ارزش های کاری خود را تشخیص دهید

https://www.monster.co.uk/career-advice/article/find_meaning_in_your_work

چرا انتخاب کرده اید شغلی را که دارید انجام دهید؟

فقط برای حقوق؟ تعادل زندگی کاری و شخصی؟ فرصت کار کردن برای رسیدن به یک هدف خوب؟ آیا به یک حرفه پاسخ می دهید؟ آیا سنت های خانوادگی خود را ادامه می دهید؟ این سوالات نمونه هایی از ارزش های کاری هستند و تاثیر قابل توجه ای بر مسیر حرفه ای و رضایت شغلی شما دارند.

شما با آگاهی در مورد ارزش هایتان و چگونگی رسیدن به تصمیماتی در مورد اهمیت، ارزش یا بیهوده بودن چیزی، شانس های بیشتری برای اجتناب از شغلی دارید که باعث عدم خوشحالی شما می شود و هم چنین شغلی را پیدا می کنید که شادی را برای شما به ارمغان می آورد! طبق دانسته های جیمی کلین، موسس شرکت مشاوره ایی انگیزه بخش منابع انسانی، افراد زمانی خوشحال تر هستند که ارزش هایشان در تناسب با انتخاب های شغلی شان باشند. بنابراین، این ارزش ها چه هستند؟ امی ولفنگ، مدیر اجرایی مربیگری شغلی ولفنگ می گوید که خوب، این ارزش ها همیشه مشخص نیستند: ” ارزش های کاری یکی از اولین مواردی هستند که با مراجعین خودم کار می کنم و تا حد زیادی، به این دلیل که فکر می کنم افراد برای تشخیص این ارزش ها زمان زیادی را سپری می کنند.”

ارزش های کاری می توانند برای هر شخص متفاوت باشند

کارن لزینگر، مربی شغلی و آداب کسب و کار می گوید :” آن چیزی که برای یک نفر مهم است، ممکن است برای دیگری مهم نباشد” و فقط صرف آسان کردن این موضوع، ارزش های کاری شما اغلب طی زمان تغییر می کند: ” افرادی که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، اغلب  تمرکز شان برای بدست آوردن شغلی با درآمد بالا است تا بتوانند وام های دانشجویی خود را پرداخت کنند، اما این تاکید می تواند بعدا در شغل شان تغییر کند”. برای کمک به تشخیص ارزش های کاری کنونی تان، در سایت Monster این چک لیست ها آورده شده اند. تنها با خواندن و مورد توجه قرار دادن این موارد می توانند به شما هنگامی که به دنبال شغل بعدی خود هستید،  در شکل گیری ایده بهتری برای آنچه که بیشترین اهمیت را دارد کمک کننده باشند.

ارزش های درونی

این ها پاداش های غیر ملموسی هستند که انگیزه و تعهد شما نسبت به شغل تان را حفظ می کنند. ارزش های درونی می توانند باعث شوند شما هر روز صبح که از خواب بلند می شوید، هم چنان برای کار مشتاق باشید، حتی زمانی که هوا بد است، اخبار وحشتناک است و رفت و آمد تان به محل کار کابوسی پر هزینه و شلوغ است. در یک درجه بندی از 1 تا 5 که نمره 5 بیشترین اهمیت را دارد، چگونگی اهمیت این ارزش های درونی را برای شما درجه بندی کرده ایم:

 • داشتن تنوع و تغییر در کار. طبق گفته لزینگر، بعضی افراد از انجام دادن کارهای مشابه هر روزه خسته می شوند، در حالی که بعضی دیگر ترجیح می دهند یک روتین مشخص کاری در روز داشته باشند.
 • کمک کردن به دیگران. طبق گفته کلین، کار در یک شرکت برای رسیدن به یک هدف خوب برای بسیاری از کارمندان اولین اولویت است. با توجه به نظرسنجی اخیر که توسط آژانس تحقیق و ابتکار انجام گرفت، البته، بیش از نیمی از نیروهای کاری نسل جدید می گویند که کارهای خیریه شرکت در پذیرش شغل در آن شرکت موثر است.
 • احساس مورد احترام واقع شدن در کار. در نظرسنجی اخیر از انجمن مدیریت نیروی انسانی (SHRM)، 65 درصد کارمندان می گویند که رفتار احترام آمیز همه کارمندان عاملی اساسی در رضایت شغلی است.
 • خطر پذیری. لزنگر می گوید که بعضی افراد مانند خلبانان خطوط هوایی جویای هیجان هستند و ” در حالی که افراد دیگر بیشتر خطر گریز هستند”.
 • به رسمیت شناخته شدن کار شما. رسمیت عمومی، به خصوص از طرف مدیران یکی از اولویت ها برای بسیاری از کارمندان است.

ارزش های بیرونی

این ها پاداش ها یا شرایط ملموسی هستند که شما در کار پیدا می کنید و شامل محل اداره، سیاست های مرخصی و درآمد ها هستند که در یک درجه بندی از 1 تا 5  که نمره 5 بیشترین اهمیت را دارد تعیین می شوند و چگونگی اهمیت این ارزش های بیرونی را برای شما درجه بندی می کنند.

 • ماموریت های کاری. خرد کردن روزانه در همان مکعب می تواند تاثیر خود را بگذارد – به خصوص بر روی کسانی که عاشق مسافرت هستند. این فرصت ها، هر چه جوان تر باشید، بیشتر شما را برای شغلی که امتیاز مسافرت کاری دارد هیجان زده می کند. طبق نظرسنجی اخیر  Hipmunk، در مقایسه با 23 درصد نظر سنجی Gen و  8 درصد نظر سنجی نیروی کاری نسل قدیم، 38 درصد نیروی کاری نسل جدید مسافرت های کاری می روند.
 • جمع کردن یک حقوق بزرگ. این موضوع منافاتی با خواستن یک زندگی خوب ندارد. ابزار جستجو حقوق در سایت مانستر به شما این امکان را می دهد که بر اساس نوع و محل شغل بتوانید در مورد حقوق هم اطلاعاتی را جستجو کنید.
 • ساعات کاری خودتان را تنظیم کنید. آیا می خواهید کارفرمایی داشته باشید که سیاست های زمان کاری منعطف دارد؟ شما تنها نیستید. طبق نظرسنجی اخیر، به جز معیار حقوق، 40 درصد کاربران سایت مانستر می گویند که تعادل خوب بین زندگی کاری و شخصی یکی از مهم ترین عوامل در رضایت شغلی شان است.
 • زمان خارج از کار. سیاست های شرکت ممکن است به شما اجازه دهند که برای روزهای تعطیل و حتی در روزهای تعطیلات رسمی اضافی کاری های بیشتری داشته باشید.
 • داشتن استقلال در کار. آیا می خواهید کسی مدام بالای سر شما باشد و هر حرکت شما را نظاره گر باشد؟ برای افرادی که دوست دارند به شکل مستقل کار کنند، شغل های خاصی وجود دارند.

ارزش های سبک زندگی

این ها ارزش های شخصی هستند که به مسائلی مرتبط اند، مانند اینکه کجا زندگی می کنید، چطور اوقات فراغت خود را می گذرانید و اهداف بلند مدت زندگی شما چیست. در یک درجه بندی از 1 تا 5، که نمره 5 بیشترین اهمیت را دارد، چگونگی اهمیت این ارزش های سبک زندگی برای شما درجه بندی شده اند.

 • گذراندن وقت با دوستان و خانواده. این موضوع به تعادل زندگی کاری و شخصی بر می گردد، شغل شما به طور مستقیم بر توانایی تان برای گذراندن وقت با خانواده خود تاثیر می گذارد. برای مثال، شغل های مالی به طور کلی شامل ساعات طولانی کار و شب کاری ها و کار کردن در آخر هفته می باشند.
 • محل. بعضی افراد در شلوغی و پیشرفت های سریع زندگی شهری غرق می شوند، در صورتی که بعضی دیگر از افراد ترجیح می دهند مکانی آرام تر در مناطق روستایی را برای زندگی انتخاب کنند.
 • زندگی در خارج از کشور. اقلیت قابل توجه ای از افراد دوست دارند خارج از کشور کار و زندگی کنند.
 • پس انداز. اگر شما حقوق خوبی دریافت نمی کنید و یا مجبورید در یک شهری با هزینه های بالا زندگی کنید، پس انداز پول می تواند کاری چالش برانگیز برای شما باشد.
 • صاحب خانه شدن. چه شما بتوانید برای خرید یک خانه تلاش کنید یا نه، اغلب این کار بستگی دارد که کجا زندگی می کنید و چقدر پول پس انداز می کنید.

زمانی که همه مواردی را که در این فهرست آمده است کامل کردید، به ارزش هایی که به آن ها نمره 5 داده اید نگاه کنید – این ها اولین اولویت های کاری شما هستند. ارزش هایی که به آنها نمره 4 یا 3 داده اید هنوز مهم هستند، اما نباید در برترین لیست معیارهای تان طی جستجو برای شغل بعدی قرار گیرند. سپس تعیین کنید کدام یک از این دسته بندی ها برای شما از همه مهم تر است. بررسی کنید و ببیند که آیا این ارزش ها در بعضی دسته بندی ها هم پوشانی دارند (به طور مثال، اگر  به زمان خارج از کار و گذراندن وقت با دوستان و خانواده نمره 5 داده اید). در نهایت، گذاشتن زمان بیشتر برای نوشتن روش هایی در اولویت دادن به ارزش هایتان می تواند بازتاب کننده شغل ایده آل شما باشد. همانطور که طی جستجوی شغلی خود در مورد شرکت ها تحقیق می کنید، برترین ارزش هایتان را در ذهن خود بسپارید و از آن ها به عنوان اساس بعضی سوالات خود هنگام مصاحبه های شغلی با مدیران استخدام استفاده کنید. هم چنین می توانید در انگیزه نامه خود برای آنکه توجه مدیران استخدام را بدست بیاورید، به ارزش های کاری خود اشاره کنید.

 

منبع : https://www.monster.co.uk