چگونه از دوره کارآموزی بیشترین استفاده را ببرید

make the most of your internship

اگر فکر می کنید که دوره کارآموزی به معنای قهوه آوردن و انجام خشکشویی با تخفیف است، تجدید نظر کنید. کارآموزی جدید تر شده است، اما یک چیز تغییر نکرده است. دوره های کار آموزی برای دانشجویان فرصتی را برای تجربه های دست اول فراهم می کند، به آنها یک صنف را آموزش می دهد، مهارت های جدید در آن ها شکل می گیرد، دوره های کارآموزی ارزشمندی را خواهند داشت و در بازار کار از دیگر کارجویان متمایز خواهند شد.

اتحادیه ملی دانشکده ها و کارفرمایان کشف کرده اند که یک دوره کارآموزی در یک سازمان یا در یک صنف یکی از تاثیر گذارترین عوامل در زمانی است که کارفرمایان بین کارجویان مشابه باید یکی را انتخاب کنند. به علاوه مطالعات زیادی نشان داده است که دانشجویانی که قبل از فارغ التحصیلی دوره کارآموزی خود را گذرانده اند، نسبت به دانشجویانی که این دوره را نگذرانده اند سریعتر کار پیدا می کنند.

اما صرفاً حضور در دوره کارآموزی کارایی چندانی برای شما ندارد – به غیر از اضافه شدن یک یا دو خط جدید به رزومه تان. کارآموزی شما زمانی بیشترین (که قابل ذکر نیست) کارایی را برایتان خواهد داشت که شما برای استفاده از هر لحظه ارزش این فرصت کارآموزی آماده باشید.

در اینجا چندین پیشنهاد کارشناسی برای شما آورده شد است تا بتوانید از کارآموزی خود بهترین استفاده را ببرید

برای خودتان موفقیت را تعریف کنید

گریک ان جی، یکی از نویسندگان کتاب پر فروش وال استریت ژورنال به نام قوانین نانوشته توضیح می دهد که ” کارآموزی چیزی فراتر از پولی است که بدست می آورید و خطی که در رزومه تان اضافه می کنید.”

اما معنای دقیقا “فراتر” خاص است و بستگی به خودتان دارد و مهم است که بدانید برای چه چیزی تلاش می کنید که خارج از تجربیات شماست، بنابراین می توانید برای رسیدن به آن طی دوره کارآموزی تان کار کنید. آیا یک پیشنهاد شغلی تمام وقت را می خواهید؟ یک دوره کارآموزی؟ توصیه نامه از مدرسه؟ یک دوره مربی گری؟ مورد دیگر؟

ان جی دانشجویان را تشویق می کند که در مورد ارزش بالقوه دوره کارآموزی با پرسیدن این سه سوال فکر کنند:

  • چه چیزی را می خواهید بدست بیاورید؟
  • چه چیزی را می خواهید یاد بگیرید؟
  • چه چیزی را می خواهید که در رزومه تان وجود داشته باشد؟

زمانی که بتوانید آنچه را که می خواهید تعریف کنید، آن را برای خودتان نگه ندارید. صدای انتظارات و رویاهایتان باشید و بنابراین افرادی که اطراف شما هستند مثل مدیرتان، مربی و اعضای تیم می توانند از شما برای رسیدن به این خواسته ها پشتیبانی کنند. در کل،  اگر چیزی را درخواست نکنید به آن نخواهید رسید.

انگیزه نشان دهید

به عنوان یک کارآموز، وسوسه کننده است که از ترس انجام کاری یا اشتباه داشتن در کار در گوشه ای بنشینید و سکوت کنید. با این وجود، ان جی می گوید که جنبه مخالف دقیقا چیزی است که دانشجویان باید طی دوره کارآموزی شان انجام دهند.

او می گوید” مهم ترین چیزی که می توانید انجام دهید نشان دادن این موضوع است که می خواهید کمک کنید و نشان دهید که می خواهید یاد بگیرید”. این بدان معناست که تحقیق کنید، در طی انجام کار سوال بپرسید، برای انجام پروژه ها و فرصت های کاری داوطلب شوید و در مورد اجرای خود بازخورد های تک تک همکاران را داشته باشید.

اما صرفا نمی توانید عقب بنشینید و منتظر کسی باشید که شما را از دوره کارآموزی بیرون بیاورد. باید از خودتان انگیزه و ابتکار نشان دهید.

روابط کاری بسازید

دوره کارآموزی می تواند احساس اضطراب در شما ایجاد کند. شما به طور معمول به عنوان یک کارمند یکی از جوان ترین اعضای تیم کاری هستید و تجربه کافی و دانش دست اول نسبت به دیگر همکارانتان ندارید.

اما موضوعی که وجود دارد این است که شما باید از تمام تجربیات و دانش هایی که اطرافیان تان دارند استفاده کنید، چرا که شروع کننده روابط دوستانه شما با همکاران تان است. منتظر نباشید که شخصی دیگر این کار را برایتان انجام دهد و در زمان ناهار کارآموزی یا با معرفی کوتاه خودتان آن روابط دوستانه مد نظرتان را بسازید.

با استفاده از منابع شرکت تحقیقاتی انجام دهید و مرور های شرکت را در شبکه های اجتماعی و اینترنت بخوانید تا به دیدگاه بهتری از عملکرد های مختلف این شرکت دست پیدا کنید. در مورد افرادی که دوست دارند یاد بگیرند و هم چنین موارد مشترکی که با آن ها دارید یادداشت برداری کنید و سپس مستقیما خودتان را به آن ها معرفی کنید، چندین سوال بپرسید و به طور کلی پایه یک رابطه دوستانه حرفه ای را شکل دهید.

حرفه ای باشید

گاهی اوقات ساده ترین راهکار ایجاد تفاوت های بزرگ است و به خصوص این موضوع زمانی صادق است که بخواهید دوره کارآموزی خود را تمام کنید. برای آنکه برای خودتان احترام بخرید باید خودتان را حرفه ای نشان دهید که شامل موارد زیر است:

  • سر وقت بودن (و حتی کمی زودتر رسیدن) برای انجام تعهدات خود
  • خود را برای جلسات کاری آماده نشان دادن
  • موعد تحویل کار را رعایت کردن و به تعهدات خود پایبند بودن
  • داشتن ارتباطات بر پایه احترام و کیفیت با دیگران
  • پرهیز از غیبت و شکایت

اگرچه ممکن است این توصیه پیشگامانه نباشد، بازگشت به نکات اساسی برای دوره های کارآموزی درجهت اطمینان از بررسی آن موارد اصلی در این دوره هرگز ضرری ندارد.

موفق ترین فرد در دوره کارآموزی باشید

در انتهای دوره کارآموزی، شما نمی خواهید صرفا آخرین حقوق پرداختی خودتان را دریافت کنید و برای رفتن به کار جدید خداحافظی کنید. از خداحافظی خود به عنوان روشی برای تاثیر گذاری تان استفاده کنید.

ان جی می گوید: “مطمئن شوید به هر کسی که در این دوره همراه شما بوده است، با آنها کار کرده اید یا برخورد مثبتی با آن ها داشته اید مراتب تشکر خود را به جا آورده اید، زیرا شما می خواهید که دیده شوید، شنیده شوید و در خاطر افراد بمانید.”

یک بسته از کارت های “تشکر و سپاس گزاری” تهیه کنید و  روی هر کارت برای هر کسی که بر شما و دوره کارآموزی تان تاثیر داشته است یادداشتی شخصی و با دستخط خودتان بنویسید. در نوشته خود به طور صادقانه سپاسگزاری تان را برای راهنمایی و همکاری آن ها بیان کنید.

در روز آخر دوره کار آموزی، هم چنین هوشمندانه است که یک ایمیل گروهی نهایی به تیم کاری یا دپارتمان خود بفرستید. از آن ها دوباره تشکر کنید، یک بروز رسانی سریع در مورد آنچه در آینده برای شما وجود دارد ارائه دهید و اطلاعات تماس خودتان را برای افرادی که می خواهند با شما در ارتباط باشند ذکر کنید.

اولین فردی باشید که به یاد آورده می شوید

حفظ ارتباط با همکاران یکی از بهترین روش ها برای داشتن تاثیر حداکثری از دوره کار آموزی تان است. اگر اجازه دهید این ارتباطات کاری که برای ساختنش بسیار سخت تلاش کرده اید کم کم ناپدید شود، در نهایت هیچ کارایی مثبتی برایتان نخواهد داشت.

ان جی اشاره می کند که دو روش مختلف برای حفظ ارتباطات کاری وجود دارد: روش منفعلانه و روش فعالانه. شما می توانید از طریف لینکدین  به شکل منفعلانه ارتباطات کاری خود را حفظ کنید. این روش محدودیت کمی کمتر را به همراه دارد اما هنوز برای افراد  فرصت هایی فراهم می کند که به آسانی شما را پیدا کنند و همینطور بر عکس.

حفظ ارتباطات کاری به شکل فعالانه مستقیم تر و شخصی تر است. به شکل دوره ای از طریق فرستادن ایمیل به افرادی که با آن ها ارتباطات کاری قوی برقرار کرده اید با آن ها در ارتباط باشید. اطلاعاتی (مانند مقاله ای که خوانده اید یا پادکستی که گوش داده اید) را به اشتراک بگذارید، یا حتی اطلاعات بروزی از آنچه تا امروز انجام داده اید فراهم کنید.

زمانی که صحبت از مشاوره دوره کارآموزی می شود، تاکید بسیاری در مورد ساختن روابط کاری وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که حفظ این ارتباطات کاری به همان اندازه برای موفقیت شغلی شما ضروری است.

چقدر دوره کارآموزی برایتان ارزشمند است؟ شما تصمیم می گیرید

وسوسه کننده است که فکر کنید شما برای دوره کارآموزی در راستای مسیر درست هستید، گویی حرفی برای گفتن ندارید و نیاز به پیروی از دستور کارفرمای خود ندارید. اما استاندارد های شناخته شده در مورد بهترین دوره های کارآموزی نشان می دهند که این استانداردها در اختیار کارفرما هستند ( یا حداقل در دست معاون می توانند باشند).

ان جی می گوید: “دوره کارآموزی شما فرصتی برای کشف و فرصتی برای یادگیری است”. اما در نهایت عامل تصمیم گیرنده در مورد این موضوع که دوره کارآموزی چقدر در واقعیت برایتان کارایی داشته است خود شما هستید و پیشنهاداتی که در بالا به آن ها اشاره شد به شما کمک می کنند تا واقعاً از این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

منبع: https://www.glassdoor.com