10 نکته برای موفقیت در شبکه سازی آنلاین

Successfully Network Online

یک نوشته قدیمی وجود دارد که می گوید: ” این چیزی نیست که شما می شناسید، بلکه این است که چه کسی را می شناسید.” تا به الان هرگز ساختن ارتباطات در این دوره ی محیط کاری رو به گسترش و افزایش تغییرات شغلی مهم نبوده است. طبق یک نظرسنجی در سال 2020، 73 درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی گزارش داده اند که در گذشته آنها به دلیل شناختن کسی که آنها را برای کار معرفی کند یا داشتن ارتباطات استخدام شده اند. نظرسنجی Forbes در سال 2022 نشان داد که 85 درصد فرصت های شغلی از طریق شبکه سازی پر شده اند.

ایده شبکه سازی ممکن است تداعی کننده تصویرهایی از کنفرانس ها، رویدادها برای فارغ التحصیلان و دست دادن باشد. برای آنکه مطمئن شوید، شبکه سازی چهره به چهره هنوز بخش مهمی از ارتباطات کاری است.

اما در جهان بعد از کرونا که بیشتر زندگی های ما به روابط کاری آنلاین یا دور کاری تبدیل شده است، پلتفرم های شبکه سازی شغلی آنلاین به شکل باور نکردنی گسترش پیدا کرده اند. بهترین روش ها برای “ملاقات” افراد جدید و ساختن ارتباطات در این جهان جدید و آنلاین تعامل ها چیست؟

در این مقاله 10 نکته پیشنهاد شده است که به شما در ارتقای کارایی و موفقیت آمیز بودن شبکه سازی آنلاین کمک می کند.

شبکه سازی آنلاین چیست؟

به همان اندازه که شبکه سازی آنلاین می تواند موثر باشد، بسیاری از افراد مطمئن نیستند که شبکه سازی چگونه کار می کند، چه برسد به آنکه بدانند چگونه از شبکه سازی به شکل موثر استفاده کنند و ارزش حقیقی آن را بدست بیاورند. با این وجود، شبکه سازی آنلاین خیلی با شبکه سازی چهره به چهره فرقی ندارد. شبکه سازی آنلاین آماده بودن، پشتکار داشتن و تلاش خود برای گسترش ارتباطات است.

به صورت کوتاه، شبکه سازی آنلاین به سادگی از منابع و پلتفرم های جدید در اینترنت برای ارتباطات کاری استفاده می کند که به شما در ارتقای حرفه خود یا اهداف تجاری تان کمک می کند.

در حال حاضر بیشتر افراد می دانند که از لینکدین برای ارتباطات خود استفاده کنند یا از توییتر یا فیس بوک برای ارتقای آنلاین خودشان بهره ببرند. حضور در این پلتفرم ها به سادگی می تواند شروع خوبی باشد، با این وجود آنها تنها نمونه کوچکی از شبکه سازی هستند. شبکه سازی آنلاین شامل ابزارها و مراحل مختلف مانند وقایع آنلاین شبکه سازی، گروه های صنفی آنلاین، محتوای پست شده پویا و بسیاری موارد دیگر است.

مزایای شبکه سازی آنلاین چیست؟

مزایای شبکه سازی آنلاین به همان میزان مزایای شبکه سازی شخصی ضروری است: شبکه سازی آنلاین به شما تضمین می دهد که بتوانید با افراد همتای خود که متخصص هستن ارتباط بگیرید، دانش پایه ای شما در مورد صنف خودتان را غنی می کند و برای شما دستیابی هایی به فرصت های شغلی فراهم می کند. با این وجود، شبکه سازی آنلاین مزایای دیگری را هم فراهم می کند.

 • راحت است. به جای مسافرت برای کنفرانس ها، شما می توانید همان ارتباطات را از خانه ایجاد کنید.
 • شما می توانید محدوده خود را گسترش دهید. به وسیله شبکه سازی آنلاین می توانید ارتباطاتی را در سراسر کشور و سراسر جهان بسازید.
 • اینترنت زمین بازی را هموار می کند. در شبکه سازهای سنتی، سلسله مراتب دستیابی شما را به تأثیرگذارترین افراد محدود می کرد. پلتفرم های آنلاین بستری را برای ارتباطات با هر سطح سلسله مراتبی فراهم می کند.
 • کم تر اضطراب آور است. صحبت با افراد حرفه ای به شکل شخصی می تواند دلهره آور باشد. در ارتباط آنلاین نیازی نیست که شما در یک اتاق قدم بزنید و مکالمه کنید. پویایی این روش شبکه سازی می تواند بسیار متفاوت باشد.

10 نکته برای موفقیت در شبکه سازی آنلاین

 1. هدف شبکه سازی خود را بدانید
 • هدف شبکه سازی خود را بدانید. شما باید بدانید چه نوع افرادی را می خواهید در شبکه ارتباطی خود داشته باشید. برای مثال، اگر می خواهید یک محصول آی تی بفروشید، باید با مدیران آی تی ارتباط برقرار کنید.
 • جایگاه خود را تشخیص دهید. پیدا کردن جایگاه خاص، بهترین روش برای خلق برند شخصی خودتان است که قدمی حیاتی برای شبکه سازی آنلاین است.
 • افراد مرتبط با هدف شبکه سازی را پیدا کنید. افراد هدف کسانی هستند که در شرکت هایی که شما به آنها علاقه دارید کار می کنند و در بخش های مشابه ای در صنف هدف شما یا بخش های مرتبط کار می کنند. گسترش شبکه ارتباطی شما در بسیاری از جهات مهم است، اما این موضوع زمانی مهم تر می شود که این کار هدف رویکرد شما باشد. زمان را از دست ندهید و ارتباطات خود را به دست باد نسپارید.
 • ارتباط خود را با مسئولین اجرایی قطع نکنید. ارشد بودن تنها چیزی نیست که مهم است. شما ممکن است به طور غریزی فکر کنید ارتباط برقرار کردن با مسئولین اجرایی رده بالا تنها روش است، اما اغلب، ارتباط با هم رده های خودتان موثرتر است. نظرسنجی ها نشان می دهد افراد حرفه ای سطح c احتمالا بهترین مرجع پاسخگویی برای کسانی هستند که نمی

شناسند، اما افراد در رده های پایین تر اغلب اوقات پاسخگو هستند.

 1. از سایت های شبکه سازی رسانه اجتماعی به نفع خود استفاده کنید

ابتدا مطمئن شوید نمایه کسب و کار یا حرفه تان هم چنین حضوری فعال در سایت های رسانه های شبکه سازی اجتماعی دارد. بله، این شامل فیس بوک و توییتر و هم چنین اینستاگرام (که ماهانه 2 میلیارد کاربر فعال دارد)، یوتیوب ( 202 میلیاردMAU)، پینترست، تامبر، فلیکر و مدیم است. چند سایتی که در آخر ذکر شده اند، سایت های  اشتراک گذاری محتوا هستند، اما درجاتی از اشتراک گذاری و ارتباط اجتماعی هم دارند.

 1. در رسانه های اجتماعی به گروه های صنفی ملحق شوید.

فراتر از رسان های اجتماعی، پلتفرم هایی وجود دارند که به تنهایی انجمن های کسب و کار راه انداخته اند. سایت هایی مانند Hivebrite، Commonroom، HigherLogic/Thrive و Tribe تنها تعدادی از این سایت ها هستند. این سایت ها فرصتی را برای ملحق شدن به انجمن هم رده های خودتان فراهم می کند. در اینجا به وسیله پست گذاری، پاسخ به سوالات و توسعه محتوای افراد در یک گروه برای خودتان اعتباری بدست بیاورید.

 1. به مغز متفکر های آنلاین ملحق شوید

مغز متفکر ها مانند گروه های همسر یابی هستند اما در مورد کسب و کار فعالیت می کنند. این گروه برای راهنمایی هم رده در جهت کمک به اعضا در حل مشکلاتشان طراحی شده است. آنها مدت طولانی در این زمینه فعالیت کردند و زمانی که بحث ارتباطات آنلاین برای کسب و کار باشد، گروه مغز متفکر شما می تواند منبع بزرگی از ارتباطات تجاری و اجتماعی باشد. بودن در یک گروه بزرگ مغز متفکر می تواند همه انواع در ها را باز کند و شما می توانید راهی جدید در حرفه خود پیدا کنید.

برای ملحق شدن به یک گروه آنلاین، می توانید یک گروه مغز متفکر در Meetup، Reddit یا فیس بوک پیدا کنید. فقط وارد صفحه گوگل یا Meetup.com شوید و عبارت ” گروه مغزهای متفکر اطراف من” را جستجو کنید.

 1. در وقایع شبکه سازی مجازی شرکت کنید

شکل های مختلفی از وقایع رایگان آنلاین، کنفرانس ها و ورک شاپ های وجود دارند که هر روزه برگزار می شوند و مکانی مناسب برای ارتباط برقرار کردن با افراد حرفه ای در صنف خودتان است.

 • شما می توانید وقایع شبکه سازی آنلاین را در Eventbrite، لیگ سازمانی، Hoppier، Vistage و موارد بسیار دیگر پیدا کنید. فقط یک کلیک کنید و عبارت ” وقایع شبکه سازی کسب و کار + (صنف / افراد هدف شما)” را جستجو کنید.
 • هر چند بار که می توانید در این وقایع شرکت کنید
 • در حالی که در وقایع هستید، مطمئن شوید که به صورت فعال شرکت کرده اید. سوالات خوب بپرسید و از قبل مطالعه داشته باشید. مهم است که تاثیر اولیه را ایجاد کنید.
 • خودتان را معرفی کنید. زمانی که در وقایع مجازی شرکت می کنید، خودتان را در چت معرفی کنید و در مورد مکان و عنوان شغل کنونی تان و اهداف شغلی خود اطلاعاتی ارائه دهید.
 1. به یک ارتباط گیرنده فوق العاده تبدیل شوید

آیا افرادی را میشناسید که به نظر میاید همه را می شناسند؟ در جهان شبکه سازی، این افراد با عنوان ارتباط گیرندگان فوق العاده شناخته می شوند. اگر کسی کمک نیاز داشته باشد، آنها می دانند که بهترین کسی که می تواند کمک کند چه کسی است. در حالی که ممکن است شما هنوز یک لیست گران از مخاطبین داشته باشید، می توانید شبکه سازی خود را با صرف زمان اندک برای ارتباط با یک دیگر ارتقا دهید.

 • افرادی را معرفی کنید که نیاز ها و قدرت های شخصیتی فردی شان با یکدیگر منطبق است
 • افرادی را معرفی کنید که می توانند به یکدیگر برای رسیدن به یک هدف کمک کنند
 • مهمانی هایی را به عنوان میزبان با افرادی که دوست دارید ترتیب دهید
 1. محتوا بسازید و به اشتراک بگذارید

در حالی که به گروه های آنلاین ملحق می شوید و شبکه سازی انجام می دهید، مهم است که مکالمات و روند های یادگیری خود را توسعه دهید. این بدان معناست که اطلاعات و دیدگاه هایی به بحث های در حال گفتگو اضافه کنید. به یاد داشته باشید: قبل از آنکه انتظار برگشت هر چیزی را داشته باشید، در ابتدا خودتان یک توسعه دهنده باشید.

 • مقاله های مرتبط به اشتراک بگذارید و نظر بگذارید. حواس تان به مقاله هایی باشد که ممکن است مورد علاقه افراد شبکه ارتباطی شما باشد. زمانی که مقاله خوبی پیدا کردید، آن را با گروه خود به اشتراک بگذارید و دیدگاه خود را برای ادامه یافتن مکالمات و بحث ها ارائه دهید.
 • مقاله های خود را بنویسید. اگر واقعاً می خواهید در میان دیگران بدرخشید، خودتان مقاله بنویسید. این کار نیازمند تحقیق بیشتر و مسئولیت پذیری بیشتر برای سخت کوشی است، اما این کار باعث حضور شما به عنوان یک پیشتاز متفکر در گروه می شود.
 • انواع دیگر محتوا را خلق کنید و به اشتراک بگذارید. وبلاگ ها و دیگر مقاله ها تنها نوعی از محتوا هستند. ویدوئوها، ارائه ها و مصاحبه ها همه انواع دیگری از محتوای تاثیر گذار هستند که می توانند واقعاً به شما برای برتر بودن از دیگران کمک کنند.
 • محتوایی را پست کنید که نشانگر متخصص بودن شما در حوزه کاری تان است. همینجا است که می توانید افراد هدف خود را در دست داشته باشد. تلاش کنید در موضوعات داغ، خلاصه هایی از توضیحاتی که ارائه دادید و نظرات چالش برانگیز بدهید.
 1. نمایه های آنلاین خود را تقویت کنید

مطمئن شوید نمایه های آنلاین شما به کلی گامی تاثیر گذار باشد. شما نمی خواهید همه تلاش خود را برای ارتباط گرفتن با همکاران صرف کنید تا زمانی که نمایه شما دیدند، یک نمایه شلخته همراه با اطلاعات قدیمی نادرست ببینند.

 • از عکس های و بیو های بروز در نمایه های آنلاین خود استفاده کنید
 • مطمئن شوید نمایه لینکدین شما لینک هایی با هر نسخه ای از کار آنلاین دارد، لیستی از دستاوردهای خود را که می خواهید هایلایت کنید و بروز ترین رزومه خود را در نمایه خود قرار دهید.
 • محتوای آنلاینی را که نمی خواهید کارفرمایان توانمند یا مشتریان ببینند پاک کنید
 1. در تعاملات خود خلاصه و واضح صحبت کنید

پیام های خودتان را برای مکالمات دیجیتالی آماده کنید. تعامل آنلاین با تعاملات چهره به چهره متفاوت است. بنابراین زمانی که در حال آماده سازی پیام های خود هستید، تلاش بیشتری انجام دهید.

 • مطمئن شوید قبل از آنکه دکمه “ارسال” را بزنید پیام های خود را غلط گیری کنید. غلط های نوشتاری نشان می دهند که شما به جزئیات توجه نمی کنید.
 • پیام های خود را به شکل کوتاه بنویسید، که به راحتی قابل فهم و خواندن باشد و با اجتناب از زبان محاوره ای اینترنتی یا ایموجی ها حرفه ای بودن خود را نشان دهید.
 • زبان خود را سبک و سنگین کنید، منظور خود را صریح بیان کنید و درخواست خود را شفاف بگویید. لحن کلامی که در مکالمه چهره به چهره استفاده می کنیم، در تعاملات آنلاین کارایی ندارد، بنابراین مطمئن شوید لحن کلام مناسبی را انتخاب کرده اید.
 1. صبور باشید

صبر برای شروع شبکه سازی آنلاین حیاتی است. تعاملات دیجیتالی با همان سرعت مکالمات چهره به چهره اتفاق نمی افتند.

 • طولانی مدت فکر کنید. به فراتر از شغل خود بنگرید و تلاش کنید حوزه هایی را تشخیص دهید که طی چند سال آینده مهم خواهند بود. این می تواند افراد هدف شما یا چیزی باشد که بعد ها آن را توسعه می دهید.
 • با قدم های کوچک شروع کنید. نیازی نیست که به یک باره در همه پلتفرم های آنلاین حضور داشته باشید. در ابتدا فقط کافی است که با قدم های کوچک در پلتفرم های که قبلا می شناختید شروع کنید.
 • پیگیر باشید، اما باعث مزاحمت و اذیت نشوید. اگر با یک مخاطب ارتباط برقرار کردید و دیگر از او خبری نشنیدید، چند باری پیگیر او شوید، اما تا زمانی که برای آنها مزاحمت ایجاد شود دیگر ادامه ندهید و تلاش نکنید فردی را برای ملحق شدن به شبکه تان مقصر بدانید. این یک قانون سر انگشتی خوب است که قبل از آنکه شبکه سازی با یک نفر را کنار بگذارید دو تا سه روز فرصت دهید که جواب دهند.
 • در شبکه سازی های خود فعال باشید. هر هفته زمانی را برای شبکه سازی آنلاین قرار دهید و ارتباطاتی را بسازید که نیازی نیست که مانند یک شغل تمام وقت زمان بگذارید، بلکه کمی تلاش نیاز دارد، بنابراین برای این کار زمان بندی کنید.

نتیجه

گسترش یک شبکه ارتباطی حرف ای و قوی نیازمند تعهد و اختصاص وقت و تلاش خود به آن است. فقط کمی راه را طولانی تر می کند. پایداری و کیفیت کلید های موفقیت این کار هستند با قدم های کوچک شروع کنید و تا جایی که برایتان راحت است به توسعه بپردازید. هر ارتباط بخش دیگری از توسعه شبکه سازی شما خواهد بود.

داشتن یک رزومه فوق العاده به عنوان  بخشی از نمایه آنلاین شما برای تاثیر گذاری آنلاین حیاتی است. اجازه دهید کارشناسان ما در zipjob به شما در نوشتن رزومه عالی کمک کنند.

منبع: https://www.zipjob.com