چگونه به سوال ” چرا می خواهید اینجا کار کنید؟” پاسخ دهیم

شما باید همیشه قبل از زمان پاسخ به بعضی از سوالات رایج جلسه مصاحبه خودتان را آماده کنید و با اعضای خانواده یا دوستانتان جلسه مصاحبه تمرینی را انجام دهید. هر چقدر آماده تر باشید، احساس اعتماد به نفس بشتری در جلسه مصاحبه خواهید داشت.

یکی از رایج ترین سوالات مصاحبه کننده پرسیدن این سوال است که ” چرا می خواهید در این شرکت کار کنید؟” به احتمال زیاد به دلایل متنوعی شما این شغل را می خواهید که می تواند از بیکاری و نیاز به پول باشد تا پیدا کردن یک چالش یا راه شغلی جدید. زمانی که در جلسه مصاحبه از شما پرسیده می شود ” چرا می خواهید اینجا کار کنید؟” ، کلید اصلی یافتن روشی درست برای توضیح این موضوع است که چرا این شغل را می خواهید به گونه ای که بیان گر و تشویق کننده مصاحبه کننده باشد.

در واقعیت، شمامی توانید به دو روش به این سوال نگاه کنید: چرا می خواهید کار کنید و چرا می خواهید در این جا کار کنید. مجبور نیستید که به سوال چرا می خواهید کار کنید جواب بدهید، اما مهم است روشی مناسب برای اشتراک گذاری دلیلتان از خواستن این شغل خاص پیدا کنید.

در ابتدا، در مورد اینکه چرا این شغل را می خواهید فکر کنید. چرا در وهله اول برای این شغل درخواست همکاری ارسال کرده اید؟ چه عاملی شما را به توصیفات این شغل یا شرکت جذب کرد؟ لیستی از دلایل خود بنویسید. سپس، تصمیم بگیرید که کدام یک از دلایل شما باعث می شود یک کارمند عالی باشید. جواب شما به احتمال زیاد همان چیزی است که مصاحبه کننده به دنبال آن است. آنها می خواهند بدانند که چه عاملی انگیزه دهنده به شما بوده است و چرا خواستید که از رختخواب خود بلند شوید و هر روز برای کار به اینجا بیایید.

روشی دیگر برای نگاه کردن به این سوال فکر کردن به این موضوع است که چرا این شرکت می خواهد شما را استخدام کند. شما چه چیزی برای ارائه دارید یا چطور می توانید تاثیری مثبت بر شغل / شرکت یا تیم کاری خود داشته باشید؟

زمانی که این سوال را بپرسید، مدیر استخدام به دنبال دانستن این موضوع است که اهداف کاری شما چیست و چطور می توانید طبق آن برنامه برای این موقعیت شغلی بهترین کاندید باشید. آن ها می خواهند مطمئن شوند که شما به این شغل واقعا علاقه دارید و انگیزه کار کردن  دارید و بعد از 6 ماه یا یک سال شغلتان را ترک نمی کنید. هم چنین این روشی برای آنهاست تا متوجه شوند که اولویت ها و ترجیح های اولیه شما در زمانی که این شغل را بدست بیاورید و برای این شرکت کار کنید چیست. شما باید پاسخ هایی بسازید که به آنها کمک کند این موضوع را در مورد شما درک کنند.

در اینجا چندین نمونه دلیل که ممکن است بخواهید یک شغل را بدست بیاورید همراه با پاسخ هایی که می توانید در جلسه مصاحبه استفاده کنید آورده شده اند.

دلیل اول: من به پول احتیاج دارم

پاسخ در جلسه مصاحبه: ” من می خواهم (هدف خودتان را بگویید)”. دلیل یا تصویر بزرگتر شما که چرا به پول احتیاج دارید چیست؟ آیا به این علت است که می خواهید خانواده تان را حمایت کنید؟ درآمد ثابتی داشته باشید؟ به دانشگاه بروید؟ با اشتراک گذاری هدف نهایی تان، به کارفرمای خود نشان داده اید که انگیزه دارید و کارمند ثابتی هستید. آن ها می توانند احساس اطمینان بیشتری کنند که شما هر روز سر کار ظاهر می شوید و سخت کار می کنید، زیرا کار برای رسیدن به اهداف شما مهم است.

دلیل دو:  شغل/ رئیس فعلی ام را دوست ندارم

پاسخ در جلسه مصاحبه: ” من به دنبال کشف فرصت های بیشتری هستم.” بیشتر اوقات اگر شغل فعلی تان را برای رسیدن به یک شغل جدید ترک کنید بدان معناست که از موقعیتی که اکنون در آن هستید کاملا خوشحال یا راضی نیستید.

به عبارت دیگر، شما برای گرفتن یک شغل جدید مصاحبه نمی شوید. با این وجود، مهم است که از شغل، رئیس یا شرکت فعلی خود بدگویی نکنید. اگر این کار را انجام دهید، مصاحبه کننده ممکن است فکر کند شما همین کار را روزی در مورد آنها انجام خواهید داد که برای حفظ و روحیه کارکنان خوب نیست.

به جای آن، نشان دهید که از شغل فعلی خود سپاس گذارید و سپاس گذار و حرفه ای خواهید ماند. در مورد فرصت های برای تجربه های یادگیری که در شغل قبلی خود داشته اید صحبت کنید اما توضیح دهید که آماده جستجو برای فرصت های بیشتر و روش هایی برای رشد و یادگیری خودتان هستید.

دلیل سه: از شغلی فعلی ام خسته شده ام

پاسخ در جلسه مصاحبه: ” من به دنبال پیشرفت مهارت هایم هستم.” دوباره، از بدگویی در مورد شغل فعلی تان اجتناب کنید. با این وجود، به احتمال زیاد اگر در آنجا از شغل خود خسته شده اید، به چالش کشیده نمی شوید یا از مهارت های خود استفاده نمی کنید. شما نمی خواهید در مصاحبه مغرور به نظر بیایید اما در عوض باید نشان دهید که چگونه مشتاق یادگیری کارهای جدید و به چالش کشیده شدن در یک شغل جدید هستید.

هم چنین شما می توانید این موضوع را مهم جلوه دهید که برای آنچه در شغل قبلی تان یاد گرفته اید سپاس گذار بوده اید تا نشان دهید که قادر هستید از هر موقعیت منفی نکات مثبت آن را ببینید.

دلیل چهار: من به دنبال اولین شغل خود هستم.

پاسخ در جلسه مصاحبه: ” من مشتاق به دست آوردن تجربه و یادگیری برای بهترین کارمند بودن هستم.” شاید این موقعیت شغلی شغل رویایی شما نباشد، اما به این معنا نیست که نباید اشتیاق خود را نسبت به این شغل و شرکت نشان دهید. مشتاق باشید و برای کمک به جبران تجربه ای که کمبود دارید انرژی مثبت بدهید. مصاحبه کننده به احتمال زیاد اگر احساس کند که شما برای کار در اینجا با اعتماد به نفس آمده اید، می خواهید سخت کارکنید و می توانید مهارت های لازم برای این شغل را یاد بگیرید، حتی با وجود عدم داشتن سابقه کاری به شما فرصتی خواهد داد.

دلیل پنج: این تنها شرکتی است که پیشنهاد مصاحبه داده است

پاسخ در جلسه مصاحبه: “من اعتراف می کنم که این شرکت به دلیل (دلیل خود را بگویید)”. بخش مهمی از آمادگی برای مصاحبه تحقیق در مورد شرکت است. با این پاسخ، شما به مصاحبه کننده نشان می دهید که این کار برای شما به اندازه‌ای است که بتوانید کارهای خانه خود را انجام دهید. چند دلیل واقعی را که چرا دوست دارید برای این شرکت کار کنید تهیه کنید. شاید آنها خیلی با مسائل جامعه درگیر باشند، از سازمان عام المنفعه ای که به آن علاقه دارید حمایت کنند، نرخ های خوبی از رضایت کارمندان و مشتریان داشته باشند یا بتوانید کارهای پیشین این شرکت را تحسین کنید.

از این راهکار ها در مصاحبه بعدی خود استفاده کنید. از امروز برای پیدا کردن بهترین شغل برای خودتان اقدام کنید!

منبع:

https://www.snagajob.com