حفظ اعتماد به نفس خود در طول یک جستجوی شغلی طولانی

Keeping Your Confidence

خلاصه

اگر شغل خود را از دست داده اید، به یاد آوردن همه موفقیت های حرفه ای تان و مثبت اندیش بودن می تواند سخت باشد. اما شما نمی توانید با هشت ساعت کار پشت کامیپوتر در روز یا دعا برای اینکه استخدام کننده به شما زنگ بزند شغل قبلی خود را عوض کنید. نویسنده این مقاله 5 روش برای مقابله با ناسازگاری شناختی داشتن اعتماد به نفس و توانایی هایتان پیشنهاد می کند که درمقابل کارفرمای آینده زمانی که ضربه بزرگی به اعتماد به نفس تان وارد شده است می توانید به کار ببرید.

زمانی که تونیا در یک شرکت فناوری به عنوان یکی از کارمندان ارشد اجرایی کار می کرد، به طور مداوم برای کار کارشناسی اش در موقعیت شغلی که بود مورد ارزش و احترام قرار داشت. بعد از ماه دسامبر که تعدیل شد، به توانایی هایش که می توانست او را مورد پسند کارفرمایان قرار دهد اعتماد داشت و طی چند هفته بعد شغل جدید را پیدا کرد. سه ماه بعد، هنوز به دنبال موقعیت شغلی جدید بود و اعتمادش به توانایی و ظرفیت هایش امکان هر گونه رد شدن در کار را کاهش می داد.

همانطور که جستجوی شغلی خود را ادامه می دهید، به یاد آوردن تمام موفقیت های شغلی تان و مثبت اندیش ماندن می تواند سخت باشد. در این جا 5 روش برای مقابله با ناسازگاری شناختی داشتن اعتماد به نفس و توانایی هایتان پیشنهاد می شود که درمقابل کارفرمای آینده زمانی که ضربه بزرگی به اعتماد به نفس تان وارد شده است می توانید به کار ببرید.

10 دلیل بنویسید که چرا موفق بوده اید و هر روز صبح آن ها را بخوانید

نوشتن لیست دستاورد هایتان به شما در تغییر الگو های فکری منفی که می توانند اعتماد به نفس تان را تخریب کنند کمک کننده است. نوشتن روی کاغذ به تنهایی کافی نیست- این نوشته ها را باید هر روز صبح بخوانید تا زمانی که در مورد خودتان و جستجوی شغل ذهنیت متفاوتی پیدا کنید. به جای تمرکز بر مواردی که احساس شما را  درباره بیکاری تان و رد شدن مداوم بدتر می کند، بر روی حقایقی که پیش روی شماست تمرکز کنید. چه چیزی باعث شده است که در محیط کاری قبلی تان موفق باشید؟ چه چیزی باعث شده است هنگامی که همکارانتان دچار مشکل سختی شده اند و دنبال راه حل بوده اند شما “بهترین فرد برای کمک گرفتن” بوده اید و چطور از توانایی هایتان برای پیشرفت خود استفاده می کردید؟ برای مثال:

من می توانم به سرعت روابط صادقانه ای با دیگران شکل بدهم که این موضوع در محیط کارم زمانی که افراد برای حل مسائل حساس خود به من اعتماد داشتند ثابت شده است.

کارکرد من هرساله به خصوص به خاطر توانایی ام در هماهنگی ذیننفعان با نیاز های مختلف تجاری شان مورد تشویق قرار می گیرد.

وجود این حقایق در مورد توانایی ها و ظرفیت های تان به شما در نفی هر گونه صحبت غیر مفید در مورد خودتان کمک کننده خواهد بود، چرا که انکار حقیقت سخت است.

اهداف روزانه و هفتگی برای خودتان قرار دهید

زمانی که در حال کار هستید، معمولا می دانید اهدافتان چیست و هر روز، هر هفته یا هر ماه برای رسیدن به آن ها تلاش می کنید. زمانی که کار نمی کنید، یک هدف سطح بالا دارید که پیدا کردن کار جدید است، اما همانطور که روزها و هفته ها و سپس ماه ها می گذرند ممکن است احساس شکست داشته باشید، چرا که به هدف خود دست پیدا نکرده اید.

هدف بزرگتر خود را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید. یک دوره زمانی خاص را تعیین کنید که برای بروز رسانی رزومه تان، آمادگی برای مصاحبه، تحقیق در مورد موقعیت های شغلی خوب و ارسال درخواست برای شغل ها باید صرف کنید و فقط شغل تان را مد نظر نداشته باشید- اهداف شخصی تان را که با رسیدن به انها احساس موفقیت دارید در نظر داشته باشید. این اهداف شخصی می تواند رنگ کردن اتاق تان یا تمیز کردن کابینت ها یا اتاق فرزندتان باشد. اکنون زمان آن رسیده است که هر روز یا هر هفته یک هدف را انتخاب کنید و به آن هدف برسید.

یک برنامه ریز دیجتالی یا کاغذی را پیدا کنید که الهام بخش شما برای نوشتن اهداف روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه تان باشد. بر اساس هر آنچه که روزانه به آن دست یافته اید، اهداف هفتگی خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. قرار دادن اهداف روزانه برای خودتان به شما در ” چک لیست” جستجوی شغلی و شاید لیست بلند کارهای شخصی که هرگز زمانی برای انجام آن ها نگذاشته اید کمک کننده خواهد بود و استفاده از برنامه ریز یک مدرک دیداری برای شما فراهم خواهد کرد که هر روز چه کارهایی را انجام داده اید. در نهایت، این برنامه ریز اعتماد به نفس شما را احیا می کند و تا زمان رسیدن به هدف تان که داشتن یک شغل جدید است ادامه دهید.

یک گروه از شبکه ارتباطی خود بسازید

یک گروه از افرادی در حوزه کاری تان ( یا حوزه های مختلفی که شما می خواهید یک محور شغلی بسازید) برای دیدار دوره ای با آن ها تشکیل دهید و به یکدیگر یادآوری کنید که چرا شما از کار کردن با آن ها لذت می بردید و متوجه شوید چطور می توانید به یکدیگر کمک کنید. این کار را به عنوان یک گروه طرح ریزی برای ایده پردازی خود در نظر بگیرید. این گروه می تواند برای شما در مورد چگونگی استفاده از مهارت ها و ظرفیت های تان در حوزه های متفاوت یا فرستادن رزومه برای دیگران یا بازخورد مصاحبه کمک کننده باشد. هم چنین این گروه می تواند هدفی برای شما در جهت پیدا کردن کار برای یکدیگر، ارتباط اعضا با افراد دیگر یا منابع ارتباطی بیشتر یا مسئول دانستن اعضا در قبال اهداف شان داشته باشد. هر ملاقات می تواند به شما در احیای اعتماد به نفس تان کمک کننده باشد، زیرا افراد برای کمک به شما تلاش می کنند و اگر شما به این کمک اعتقاد نداشته باشید این کار را انجام نخواهند داد.

مراقبت از خود را نشان دهید

جستجو برای شغل می تواند خسته کننده باشد – هر روز باید بیدار شوید و برای شغل ها درخواست همکاری ارسال کنید و با شرکت هایی که افتتاحیه دارند و با مخاطبین بیشتری ارتباط برقرار کنید. همانطور که بن آلدیس طی هر جلسه تمرینات کششی پلوتون به من یادآوری کرد که ” دوست داشتن خود هرگز خودخواهی نیست”. مراقبت از خود به معنای داشتن نیت خالص برای بدست آوردن منابع ذهنی، اجتماعی، فیزیکی یا احساسی جدید در جهت پیش رفتن به جلو است. هر هفته یا هر روز زمانی را برای انجام کارهایی که در انجام آن خوب هستید قرار دهید، مانند بازی گلف یا تنیس، کوهنوردی یا دوچرخه سواری یا کار ساده ای مانند کتاب خواندن. اهداف قابل دسترسی را  که فشار روحی کمی دارند به آن فعالیت ها اضافه کنید به طور مثال، ” هر روز 30 صفحه مطالعه می کنم” یا ” این هفته 10 مایل دوچرخه سواری می کنم” – این اهداف می تواند به شما احساس موفقیت بدهند.

داوطلب باشید

حیاتی است که همیشه فکر کنید که چطور می توانید با گذراندن دوره هایی در حرفه تان مهارت افزایی داشته باشید. داوطلب بودن روشی فوق العاده برای بروز کردن مهارت های تان است و حتی باعث بدست آوردن مهارت های جدید هم می شوند. استفاده از تخصص تان در فعالیت های داوطلبانه به شما یاد آوری خواهد کرد مهارت هایی دارید که می توانند ارزش شما را در یک سازمان نشان دهند و به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

هم چنین فعالیت های داوطلبانه می تواند منافع بسیاری برای روحیه شما داشته باشند – کمک کردن به دیگران به شما احساس سپاس گذاری می دهد و مطالعات به طور مداوم نشان می دهند افرادی که حس سپاس گذاری دارند از دیگران خوشحال ترند، زیرا آن ها بر روی آنچه که برای زندگی شان خوب است تمرکز می کنند.

هم چنین ممکن است که شما بتوانید مهارت هایی را که در شغل گذشته تان استفاده می کردید به کار ببرید و نه تنها به خودتان به دیگران هم ثابت کنید که مهارت ها و ظرفیت های سودمندی دارید. هم چنین می توانید به دیگران در شرکتی که کار می کنید آموزش دهید که به شما در برگرداندن اعتماد به نفس تان در حوزه ای که در آن کارشناس هستید کمک کننده خواهد بود.

شما نمی توانید با خیره شدن به کامیپوتر 8 ساعت در روز یا دعا برای آنکه استخدام کننده به شما زنگ بزند شغل خود را عوض کنید. به خودتان اجازه دهید که هر روز در یک بازه زمانی مشخص به جستحوی شغل بپردازید و سپس خودتان را برای کار با کامپیوتر قوی کنید و یکی از همان راه های احیای اعتماد به نفس تان را امتحان کنید. اعتماد به نفس از احساس ظرفیت ذهنیتی و بدنی تان برای دستیابی به هر آنچه که می خواهید بدست آورید نشات می گیرد.

زمانی که کار ندارید به احیای اعتماد به نفس تان بپردازید که به شما اجازه خواهد داد به طور جامع و کلی به خودتان باور داشته باشید و بنابراین زمانی که موقعیت شغلی بعدی را پیدا کردید، به آن شغل برای تایید ارزش خودتان متکی نخواهید بود. همانطور که تانیا می گوید او بعد از شش ماه جستجو برای شغل و اعتماد به ظرفیت هایش یک پیشنهاد شغلی را پذیرفت، گرچه این موقعیت شغلی جدید مقصد نهایی نیست.

منبع : https://hbr.org