پنج راهکار برای تضمین پیشرفت شغلی در سال 2023

Guarantee Career Progression

اگر در تلاش هستید که خود را از فرسودگی شغلی ناشی از رکود یا نرخ سرسام آور بیکاری یا کمبود عمومی امنیت شغلی نجات دهید، وضعیت ممکن است آنقدرها که ابتدا فکر می کردیم بد نباشد. قدم برداشتن برای ارتقای پیشرفت شغلی تان در طی دوران رکود می تواند کاری دلهره آور باشد، اما غیر ممکن نیست. و به همین علت است که پنج راهکار برتر خود را برای تضمین پیشرفت شغلی فهرست کرده ایم که می توانند برای ایجاد انگیزه در شما به شکل مدوام و تضمین آینده شغلی تان کمک کننده باشند و اهمیتی ندارد که شما در کدام مرحله شغل خود هستید. برای کمک به خودتان در این مسیر، great learning چندین دوره های ارتقا مهارت برگزار می کند که در حوزه های مختلفی از AIML، دانش داده، محاسبه Cloud، امنیت سایبری و حوزه های بیشتر هستند. حوزه علاقه خود را بیابید و مهارت های خود را ارتقا یا مجدد بدست بیاورید تا آرزوهای خود را تحقق بخشید.

 1. بازی خود را ارتقا دهید

ایده هر شخص در مورد موفقیت متفاوت است. از خودتان بپرسید ” از نظر من موفقیت شغلی به چه معناست؟” زمانی که اهداف حرفه ای تان را تعیین کردید، یک برنامه عملی برای رسیدن به آن ها بسازید. یک پیشنهاد عالی این است که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید. مطمئن شوید که شما از هر فرصت ممکن برای نشان دادن تعهد تان به شرکت استفاده می کنید. بیشتر مواقع فکر می کنیم که رئیس ما می داند که چه چیزی برای ما بهترین است و به طور خودکار باید به ما پاداش بدهد. در واقعیت ممکن است اگر نتوانیم از دیگر متمایز باشیم، کارهایمان نادیده گرفته می شود.

بنابراین تعلل نکنید و از خودتان بپرسید که چه می خواهید و مطمئن شوید مدیریت درک می کند که چطور شما برای کار بیشتر و فراتر از آن پاداش داده خواهید شد. آماده باشید و مسئولیت کار خود را بپذیرید و به همین راحتی با مشکلات کار خود مقابله کنید.

به قول بوکر تی واشنگتن:

” نقش اکثر رهبران این است که مردم را وادار کنند که بیشتر به رهبر فکر کنند، اما نقش رهبر استثنایی این است که مردم را وادار کند که بیشتر درباره خود فکر کنند.”

کارفرمایان به کسانی ارتقا شغلی می دهند که مهارت های مدیرتی عالی از خود نشان دهند و به طور مدام در حال پیشرفت خود باشند مهم نیست که چه باشد. اگر ویژگی مدیریت به طور طبیعی در شما وجود ندارد، پس زمانی را بگذارید تا بتوانید مهارت هایی را بدست بیاورد یا با مشاهده مدیران خود در یک گروه کاری یاد بگیرید.

 1. مجموعه مهارت های خود را گسترش دهید

مجموعه مهارت های محدود ممکن است دلیلی باشد که شما در موقعیت شغلی اکنون خود گیر کرده اید. اگر برای بهتر شدن خود به کار آفرینی بپردازید، به طور فعالی فرصت های شغلی جدید برای خودتان را بدست آوردید یا بینشی در شما شکل می گیرد که می توانید آن را در حرفه ای خود به کار ببرید. ایده خوبی است که مهارت های جدید را با گذراندن دوره های آنلاین بدست بیاورید. این دوره ها به شما کمک خواهند کرد که شایستگی ها، مهارت ها و توانایی های خود را در محدوده وسیعی گسترش دهید و بتوانید به شکل فعالانه ای شغل خود را انجام دهید. در اینجا بهترین روش ها برای انجام این کار آورده شده اند:

 • یک برنامه یادگیری پنج ساله را برای کسب مهارت های مرتبط و دانشی که نیاز دارید برای خود قرار دهید
 • حداقل دو مهارت را برای پیشرفت سالیانه خود انتخاب کنید
 • روندهای یادگیری خود را نظارت و پیگیری کنید
 • در مهارت های خاصی پیشرفت کنید که مرتبط با صنف کاری تان است یا باعت افزایش سرعت پیشرفت شغلی تان می شود.

فراموش نکنید که در تلاش های خود ثابت قدم باشید. سخت تلاش کنید که روند منظمی داشته باشید و خودتان را بررسی کنید که چطور پیش می روید. به قول جیمی جانسون، ” تفاوت بین فرد معمولی و خارق‌العاده کمی تلاش بیشتر است.”

 1. اهداف کاری خود را به اهداف کوچک و قابل دستیابی تقسیم کنید و آنها را با قدرت دنبال کنید

رسیدن به یک نقطه خاص عطف شغلی یک شبه اتفاق نمی افتد. بنابراین بدترین کار این است که اجازه دهید برای رسیدن و پیشرفت اهدافتان بنشینید و منتظر فرصت باشید. به جای این کار، اهداف خود را به چندین هدف کوچکتر تقسیم کنید که بتوانید قدم های کوچکتر بردارید و سریعتر به آنها برسید. هر هدف باید قابل اندازه گیری، منطقی و قابل درک باشد، وگرنه این شوق و اشتیاق را سریع از بین خواهد کرد. هم چنین، یک محدوه زمانی خاصی را برای هر هدف یا نقطه عطف آن تعیین کنید که به شما یک مسیر روشن برای پیمودن می دهد. برای شروع، از مدیرتان این سوالات مهم را بپرسید:

 • چه نقاط عطف حرفه ای نیاز دارم که به آنها برسم؟
 • خلأهای مهارتی کلیدی که من دارم چیست؟
 • معیارهای ارتقای شغلی چیست؟
 • به چه نوع مهارت هایی برای تجربه مدیریت پروژه نیاز دارم؟
 • به کدام عادات کلیدی برای رسیدن به موفقیت شغلی نیاز دارم؟

زمانی که به همه پاسخ های مورد نیازتان رسیدید، می توانید برای بدست آوردن مهارت های جدید، تعیین پروژه های آینده که می خواهید انجام دهید، گسترش دیدگاه فکری تان و یافتن فرصت های کار ورزی برای داشتن پیشرفت فزاینده در مسیر شغلی تان ایده پردازی کنید.

 1. شبکه ارتباطی حرفه ای خود را بسازید

به درستی گفته شده است که : “موفقیت به این نیست که شما چه می دانید، بلکه این است که چه کسی را می شناسید”. شبکه سازی ارتباطات یکی از دست کم گرفته شده ترین و اغلب نادیده گرفته شده ترین مهارت ها برای پیشرفت شغلی است. بسیاری از متخصصان نمی دانند که افرادی با مهارت ها و تخصص های مرتبط با اهداف شما می توانند پشتیبانی ارزشمندی باشند، به خصوص اگر چشم انداز کار تغییر کند. یک شبکه سازی ارتباطات به خوبی گسترش یافته می تواند منبع بینش ها، مهارت ها، ارجاعات و فرصت ها ارزشمندی برای کمک به پیشرفت شغلی شما باشد. شما با ملحق شدن به سازمان های تجاری یا انجمن های فارغ التحصیلان، تعاملات آنلاین از طریق گروه های لینکدین یا دیگر راه ها، حضور در وقایع کاری، فعالیت های داوطلبانه، بخشی از گروه های منابع انسانی و فعالیت های متناوب برای پیشرفت شبکه ارتباطات خود، می توانید شبکه سازی ارتباطات خود را گسترش دهید.

 1. هرگز به کمتر قانع نشو

مهم تر ازهمه این است که هرگز به کمتر از آنچه شایسته خودتان است قانع نشوید. همیشه به دنبال بیشتر ها،  مهارت های بیشتر، فرصت های جدید بیشتر، اهداف بیشتر باشید. خیلی راحت نباشید که در نهایت در یک موقعیت بن بست گیر کرده اید به این امید که روزی شغل شما به آنچه انتظار دارید تبدیل شود.

اگر شرکتی که هم اکنون در آن کار می کنید به شما اجازه پیشرفت شغلی نمی دهد، ممکن است زمان حرکت فرا رسیده باشد. هم چنین حیاتی است که ریسک های مهم شغلی را بپذیرید و موقعیت های جدیدی را پیدا کنید که با اهداف شغلی شما هم راستا باشند. احتمالات جدید شغلی را با آغوش باز بپذیرید، دانش بیشتری کسب کنید و برای پاسخ به کمبود فرصت های جدید فعال باشید. هر زمان که فرصت مناسب به دست آمد، خودتان را به عنوان یک کارجوی ایده آل معرفی کنید.

این کار ممکن است در یک صنعت پرسرعت که فرصت های مکرر دارد مشکلی نباشد. اما اگر شما در یک صنعت رو به زوال یا با سرعت رشد کم کار می کنید، ممکن است احساس کنید رشد شغلی بعدی وجود ندارد. این موضوع اغلب می تواند منجر به خستگی یا فرسایش شغلی شود. خودتان را به این شغل محدود نکنید. به جای آن، افق های دیدتان را گسترش دهید و انتخاب کنید که یک مسیر جایگزین را امتحان کنید.

کلام آخر

ما در دوران پرتلاطمی زندگی می کنیم که آینده بسیار نامشخص دارد. مهم نیست که چقدر تلاش می کنید یا برنامه ریزی دارید، احتمال دارد که در مسیر خود با مشکلاتی روبه رو شوید. به همین علت است که بیشتر افراد متخصص این سرسختی را دارند که آنها را قادر می سازد انعطاف پذیر باشند و به اشتباهات خود به عنوان تجربه های یادگیری نگاه کنند. هر از چند گاهی نقاط قوت خود را ارزشیابی و تأیید کنید و ذهن تان را باز نگه دارید، چرا که اینده نامشخص است. زمانی که توانایی خود را گسترش می دهید تا شکل های بهتری از دانش یا مهارت ها را کسب کنید، این کار به شما برتری بزرگتری برای موفقیت – به تعویق انداختن می دهد. به قول معروف همانطور که نپالوئن هیل می گوید،

” همین الان انجام بده! این می تواند هر مرحله زندگیت را تحت تاثیر قرار دهد.  می تواند به تو برای کارهایی که باید انجام دهی کمک کننده باشد اما احساس نکن درحال انجام آن هستی.  زمانی که وظیفه ای را که باب میلت نیست  باید انجام دهی، تو را از به تعویق انداختن دور می کند. اما هم چنین می تواند به تو برای انجام کارهایی کمک کند که می خواهی اتجام دهی.  می تواند به تو در استفاه از آن لحظات ارزشمندی کمک کند که اگر از دستش بدهی ممکن هرگز نتوانی دوباره بدستش بیاوری.”

منبع: https://www.mygreatlearning.com