هر آنچه که باید در مورد کار ترکیبی بدانید

know about hybrid working

امروزه کار ترکیبی به شکل گسترده ای و به خصوص در مورد موقعیت های شغلی در محل شرکت مورد پذیرش قرار گرفته است. در اینجا حقایقی در مورد کار ترکیبی، سبک این مدل کار و چگونگی درخواست برای آن آورده شده است.

در بسیاری از شرکت ها انفجار درخواست دورکاری در نتیجه همه گیری کرونا تبدیل به اتفاقی رایج شد که اکنون تعداد زیادی از شرکت ها الگو های کار ترکیبی را برای موقعیت های شغلی دائمی خود قرار داده اند. بنابراین برای هر کارجویی مهم است که بداند کار ترکیبی به چه معناست و در نظر داشته باشد که آیا ممکن است این گزینه برای پیشرفت حرفه اش مناسب است یا خیر.

کار ترکیبی چیست و چگونه کار می کند؟

مدیریت های مربوط به کار ترکیبی همیشه وجود داشته است، اما این مدیریت ها در نتیجه بسته شدن شرکت ها در طی دوره های قرنطینه بیشتر رایج شد. ضرورتا، کار ترکیبی الگویی است که در آن یک کارفرما (یا کل یک تیم کاری یا یک سازمان) بخشی از هفته کاری را به شکل دورکاری فعالیت می کنند و بخش دیگر را در اداره کار می کنند.

این امکان وجود دارد که به شکل نیمه وقت و به سبک ترکیبی کار کرد؛ شما روزهای کاری خود را بین خانه و اداره تقسیم خواهید کرد و چه به شکل تمام وقت و چه نیمه وقت باشید، الگوی کار ترکیبی لزومی ندارد که غیر قابل تغییر باشد؛ بسته به میزان انعطاف پذیری کارفرمای خود، ممکن است در طی هفته سه روز در خانه و دو روز بعدی را در شرکت کار کنید.

در بهترین حالت، کار ترکیبی به معنای تطبیق انجام وظیفه مناسب در محل مناسب است. بنابراین، برای مثال اگر باید یک گزارش بنویسید، ممکن است برای انجام این وظیفه در منزل تمرکز، بازدهی و رسیدگی بیشتری داشته باشید. در صورتی که اگر در انجام یک جلسه ایده پردازی یا طراحی یک پروژه خلاقانه نیازمند همکاری هستید، محل شرکت ممکن است برای شما مناسب تر باشد.

کارفرمایان در مورد مدل کار ترکیبی چگونه فکر می کنند؟

در اثر همه گیری کرونا تغییری واقعی در دیدگاه ها نسبت به کار دور کاری و ترکیبی ایجاد شد. کارفرمایان این موضوع را به گونه ای می بینند که می توانند به کارمندان شان برای کار از خانه اعتماد کنند و به همان میزان کار در محل شرکت، بازدهی و کارایی حتی بیشتر را از کار دور کاری را از آن ها داشته باشند. هم چنین کارفرمایان باید به این سبک کاری مسلط باشند و برای آن سرمایه گذاری کنند و به عبارتی فناوری را که باعث شود جلسات کاری دور کاری کارآمد تر باشد تهیه کنند. به عنوان نتیجه، بسیاری از محدودیت ها در مدل کاری دور کاری یا ترکیبی در حال از بین رفتن است.

به علاوه، تحقیقات نشان داده است که کارمندان نمی خواهند انعطاف پذیری کاری را که طی دوره همه گیری کرونا داشته اند از دست بدهند. بنابراین کارفرماهایی که نسبت به جذب کارجویان خوب تیزبین هستند و می خواهند کارمندان فعلی خود را حفظ کنند، آگاه باشند که باید گزینه کار ترکیبی را به کارمندان و کارجویان پیشنهاد بدهند و از دیدگاه کاملا اقتصادی،  به طور همزمان بعضی کارفرمایان میزان بودجه ذخیره شده بالقوه هزینه های تجهیز و دیگر هزینه های ثابت شرکت را نسبت به حضور تعداد کمتری از کارمندان در محل اداره سبک و سنگین می کنند.

آیا شغل های زیادی با گزینه کار ترکیبی آگهی می شوند؟

کلمه ترکیبی به طور متناوب در آگهی های شغلی بیشتر و بیشتری در حال ظاهر شدن است که توصیف کننده ترکیبی از کار در شرکت و دورکاری است. با این وجود، اگر به دنبال موقعیت شغلی کاملا به شکل ترکیبی هستید، ممکن است بخواهید از کلماتی مانند “کار در خانه” و “کار دورکاری” و هم چنین کلمه “ترکیبی” هم استفاده کنید؛ این کار برای گسترش تطبیق خواسته شما است زیرا که کارفرماهای مختلف از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده می کنند.

بنابراین، چطور باید برای مدل کار ترکیبی درخواست کنم؟

با توجه به اینکه اکنون کار ترکیبی تا چه اندازه پذیرفته شده است، در واقع مانند آنهایی که برای هر نوع کار انعطاف پذیر دیگری درخواست می کنند، شما باید:

  • در مورد اینکه آیا کار ترکیبی گزینه مناسبی برای مطابقت با مهارت ها و شرایط شما است فکر کنید. آیا شما به خوبی به خودتان انگیزه می دهید؟ آیا فضای کاری مناسبی دارید؟ چه پیامد های مالی را باید مد نظر قرار دهید (مانند نیاز به سیستم گرمایشی در خانه خود طی روز در مقابل عدم نیاز به رفت و آمد به محل کار)؟
  • در نظر داشته باشید که آیا شغل مورد نظر برای سبک کاری ترکیبی مناسب است یا خیر. آیا حداقل بخشی از وظایف این موقعیت شغلی می تواند به شکل دور کاری انجام شود؟
  • در برنامه کاربردی یا مصاحبه، بر مهارت ها و تجربیات خود و نه الگوی کاری که می خواهید تمرکز کنید. هرگز در رزومه تان اشاره نکنید که سبک کار ترکیبی می خواهید.
  • به دقت فکر کنید که چه زمانی موضوع را مطرح کنید – معمولا پیشنهاد ما این است که تا زمانی که یک پیشنهاد شغلی به شما داده نشده است یا حداقل تا زمان مصاحبه کاری صبر کنید.
  • از درخواست خود با اشاره به یک مزیت کاری و تجاری پشتیبانی کنید– برای مثال از طریق توضیح اینکه چرا فکر می کنید که وظایف خاصی از این شغل با سبک کار از منزل بهتر انجام خواهد شد یا در مورد این موضوع که دور کاری چگونه کارایی شما را نسبت به موقعیت شغلی که قبلا داشته اید افزایش داده است صحبت کنید.

همه شواهد نشان از آن دارد که کارفرمایان به استفاده از الگو های کار ترکیبی عادت کرده اند و می توانند از این سبک کاری به خوبی در تجارت شان استفاده کنند و بسیاری از افراد متوجه شده اند که نداشتن رفت و آمد روزانه به محل کار و توانایی استفاده از داشتن زمان اضافی برای ورزش کردن، مدیتیشن یا دیگر فعالیت های شخصی تاثیر عظیم این سبک کاری را تایید می کند. بنابراین اگر فکر می کنید برای موقعیت شغلی در حال حاضر شما و یا شغلی که در آینده خواهید داشت این سبک کاری گزینه ای کارآمدی خواهد بود، از درخوست برای آن نترسید.

منبع: https://www.timewisejobs.co.uk