چگونه در مورد اهداف شغلی با مدیر خود صحبت کنید

talk about career goals with your boss

بیشتر کارمندان امیدوارند که در شغل خود پیشرفت کنند، اما بحث در مورد اهداف شغلی با رئیس تان می تواند چالش برانگیز باشد. اگر شرکتی که در آن کار می کنید راه مشخصی برای پیشرفت شغلی داشته باشد، تعیین این موضوع که چگونه می توانید به اهداف شغلی خود دست پیدا کنید کاری راحت تر خواهد بود. با این وجود، بعضی از شرکت ها ممکن است به همان اندازه فرصت های پیشرفت شغلی نداشته باشند و در این موقعیت سخت خواهد شد که تعیین کنید اهداف تان با ساختار تجاری شرکت همسو هستند. بیایید کشف کنیم که اهداف شغلی چه هستند و چطور در مورد آنها با رئیس خود صحبت کنید و در نتیجه مکالمه ای حرفه ای را شروع کنید و به فرصت های پیشرفت شغلی که شایسته آن هستید برسید.

اهداف شغلی چیست؟

اهداف شغلی شما مواردی هستند که می خواهید طی کار خود به آن ها برسید. زمانی که اهداف شغلی خود را تعیین می کنید، توجه کنید که طی یک، پنج و ده سال آینده در چه موقعیتی قرار خواهید داشت. این مفید است که در طول حرفه خود اهدافی را برای به چالش کشیدن خود تعیین کنید تا بتوانید پیشرفت کنید. نمونه هایی از بعضی اهدافی که ممکن است برای خود تعیین کنید شامل موارد زیر هستند:

 • بدست آوردن یک مدرک یا گواهی
 • افزایش حقوق
 • ملحق شدن به یک سازمان حرفه ای
 • پیشرفت به یک موقعیت مدیریتی

زمانی که اهداف شغلی خودتان را تعیین کرده اید، مفید است که از روش SMRT استفاده کنید. این روش مخفف موارد زیر است:

 • خاص: زمانی که اهداف خود را شکل می دهید خاص باشید. برای مثال، به جای آنکه به شکل مبهمی بگویید: ” می خواهم یک زبان برنامه نویسی یاد بگیرم.”، می توانید بگویید: ” می خواهم یک مدرک کاری در زمینه برنامه نویسی طی شش ماه آینده بدست بیاورم”
 • قابل سنجش: درحالی که می خواهید خودتان را به چالش بکشید، اهداف شما باید قابل دسترسی باشند. قرار دادن اهدافی برای خودتان که فراتر از آن چیزی است که می توانید به آن دست پیدا کنید به معنای قرار دادن اهدافی برای شکست و ناامیدی است، بنابراین مطمئن شوید که برنامه ای محکم برای چگونگی دستیابی به هر هدف خود دارید.
 • مرتبط: هر یک از اهداف شما باید با آنچه که می خواهید بدست بیاورید مرتبط باشد. اگر آرزوی پیشرفت به سطح شغلی بالاتر دارید، اهداف مشابه ای را قرار دهید که منجر به رسیدن به این هدف می شوند، مانند بدست آوردن یک مدرک کاری که به شما اجازه خواهد داد که اجرای بهتری نسبت به وظایف مرتبط با شغلی که دوست دارید داشته باشید.
 • به موقع: مطمئن شوید که هر یک از اهداف تان را در یک چهارچوب زمانی مشخص تعریف کرده اید، نه فقط برای زمانی که می خواهید به آن هدف برسید بلکه هم چنین برای زمانی که می خواهید شروع به کار کنید که به آن هدف برسید.

چگونه در مورد اهداف شغلی با رئیس تان صحبت کنید

چندین مرحله وجود دارند که می توانید برای شروع مکالمه در مورد اهداف شغلی تان با مدیر خود به کار برید که شامل موارد زیر است:

 1. اهداف شغلی شخصی تان را بدانید

مهم نیست که شغل یا موقعیت شغلی شما چیست، دانستن در مورد اهداف شغلی شخصی تان، مرحله اول شروع مکالمه با رئیس تان است. از روش SMART و علایق خود استفاده کنید تا تصمیم بگیرید که می خواهید در شغل خود در کجا قرار بگیرید. زمانی که آنچه را که می خواهید شناختید، راحت تر است که این اطلاعات را برای رئیس تان به گونه ای به هم مرتبط کنید که برای فهم بهتر اهداف تان کمک کننده باشند.

 1. ساختار شرکتی را بدانید

قبل از آنکه با سوپروایزر خود جلسه ای را ترتیب دهید، در مورد ساختار شرکت تحقیق کنید. اگر کار شما در یک شرکت بزرگ است، ممکن است آنها روش واضحی را برای پیشرفت شغلی یا درآمد بیشتر مشخص کرده باشند. تجارت های کوچک ممکن است راه واضحی را برای پیشرفت یا حقوق بیشتر نداشته باشند. در هر صورت، دانستن در مورد چیزی که می خواهید، می تواند برای تعیین آنچه که در توان شرکت برای پشتیبانی از تلاش های شما است کمک کننده باشد. شرکت برای کارمندان با ارزش ممکن است مشتاق انجام هر آن چیزی باشد که برای اطمینان از موفقیت شما ضروری است و باعث شود شما مدت طولانی تری در این شرکت کار کنید.

“زمانی که اهداف شغلی تان را تعیین کردید، متوجه باشید که می خواهید در یک، پنج یا ده سال آینده کجا باشید.”

 1. قرار جلسه با رئیس تان

زمانی که به شکل مشخصی اهداف تان را تعریف کردید و در مورد سلسله مراتب محیط کارتان دانستید، می توانید جلسه ای را با رئیس خود ترتیب دهید. مطمئن شوید که برای هر دو طرف این جلسه راحت است و تداخلی با وظایف روزانه ندارد. ممکن است ایده خوبی باشد که خارج از محیط کاری جلسه با رئیس تان را ترتیب دهید، چرا که در صورت امکان عوامل حواس پرتی و همکاران که به مکالمه شما بخواهند گوش دهند حذف خواهد شد. طی جلسه، در مورد آنچه که دوست دارید بدست بیاورید، چگونه اهداف تان را متناسب با اهداف بلند مدت شرکت می دانید و چرا این اهداف باید از نظر شما سرمایه ارزشمندی باشند به طور کامل توضیح دهید.

 1. علاقه خود برای رشد و پیشرفت را توضیح دهید

هم چنین مهم است که در مورد علاقه تان به رشد و پیشرفت بحث کنید. برای رسیدن به اهداف تان، احتمالا اقدامات خاصی برای رسیدن به آنها باید انجام دهید. این زمان خوبی برای توضیح برنامه آنچه که می خواهید انجام دهید است. در مورد کلاس هایی که برنامه دارید داشته باشید، آموزش هایی که علاقه دارید و گواهینامه ها و مدارکی که ممکن است در این مسیر کارایی داشته باشند با رئیس تان صحبت کنید. این نشان می دهد که نه تنها به پیشرفت شغلی علاقه مندید، بلکه هم چنین مشتاق به سخت کوشی نیز هستید.

 1. برای راهنمایی گرفتن گوش دهید

بعد از آنکه اهداف تان و چگونگی برنامه خود برای دستیابی به آن ها را مطرح کردید، مهم است که گوش دهید رئیس تان چی چیزی در مورد آن ها می گوید. در شرکت هایی که مسیر شغلی تعریف شده است، ممکن است که از قبل موارد خاصی وجود داشته باشند که بتوانید با انجام دادن آن ها خودتان را کاندید مناسب برای پیشرفت شغلی یا درآمد بیشتر قرار دهید. اگر در یک شرکت اقداماتی در لحظه وجود ندارد که به شما اجازه دهد به اهداف شغلی تان برسید، ممکن است رئیس تان با شما همفکری کند تا مسیری را خلق کنید که منجر به موفقیت شما شود. این راهنمایی می تواند برای شما اطلاعات ارزشمندی را فراهم کند که ممکن است در مورد آن ها نمی دانستید.

راهکارهایی برای بحث در مورد اهداف شغلی با رئیس تان

طی جلسه با رئیس تان، می توانید این اقدامات را دنبال کنید تا مطمئن شوید بحث در مورد اهداف شغلی تان به خوبی پیش می رود:

 1. حرفه ای باشید

در حالی که ممکن است رایج به نظر برسد که حرفه ای ماندن طی جلسه با رئیس تان کاری عاقلانه است، این موارد خاص را باید در ذهن خود داشته باشید:

 • لباس مناسب بپوشید. لباسی بپوشید که مشابه آن چیزی باشد که در محل کار می پوشید و مطمئن شوید که لباس هایتان سوراخ، لکه یا چین و چروک نداشته باشند.
 • صاف بنشینید و ارتباط چشمی داشته باشید. این نشان دهنده اعتماد به نفس شما به رئیس تان است، بنابراین آن ها می دانند شما در مورد رسیدن به اهداف تان جدی هستید.
 • واضح و با لحن یکنواخت صحبت کنید. ممکن است طی جلسه تان کمی عصبی باشید که طبیعی است، اما تلاش کنید تن صدایتان را خیلی بالا یا پایین نبرید و زمانی که صحبت می کنید به رئیس تان نگاه کنید که در نتیجه، رئیس تان می تواند به راحتی به صحبت های شما گوش دهد.
 1. سوال بپرسید

جلسه را بدون مطرح کردن سوال تمام نکنید. این کار نه تنها به رئیس تان نشان می دهد که شما تا جای ممکن درمورد آنچه که می توانید برای بدست آوردن اهداف شغلی تان انجام دهید مشتاق یادگیری هستید، بلکه به شما فرصتی می دهد در مورد چگونگی دستیابی به آن اهداف به بینشی دست پیدا کنید.

هم چنین می توانید در مورد جزئیات بیشتر وظایف موقعیت شغلی دلخواه تان، چقدر باید کار کنید که مشمول این پیشرفت شغلی شوید یا در مورد هر گونه برنامه های آموزشی پیش رو که ممکن است در آن ها شرکت کنید سوالاتی بپرسید. سوالاتی که می پرسید به اهداف خاص شما، شرکت و چگونگی صحبت شما در طی جلسه بستگی دارند.

 1. نقاط قوت خود را بدانید

زمانی که در مورد ارتباط اهداف کاری تان با رئیس خود صحبت می کنید، مطمئن شوید که به نقاط قوت خود اشاره کرده اید. این کار به رئیس تان کمک می کند که شما چطور با اهداف شرکت همسو هستید و چگونه می توانید عضو ارزشمند این شرکت باشید. به همه دستاوردهای تان، جایزه ها و موفقیت های تان که از زمان استخدام تا کنون بدست آورده اید اشاره کنید.

 1. نقاط ضعف خود را بدانید

هم چنین دانستن نقاط ضعف تان می تواند نشان دهد که شما خودتان را می شناسید و ظرفیت رشد و پیشرفت را دارید. هیچکس کامل نیست و با اجازه دادن به رئیس تان که بداند نقاط ضعفی دارید و روی بهتر شدن آن ها کار می کنید کاری است که رئیس تان این کار را قدمی مثبت می داند.

یاد گرفتن اینکه چگونه در مورد اهداف شغلی خود با رئیس تان صحبت کنید می تواند به شما در رسیدن به جایی که می خواهید در شغل خود برسید کمک کننده باشد. اگر شرکتی که در آن کار می کنید فرصت هایی برای پیشرفت شغلی ارائه می کند، ممکن است بخواهید که رزومه تان را در CareerBuilder بارگذاری کنید و بنابراین می توانید شغلی را پیدا کنید که بیشتر مناسب شما و اهداف شما است.

منبع: https://www.careerbuilder.com