10 مرحله برای یک تغییرحرفه موفق

successful career change

آیا شما می خواهید در حرفه تان تغییری ایجاد کنید؟ اگر این طور است، به احتمال زیاد شروع به فکر کردن در این مورد می کنید که چگونه مطمئن شوید تغییر حرفه موفقی را تجربه خواهید کرد.

افراد به دلایل زیادی حرفه هایشان را تغییر می دهند. برای مثال، ممکن است بخواهید برای درآمد بیشتر حرفه تان را عوض کنید، علاقه خاصی را دنبال کنید یا استرس های کلی در زندگی تان را کمتر کنید. بعضی افراد ممکن است به دلایل ساعات کاری منطعف یا تغییر ارزش ها و اهداف کاری شان تصمیم بگیرند که حرفه شان را عوض کنند.

صرف نظر از اینکه چرا شغل تان را عوض می کنید، این موضوع توجه و برنامه ریزی متفکرانه ای را مطلبد تا اطمینان داشته باشید که با موفقیت حرفه تان را تغییر می دهید. شما می خواهید مطمئن باشید که برای این تغییر و انتخاب های موجود در رسیدن به موفقیت شفاف عمل می کنید، بنابراین روشی را برای مسیر تغییر حرفه تان انتخاب می کنید که برای شما مناسب است.

چرا افراد حرفه ای شغل خود را تغییر می دهند

تغییر حرفه یک تصمیم شخصی است و تنها شما می توانید تصمیم بگیرید که این بهترین کار برای شماست. تحقیقی که اخیرا جاب لیست انجام داد نشان می دهد مواردی که در ادامه آمده است بیشترین دلایلی است که افراد حرفه شان را تغییر می دهند:

 • ساعات کاری طولانی مدت – 20 درصد
 • خستگی – 22 درصد
 • نداشتن علاقه به حوزه کاری – 23 درصد
 • خواستن یک چالش جدید – 25 رصد
 • داشتن یک تعادل زندگی کاری بهتر – 37 درصد
 • استرس بیش از حد – 39 درصد
 • حقوق بهتر – 47 درصد

مزایای مثبت تغییر حرفه

برای کسانی که حرفه شان را تغییر می دهند، مزایای زیر وجود خواهد داشت:

 • استرس کمتر – 65 درصد
 • کسب دستاورد بیشتر – 69 درصد
 • داشتن رضایت بیشتر – 75 درصد
 • احساس شادی بیشتر – 77 درصد

این نتایج رضایت از حرفه جدید، بر اساس وقت سپری شده از زمان تغییر حرفه می تواند افزایش پیدا کند. هم چنین، افرادی که از تغییر حرفه خود درآمد بیشتری بدست می آورند نسبت به آنهایی که بعد از تغییر حرفه درآمد کمتری دارند، به طور مداوم از نظر احساس شادی، رضایت بیشتر و دستاورد های بیشتر رتبه بالاتری دارند. یه طور میانگین، افرادی که برای افزایش حقوق شغل شان را تغییر می دهند، در مقایسه با شغل قبلی شان 812/10 دلار در سال بیشتر درآمد دارند.

مراحل یک تغییرحرفه موفق

اکنون شما مزایای تغییر حرفه را می دانید و هنوز آن را مورد توجه خود قرار می دهید، حالا زمان عمل کردن است. 10 مرحله برای یک تغییر حرفه موفق در ادامه آمده است.

 1. دلایل خود را مشخص کنید

در ابتدای توجه به یک تغییر شغلی، عاقلانه است دلایلی را که ممکن است بخواهید حرفه تان را عوض کنید ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که دلایل درستی داشته اید.

آیا از شغل خود ناراحت هستید؟ حقوق بیشتری می خواهید؟ آیا از مدیرتان یا شرکت ناامید شده اید؟ در مورد دلایل احساسی مانند ناامیدی از مدیر یا شرکت، آیا واقعا به دنبال تغییر حرفه تان هستید یا یک محیط کاری متفاوت با همان شغل قبلی مشکلتان را برطرف می کند؟

شما می توانید با زمان دادن و روراست بودن با خودتان به این سوالات پاسخ دهید.

 1. موقعیت شغلی کنونی تان را ارزیابی کنید

زمانی که مشخص کردید دلایل شما برای تغییر حرفه تان چیست، موقعیت شغلی کنونی تان را ارزیابی کنید. آیا مواردی وجود دارند که آنها را خطاب قرار دهید و بنابراین رضایت بیشتری داشته باشید و بخواهید در این شغل تان بمانید؟ اگر سازمانی را که در آن کار می کنید دوست دارید، آیا امکان تغییر به نوع دیگری از شغل برایتان وجود دارد که با ارزش ها، اهداف و علایق شما همسو باشد؟

هم چنین ایده خوبی است که افکار و احساسات روزانه تان را در مورد کارتان ثبت کنید تا اگر که انتخاب شما تغییر حرفه تان باشد، مشخص کنید که آیا زمینه های مشترکی جود دارند که نیاز دارید از آنها اجتناب کنید.

 1. مهارت ها، ارزش ها و علایق خود را ارزیابی کنید

از چه شغل ها و فرصت هایی بیشترین رضایت را دارید و چرا؟ این شایستگی ها باید با حرفه ایی که برای ادامه دادن انتخاب کرده اید همسو باشد. هم چنین، مهارت های فعلی شما چه چیز هایی هستند که دوست دارید از آنها استفاده کنید؟ تست ها و ارزشیابی های رایگان انتخاب حرفه وجود دارند که می توانند به شما در همگام سازی مهارت هایتان با محیط کاری کمک کنند.

 1. در مورد انتخاب های تغییر حرفه تحقیق کنید

انتخاب هایی که برای تغییر حرفه تان متناسب با مهارت ها، ارزش ها و علایق شماست مد نظر داشته باشید و در مورد آنها تحقیق کنید. یک مربی شغلی یا یک مشاور شغلی می تواند به شما در تشخیص حرفه ای که مناسبتان است به شما کمک کند.

 1. در مورد شغل های موجود تحقیق کنید

زمانی که ایده ای برای انتخاب تغییر حرفه تان دارید که ممکن است برای شما درست باشد، اکنون زمان آن است که در این عرصه در مورد شغل های موجود تحقیق کنید. لیستی از سازمان ها و موقعیت های شغلی که ممکن است مورد علاقه شما باشد تهیه کنید و هم چنین در همین حین تشخیص دهید که ممکن است چه کاستی هایی برای ورود به آن حوزه کاری وجود دارد.

 1. شبکه

در حوزه هایی که مشخص شده است که می خواهید مصاحبه های دانشی را درخواست کنید، شروع به ارتباط گرفتن با افراد کنید و تا جایی که می توانید اطلاعات جمع آوری کنید. هم ارتباطات شخصی و هم ارتباطات حرفه ای را مد نظر داشته باشید و یک نمایه و شبکه ارتباطی شخصی بسازید.

 1. به دنبال فرصت های کوتاه مدت باشید

فرصت های کار آزاد، کارورزی و کارهای داوطلبانه را بشناسید که به شما اجازه خواهد داد مسیرحرفه جدید را امتحان کنید. می توانید به حرفه کپی رایتر فکر کنید، نویسندگی آزاد سطح پایین را پیدا کنید یا داستان های اجراهای زنده را ویراستاری کنید. اگر دوست دارید با اسب ها کار کنید، در یک اصطبل محلی به طور داوطلبانه کار کنید.

 1. سایه حرفه ای ها

یک روش عالی برای تشخیص اینکه آیا ممکن است شما یک مسیر حرفه ای را دوست دارید، پیدا کردن فرصت هایی از سایه های حرفه ای هاست. آنها به شما فرصتی می دهند که زمانی را با افراد حرفه ای در یک حوزه کاری که مورد علاقه شماست سپری کنید و تجربیاتی را بدون داشتن تعهد به انجام کاری بدست بیاورید.

 1. مجموعه مهارت های خود را افزایش دهید

به دنبال فرصت هایی برای بهبود مهارت هایتان باشید که می تواند شانس های شما برای یه تغییر حرفه موفق حمایت کنند. چندین انتخاب وجود دارد که نیازی ندارند که شما برای آن ها پول زیادی خرج کنید یا به دانشگاه بروید که شامل دوره های آموزشی رایگان یا با هزینه کم یا جستجو فرصت هایی برای گسترش مجموعه مهارتی های شما در موقعیت شغلی کنونی تان است.

 1. در صنفی کنونی تان به انتخاب های شغلی فکر کنید

اگر صنفی را که در آن کار می کنید دوست دارید، پس در همان صنف به تغییر حرفه تان فکر کنید. شما قبلا دانش لازم برای کار در این حرفه را بدست آوردید که می تواند به تغییر حرفه شما کمک کند.

برای تغییر حرفه تان یک معرفی نامه و یک رزومه بنویسید

زمانی که آماد تغییر حرفه تان هستید و شروع به فرستادن درخواست برای شغل های مختلف می کنید، مرحله بعدی تهیه پیش نویسی از معرفی نامه و رزومه تان برای تغییر حرفه است. هر دو باید انتظارات شما را برجسته کنند و رزومه شما باید تا جای ممکن مهارت های فیزیکی و ارتباطی- اجتماعی شما را توصیف کند. از افعالی که نشانگر موفقیت هستند برای موقعیت های مناسبی که با مسیر حرفه جدید شما همسو هستند بسیار استفاده کنید. هم چنین دستاوردهای شما باید از طریق اطلاعات کمی برجسته شوند.

منبع : https://www.theladders.com