزرگتر کار می کنید، معمولاً نردبان های شغلی و مسیرهایی به سمت پیشرفت وجود دارد. وقتی به عنوان فریلنسر کار می کنید همیشه اینطور نیست. فریلنسرها باید در جستجوی فرصت هایی که به آنها در پیشرفت شغلی کمک می کند، هدفمندی بیشتری داشته باشند. همچنین، بازگشت به یک موقعیت شغلی سنتی می تواند چالش برانگیز باشد اگر که حرفه خود را به گونه ای تنظیم نکنید که به نتواند خوبی برای استخدام کنندگان و مدیران استخدام کننده قابل درک باشد.

 1. معایب: خطر کار با مشتریان سختی که هزینه پرداخت نمی کنند

زمانی که شما یک کارمند سنتی هستید، وا داشتن مشتری به پرداخت فاکتور خود معمولاً بر عهده بخش دیگری است. به عنوان یک فریلنسر، خطر کار با مشتریانی را دارید که پس از اتمام کار از پرداخت پول خودداری می کنند. فریلنسرها برای محافظت از خود در برابر مشتریانی که به ‌سرعت پرداخت نمی‌کنند یا از پرداخت خودداری می‌کنند، به قراردادهای شفاف و ساختارهای پرداخت نیاز دارند.

 1. معایب: مشکل در وام دادن

فراتر از ملاحظات شغلی، پیامدهای شخصی فریلنسینگ است. به عنوان مثال، بانک ها ممکن است در دادن وام به کسانی که درآمد ثابتی ندارند تردید کنند. به طور مشابه، هنگامی که شما خود اشتغال هستید، اجاره یک آپارتمان یا خانه می تواند دشوار باشد، زیرا صاحبخانه ها به مدرکی مبنی بر یک شغل ثابت نیاز دارند.

 1. معایب: هزینه های دفتر خارج از جیب است

در نهایت، به عنوان یک کارمند آزاد، تمام هزینه های مربوط به دفتر از جیب شما خارج می شود – از تلفن، کامپیوتر و نرم افزار گرفته تا لوازم اولیه اداری. علاوه بر این، در حالی که کسب ‌و کارها اغلب فرصت‌های توسعه شخصی را ارائه می‌دهند، در مورد فریلنسینگ اینطور نیست. فریلنسرها باید روی خودشان سرمایه گذاری کنند تا در بازار کار رقابت کنند.

منبع:

https://www.flexjobs.com