میلیون ها کارمند در جستجوی مشاغل دورکاری هستند. اما ممکن است برای همه آنها موقعیت های مناسب وجود نداشته باشد.

کارمندان خواهان مشاغل دورکاری هستند. همانطور که در سراسر جهان، بخشی وسیعی از اداره ها به شرایط کار حضوری بازگشته اند، بسیاری از کارمندان تمام تلاش خود را می کنند تا جای ممکن از اداره دور باشند و دورکاری خود را ادامه دهند- و بعضی از آنها برنامه هایی دارند تا از کارفرمایانی که این انعطاف پذیری برای دورکاری را در آینده برایشان فراهم نمی کنند دیگر همکاری نداشته باشند.

نظرسنجی مورنینگ کانسلات از 1000 شهروند آمریکایی در می 2021 نشان داد که تقریبا 40 درصد افراد اگر کارفرمایانشان شرایط کار دورکاری را برای آنها فراهم نکنند، سازمان خود را ترک خواهند کرد. این درصد توسط نظر سنجی millennials and Gen Z به 49 درصد نیز رسید. به طور افزایشی، هم چنین بسیاری از کارمندان بنا به تجربه شخصی شان اینچنین گزارشی را ثبت کرده اند.

گرچه این موضوع کارفرمایان را دچار آشفتگی می کند، تعدادی از کارفرمایان با قرار دادن گزینه کار ترکیبی- دورکاری، به این درخواست کارمندان پاسخ داده اند یا تا جای ممکن محل کار شغل های مختلف را منعطف پذیر قرار داده اند. این بدان معناست که مسئله عرضه- تقاضا ممکن است تضمین کننده این ویژگی ها باشد: با وجود فراوانی موقعیت های شغلی موجود در بسیاری از کشورها شامل آمریکا و بریتانیا و بازارکاری کشور های مورد علاقه کارمندان، بعضی از آمارها نشان می دهند که ممکن است به همین سادگی موقعیت های شغلی کافی برای هرکسی که خواهان این نوع کار است وجود نداشته باشد.

این روندها در کشورها و صنایع مختلف متفاوت است، اما ویژگی هایی دارد که به طور افزایشی نشان دهنده علاقه کارمندان دورکار است که ممکن است با واقعیت بازار کار همسو نباشد. ممکن است برای کارمندانی که احساس می کنند آپشن های آنها محدود شده است مانند  قرص بزرگی باشد که بلعیدنش سخت است – و نتیجه این است که بعضی از کارجویان ممکن است با شرایط کار حضوری که نسبت به آن مقاومت می کرده اند، خودشان را تطبیق دهند.

مسئله عرضه تقاضا

طبق ویژگی های جهانی که در سایت های ایندید و لینکدین مطرح و در وبلاگ BBC Work life به اشتراک گذاشته  شده اند، نشان می دهند که علاقه کارمند به مشاغلی که ویژگی دورکاری دارد، تعداد چنین موقعیت های شغلی را در بسیاری از موارد بالاتر برده است.

حتی با وجود اینکه طی دوران همه گیری کرونا، تعداد مطالب در مورد مشاغل دورکاری به اوج خود رسید، پاوول آدرجان، مدیر تحقیقاتی اروپا، خاورمیانه و آفریقا (EMEA) در سایت ایندید اشاره می کند که ” اشتراک گذاری جستجوی شغل هایی که شامل کلمات کلیدی مربوط به دورکاری هستند حتی بیشتر از کلمات کلیدی بزرگترین اقتصاد ها افزایش پیدا کرده بود”. “اگر به نتایج کلی آمریکا نگاه کنیم، جستجوها برای دورکاری چهارو نیم برابر بیشتر از آن همه جستجوهایی بود که در سال  2019 صورت گرفت و اشتراک گذاری مطلب های در مورد دورکاری تنها 3.2 برابر شده بود.”

در بریتانیا، مطالب در مورد دورکاری 329 درصد افزایش پیدا کرده بود در حالی که جستجو برای این مشاغل با رقم 790 درصد آمار پر صر و صدایی به خود اختصاص داده بود.

در ایالات متحده آمریکا، بین جنیوری 2020 و مارچ 2020 پست هایی که به طور شفاف به دورکاری اشاره داشته اند، تا 319% افزایش داشته است در حالی که تعداد جستجوها به سرعت به 458% رسید. هم چنین این الگوی عدم تطابق در کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و فرانسه نیز وجود داشت که پست های مربوط به دورکاری از زمان اوج همه گیری کرونا رو به کاهش بود (یا به طور کلی از تعداد موجود کمتر بود).

در سراسر جهان، در بیشتر موارد تقاضا از عرضه پیشی می گیرد – و طبق گفته آدرجان، هنوز افراد برای شغل و حداقل در مورد مشاغل دورکاری به طور فعالی جستجو انجام می دهند، حتی با این وجود که همه گیری کرونا در بعضی از اقتصاد ها کمتر تاثیر گذاشته بود. او می گوید که حتی در بعضی از کشورهایی مثل ایتالیا که زیر ساخت های ضعیف تری دارد و در کشورهایی مثل فرانسه و ژاپن که پذیرش فرهنگی برای شغل های دورکاری در سطح بالایی نیست، عرضه این شغل ها با محدودیت بیشتری روبه روست. در این اقتصادها، همانطور که کارفرمایان شروع به انتقال مشاغل مورد نیاز جدیدشان به محل اداره کار کرده اند، اشتراک گذاری پست های مربوط به دورکاری رو به کاهش است.

به طور مشابه، طبق اطلاعات سایت لینکدین در مورد مشاغل دورکاری _ موقعیت هایی که به طور واضح به عنوان دورکاری برچسب خورده اند یا موقعیت هایی که شامل کلمات کلیدی مربوطه مانند “کار از خانه” هستند، در طیف شغل های دورکاری قرار می گیرند و نشان دهنده یک افزایش شگفت انگیز در تعداد درخواست برای این مشاغل هستند. در مارچ سال 2020 در شروع همه گیری کرونا، درخواست برای مشاغل دورکاری 8/1 بار بیشتر از مشاغل غیر دورکاری به اشتراک گذاشته شد؛ در مارچ 2022، این رقم به 2/6 بار افزایش پیدا کرد. حتی همانطور که تعداد شغل های دورکاری رو به افزایش است، استخدام کنندگان نمی توانند همگام با تعداد درخواست ها برای این مشاغل جلو بروند.

مری کیت فیلدز، یکی از مدیران اطلاعات ارتباطی در سایت لینکدین می گوید : ” نکته این موضوع این است که عرضه، کارمندان و تقاضا برای مشاغل دورکاری هر دو به شکل سریعی طی دو سال گذشته رشد داشته است، اما تقاضا رشد بیشتری داشته است.

گرفتن وجود خواهد داشت

طبق اطلاعات سایت لینکدین و هم چنین اطلاعات کارین کابریوق یکی از مدیران اقتصادی سایت لینکدین، در حالی که آپشن های کار دورکاری هنوز وجود دارد، البته صنف های خاص هر شغل به طور خاص در میزان انعطاف پذیری اشتیاق کارفرمایان در مورد محل کار کارمندان نقش بسزایی دارد. این موضوع به طور خاص در جایی صدق می کند که زمان به شکل افزایشی با توجه به محدودیت های انجام کار حیاتی است .

اولیور پرایس، یکی از مدیران اجرایی فناوری و استخدام در سایت رابرت هف در بریتانیا با این موضوع موافق است که بخش ها می توانند بر چگونگی مدیریت انعطاف پذیری در مورد محل کار کارمندان تاثیر گذار باشند. فناوری مثال خوبی است؛ او می می گوید: ” به این علت که بازار کار هنوز در مورد مشاغلی مثل توسعه دهندگان بسیار رقابتی است، کارمندان می توانند برای انجام کارشان به شکل دورکاری پا فشاری داشته باشند.

او می گوید: “اگر (یک کارفرما) یک موقعیت شغلی جدید داشته باشد و به شکل باورنکردنی برای انتخاب فرد مناسب با چالش رو به رو باشد، وشخص مناسب پیدا می شود ولی موقعیت شخصیمتفاوت تری دارد … شما مجبورید حداقل به این موضوع توجه داشته باشید. به عبارت دیگر، ممکن است بعضی از کارمندان در موقعیتی باشند که زمانی که در موقعیت دورکاری امن و قابل ترجیح خود باشند بتوانند استعداد خود را شکوفا کنند.

من فکر می کنم، در نهایت اگر شما به دنبال شغل باشید باید کمی بیشتر خود را با شرایط سازگار کنید – کارین کابریوق

هنوز، همانطور که رشافل بزرگ نشان می دهد و به طور وسیعی کارمندان در جستجوی مشاغلی هستند که انعطاف پذیری محل کار وجود دارد و واقعیت این است که جویندگان کار ممکن است با داشتن این آپشن ناامید شوند. کابریوق می گوید که ” مهم است به یاد داشته باشید که تنها یک سوم کارفرمایان مشاغل دورکاری پیشنهاد می دهند – که به این معناست که برای دو سوم شرکت ها حتی این مشاغل گزینه روی میز هم نیستند.”

با این وجود در مورد مشاغل دورکاری  یک اخطار – تا حدودی “مخفی” وجود دارد. آدرجان توضیح می دهد که ممکن است شرکت هایی وجود داشته باشند که مشتاق مذاکره در مورد انعطاف پذیری موقعیت مکانی شغل داشته باشند و اقامت های شخصی نیز فراهم کنند، گرچه ممکن است آنها به طور شفافی این مشاغل را در لیست آگهی های شغلی خود تبلیغ نکنند. با همه این ها، ممکن است  برای استخدام درچنین مشاغلی کمی بیشتر متمرکز شوند.

با این وجود کابریوق می گوید : ” جویندگان شغل باید برای چنین مشاغلی توجه خاصی داشته باشند، به خصوص که در سراسر جهان کارمندان برای برگشت به کار حضوری پافشاری می کنند و از طرف دیگر، اقتصاد جهانی با سرعت کمتری به جلو می رود و بازار کار دوباره توازن پیدا می کند”. ” کاندید های شغل نسبت به آنکه تقریبا بخواهند در این دوره کنونی زودتر در محل کار حضور یابند، کمی بیشتر منطف پذیر می شوند”.

کابریوق می گوید :” (کارمندان) حداقل برای یک سال در جایگاه راننده ماشین هستند، اگر این طور نباشد، پس برای همیشه ادامه پیدا نخواهد کرد”.  او افزود که همانطور که در بازار کار نگاهی به این دوره جویندگان شغل داشته ایم، ممکن است کارمندان موقعیت قدرت خود را واگذار کنند. ” من فکر می کنم تقریبا شما خواهید دید که جویندگان شغلی، کمی بیشتر برای مشاغل دورکاری خود را به خطر می اندازند.”

منبع : www.bbc.com

4 دیدگاه

 1. Twicsy
  19 تیر 1401

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

  • sahar zamanian
   11 تیر 1402

   thanks dear

 2. snow challenge instagram 20 likes
  8 مرداد 1401

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post plus
  the rest of the website is also really good.

  • sahar zamanian
   11 تیر 1402

   thanks for following us

دیدگاه ها بسته شده است.