سه روش برای پذیرش بازخورد منفی و تبدیل آن به یک بازخورد مثبت

take negative feedback

همه ما در محیط کار به شکل های مختلفی بازخورد دریافت کرده ایم. این ممکن است خوشایند نباشد، اما تقریباً همیشه مفید است. بازخورد منفی به همان میزان بازخورد مثبت مهم است، چرا که به شما در پیشرفت و بهبود عملکردتتان کمک خواهد کرد. اما دریافت بازخورد منفی می تواند نوعی حس شکست نیز در شما ایجاد کند، به خصوص اگر قبلاً در مورد توانایی های خود یا موقعیت شغلی جدیدی که در آن استخدام شده اید احساس نگرانی داشتید.

دریافت نظرات منفی به شکل شخصی راحت است چرا که آنها بیشتر از کار درست شما بر روی کاری که اشتباه انجام داده اید تمرکز می کنند. زمانی که شخصی به شما بازخورد منفی می دهد به راحتی حالت تدافعی می گیرید و عصبانی می شوید. خوشبختانه، روش های بسیاری وجود دارند که از این انتقاد به شکل سازنده ای بهره ببرید و از آن به عنوان انگیزه ای برای فعالیت های آیندتان استفاده کنید. در اینجا سه روش ذکر شده است که شما می توانید بازخورد منفی را به یک بازخورد مثبت تبدیل کنید:

  1. بازخورد منفی را به عنوان یک انتقاد سازنده بپذیرید

نقد سازنده روشی برای پذیرش بازخورد منفی است که بر اصلاحاتی که شما نیاز دارید تمرکز می کند. این رویکردی متعادل است و تمرکز آن بر کاری است که در حال انجام آن هستید و هم چنین کار ی که در حال حاضر به شکل اشتباهی انجام می دهید. انتقاد سازنده به معنای توهین یا تحقیر شخصی نیست، بلکه به معنای این است که بازخورد باید سازنده و آگاهی دهنده باشد.

بازخورد مثبت گرفتن سخت است، بخصوص اگر شما بعد از روند استخدام کارمندان جدید شروع به کار کرده باشید. میتوان به راحتی  بر جنبه ای از کارتان که دوست ندارید متمرکز شوید. اما اگر بتوانید یاد بگیرید که انتقاد سازنده را بپذیرید، می توانید از آن به عنوان ابزاری برای پیشرفت خود بهره ببرید. یک روش عالی که شما می توانید بازخورد منفی را به یک بازخورد مثبت تبدیل کنید پذیرش نظرات و تبدیل آن ها به یک انتقاد سازنده است.

برای مثال : جمله “من فکر می کنم روشی که شما در این مسئله استفاده کردید کمی ناخوشایند است و فکر می کنم این مسئله می توانست به شکل بهتری مدیریت شود” می تواند به این شکل تغییر کند که “من متوجه شدم که این مسئله به روشی مدیریت شده است که برای من سریعاً جوابگو نیست . فکر می کنم ممکن است روش های دیگری هم برای بهبود مهارت های ارتباطی وجود دارد و بنابراین من به این موضوع به این شکل نگاه می کنم که چطور می توان این مسائل را در آینده برطرف کرد”.

  1. مستقیم و شفاف باشید

زمانی که یک بازخورد منفی دریافت می کنید، در مورد عکس العمل خود مستقیم و شفاف باشید. حالت دفاعی به خود نگیرید و با حمله کلامی به شخصی که به شما بازخورد منفی داده است شرایط را بحرانی نکنید. به جای آن، به آنچه که به شما گفته می شود گوش دهید و همه نظرات آن ها را با خونسردی بپذیرید. این کار به آنها نشان می دهد که شما آنچه که آنها می گویند را متوجه شده اید و باعث می شود آنها برای گفتن انتقاد های سازنده بیشتر راحت تر باشند.

هم چنین در زمانی که مستقیم و شفاف عکس العمل نشان می دهید از یاد گرفتن از بازخورد ها استقبال کنید. زمانی که شما اطلاعات لازم را از بازخورد دریافت می کنید، می توانید بازتاب کننده عوامل آن باشید و تصمیمی آگاهانه تر در مورد پیشرفت خود بگیرید. این کار روش پویاتری برای کار بر روی بازخورد است، زیرا به کارمندان در پیشرفت شان توسط خود کمک می کند.

  1. صادق و رو راست باشید

اگر در مورد بازخوردی که دریافت کرده اید احساس عصبانیت یا اضطراب دارید، یک دقیقه صبر کنید و به خود یادآوری کنید که چرا شما در وهله اول این بازخورد را دریافت کرده اید. این مهم است که به یاد داشته باشید شخصی که به شما بازخورد می دهد برای کمک به شماست نه صدمه زدن به شما. اگر دلیل صادقانه ای برای انجام کاری دارید، پس عوامل آن را توضیح دهید.

تلاش نکنید با گفتن این جمله که این فقط تجربه ای برای یادگیری بود اشتباهاتتان را مخفی کنید یا آن ها را توجیه کنید. مخفی کردن می تواند شما را گناهکار و منتقد نشان دهد. اگر آنها  کار بهتر می خواهند، به شما خواهند گفت که چطور می توانید بهتر کار کنید. زمانی که افراد در مورد اشتباهات و کمبود های خود صادق باشند به راحتی می توان حالت تدافعی گرفت. یک دقیقه فکر کنید و به خودتان یادآوری کنید که این شخص فقط در حال تلاش برای کمک به شماست و قصد لطمه زدن به شما را ندارد.

منبع: https://www.careerone.com