مصاحبه ویدئویی – راهکارهای برای موفقیت در آن در سال 2023

امروزه مصاحبه های ویدئویی به شکل گسترده ای به عنوان جایگزین یا مقدم بر مصاحبه های حضوری استفاده می شوند.

اگر برای موقعیت شغلی درخواست ارسال کرده اید که در شهر دیگری است یا مدیر استخدام در جای دیگری است، مصاحبه ویدئویی می تواند برای روند مصاحبه مهم باشد.

چگونه یک مصاحبه ویدوئویی را انجام دهیم

شاید قبلا مقاله راهکار هایی برای مصاحبه های تلفنی را خوانده باشید، اما هم چنین باید خودتان را برای مصاحبه ویدئویی بالقوه آماده کنید.

با توجه به تکنولوژی های بروزی که در اختیار ما قرار دارد، مصاحبه های ویدوئویی به شکل گسترده تری به جای مصاحبه های تلفنی استفاده می شوند و مدیران استخدام این نوع مصاحبه را فرصتی برای یافتن کارمندان توانا و ارتباط با آنها قبل از آمدنشان برای مصاحبه حضوری می بینند.

از آنجایی که در روند مصاحبه این نوع مصاحبه کاری رایج است، شما نیاز خواهید داشت که برای یک مصاحبه ویدئویی چهره به چهره برای هر موقعیت شغلی آماده باشید و مطمئن شوید که منابع و تکنولوژی لازم برای انجام موفقیت آمیز مصاحبه ویدئویی را در دسترس دارید.

مصاحبه های ویدئویی بسیار شبیه مصاحبه های حضوری است، بنابراین تنها باید تا جایی که برای مصاحبه های جضوری آماده می شوید برای این نوع مصاحبه هم نیز آمادگی داشته باشید.

5 سوال که در مصاحبه ویدوئویی از شما پرسیده می شود

  1. در مورد خودتان بگویید
  2. محیط کاری ایده آل از نظر شما چه ویژگی هایی دارد
  3. چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟
  4. دورنمای خودتان در 5 سال آینده چیست؟
  5. چرا می خواهید برای شرکت ما کار کنید؟

5 راه کار آماده شدن برای مصاحبه ویدوئویی

  1. اطراف خود را بررسی کنید

مهم ترین چیزی که باید در مورد مصاحبه کننده ویدوئویی به یاد داشته باشید این است که مدیر استخدام می تواند شما را ببیند و هم چنین می تواند آنچه را که در اطراف شماست نیز ببینند.

شما باید زمانی که مکانی را برای برقراری ارتباط در مصاحبه ویدوئویی انتخاب می کنید به دقت بررسی کنید.

فضای پشت شما باید یک رنگ ساده بدون الگو های شلوغ باشد که از نظر بصری برای مصاحبه کننده ناخوشایتد نباشد یا حواسش را پرت کند. مکان مصاحبه باید مکانی آرام، بدون فضای پس زمینه ای شلوغ و هر گونه عوامل حواس پرتی باشد.

حیوان خانگی یا بچه های خود را از اتاق مصاحبه بیرون ببرید و هرگز یک مکان عمومی مانند کافی شاپ را برای مصاحبه انتخاب نکنید، چرا که در فضای پس زمینه این مکان های عمومی میزانی شلوغی وجود دارد.

مطمئن شوید قبل از هر چیزی نور اتاق را بررسی کنید و به دور از پنجره باشید، چرا که ممکن است در دوربین شما سایه های شدیدی بیندازد.

شما می خواهید تا جای ممکن خودتان را به بهترین شکل نشان دهید و این می تواند شامل اطمینان از این موضوع باشد که جلوی دوربین تصویر واضحی داشته باشید و شکل شما به درستی دیده شود و شانه های شما در چهارچوب مناسبی قرار بگیرد.

شما نمی خواهید تصویری نزدیک از صورتتان دیده شود، پس به اندازه کافی از دوربین فاصله بگیرید و  بنابراین به شکل مناسبی در دوربین دیده می شوید. می توانید رزومه و یادداشت هایتان را جلوی خود بگذارید اگر که به به طور مداوم به آن ها نیاز دارید، اما عادت نکنید که به پایین نگاه کنید یا مدام یادداشت های تان را مرور کنید.

کلید اصلی در مصاحبه ویدوئویی بهبود اتصال اینترنتی با مصاحبه کننده در مکان دیگر است و نشان دهید که چقدر برای این شغل بهترین کاندید هستید که همه این ها با بودن در یک مکان مناسب برای مصاحبه شروع خواهد شد.

  1. تجهیزات خود را آماده کنید

شاید مهم ترین چیز در مورد مصاحبه ویدوئویی اطمینان از این موضوع است که تجهیزات شما به درستی کار می کنند.

هیچ چیز بدتر از این نیست که ارتباط شما قطع شود یا اتصال اینترنتی ضعیفی داشته باشید که اجازه ندهد مدیر استخدام بتواند به درستی شما را ببیند یا صدایتان را بشنود.

ویدوئو و میکروفون خود را قبل از مصاحبه چک کنید، بنابراین مطمئن می شوید همه چیز به درستی کار می کند. اگر امکان دارد از دوست خود بخواهید با استفاده از پلتفرمی که می خواهید با آن مصاحبه ویدوئویی انجام دهید با شما ویدوئو چت داشته باشد.

امروزه گزینه های زیادی وجود دارند از گوگل هنگ اوت تا اسکایپ که همگی ظرفیت های ارتباط ویدوئویی دارند، بنابراین باید مطمئن شوید که قبل از مصاحبه حساب کاربری مناسبی دارید و نرم افزار به درستی کار می کند.

به طور کلی،  از کابل ایتنرانت استفاده خواهید کرد تا مطمئن باشید در زمان مصاحبه ارتباط اینترنتی مناسب و خوبی خواهید داشت.

اگر از اینترنت بی سیم استفاده می کنید، مطمئن شوید که افراد دیگری که از اینترنت بی سیم شما استفاده می کنند برای کارهایی مانند تلویزیون آنلاین یا دیگر کارهایی که نیازمند اینترنت قوی است باعث کندی سرعت اینترنت شما نمی شوند.

همه جستجوگرهای وب را که ممکن است با اینترنت بی سیم فعال باشند ببندید، بنابراین آن ها یاعث حواس پرتی شما نمی شوند یا بر اتصال اینترنتی شما تاثیر نمی گذارند. اگر در مکانی که انتخاب کرده اید نور خوبی وجود ندارد، چند عدد لامپ کنار کامپیوتر خود بگذارید، بنابراین مدیر استخدام می تواند به وضوح چهره شما را ببیند.

مطمئن شوید که وب کم خود را در سطح چشم یا کمی بالاتر قرار دهید، بنابراین مستقیماً به مدیر استخدام نگاه می کنید. اطمینان از درستی تجهیزات شما گامی حیاتی در انجام یک مصاحبه ویدوئویی است.

  1. خودتان را مانند یک مصاحبه حضوری آماده کنید

گرچه این یک مصاحبه ویدوئویی است، باید خودتان را مانند یک مصاحبه حضوری آماده کنید.. شما باید لباسی مناسب برای موقعیت شغلی که خواهان آن هستید بپوشید. اگر شرکتی که می خواهید در آن کار کنید به پوشش رسمی اهمیت می دهد، باید لباسی رسمی هنگام مصاحبه ویدوئویی بپوشید.

ممکن است وسوسه شوید که لباسی راحت مانند شلوار ورزشی در نیمه پایینی تنه خود بپوشید، زیرا مصاحبه کننده هرگز آن قسمت از شما را نخواهد دید.

باید از این کار اجتناب کنید و لباس رسمی کاملی بپوشید. زمانی که لباس رسمی کاملی بپوشید نسبت به زمانی که لباس های راحتی پوشیده اید حرفه ای تر به نظر می رسید.

مراقب هر گونه نشانه بصری که مصاحبه کننده می فرستد باشید. انرژی آنها را احیا کنید و اشتیاق خود را برای موقعیت شغلی همانطور که در مصاحبه حضوری صحبت می کردید نشان دهید.

تلاش کنید با شخصی که مصاحبه می کند ارتباط بگیرید. اکنون زمانی است که می توانید انها را ببینید، قدرت بیان و حرفه ای بودن خودتان را نشان دهید تا نشانه ای باشد که شما بهترین کاندید برای این موقعیت شغلی هستید.

  1. بر زبان بدن خود غلبه کنید

در طول یک مصاحبه ویدیویی، نحوه ظاهر شدن شما بر روی صفحه نمایش بسیار مهم است. مطمئن شوید که مستقیم نشسته اید و هر دو پایتان روی زمین است، بنابراین هوشیار و حرفه ای به نظر می رسید.

ممکن است وقتی عصبی هستید بی قرار شوید، اما مهم است از این فعالیت ها اجتناب کنید، زیرا حواس مصاحبه کننده را پرت خواهد کرد.

دستان خود را روی پاهای خود یا روی میز قرار دهید و از این طرف به آن طرف تکان ندهید یا تکان نخورید. یکی از مهم ترین کار هایی که باید طی مصاحبه ویدوئویی انجام دهید برقراری ارتباط چشمی است.

شما احتمالا به صفحه نمایش خیره می شوید یا حتی به ظاهر خود بر روی صفحه نمایش نگاه می کنید، اما زمانی که در حال صحبت با مصاحبه کننده هستید باید مستقیم به آنها نگاه کنید.

ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر برسد، اما باید هنگام صحبت با مصاحبه کننده مستقیم به دوربین نگاه کنید، بنابراین آنها می بینند که شما مستقیما به آنها نگاه می کنید.

اگر با این کار احساس راحتی ندارید، قبل از مصاحبه صحبت جلوی دوربین را تمرین کنید، بنابراین احساس راحتی بیشتری دارید. به همان اندازه مهم است که لبخند بزنید و طی جلسه خوش برخورد باشید.

  1. با قدرت مصاحبه را تمام کنید

روشی که مصاحبه ویدوئویی را تمام می کنید زمینه را برای مراحل بعدی آماده می کند، بنابراین مطمئن شوید که با تن صدای بالا جلسه را تمام می کنید. اگر آدرس ایمیل مصاحبه کننده را ندارید اکنون آن را بخواهید تا بتوانید یادداشت تشکر ارسال کنید.

سپس بعد از مصاحبه پیگیری کنید، نه فورا بعد از جلسه بلکه چند ساعت بعد تا دوباره از آنها برای زمانی که برای شما گذاشته اند تشکر کنید، نکات مهم بحث را مرور کنید و اشتیاق خود را در مورد بردن روند مصاحبه به مرحله بعدی دوباره بیان کنید.

در نگاه اول مصاحبه های ویدوئویی می توانند خسته کننده به نظر برسند، اما شما برای انجام یک مصاحبه ویدوئوی به ابزار مورد نیاز مجهز هستید و یک قدم به تضمین موقعیت شغلی رویایی خود نزدیکتر می شوید.

منبع:

https://novoresume.com