5 اشتباه بزرگ در رزومه نویسی

Mistakes in Writing a CV

 

بعضی از جویندگان کار فکر می کنند نوشتن رزومه آسان است. شاید آنها درست فکر می کنند، اما باید بدانید که چه کاری باید انجام دهید و مهم تر از همه چه شغل هایی هدف شما هستند. تله های بالقوه ای زیادی وجود دارند، بعضی ها ممکن است کوچک باشند و بعضی دیگر خیلی بزرگ. در اینجا لیستی از 5 اشتباه بزرگ را جمع آوری کردم که کار جویان مرتکب می شوند و بر روند درخواست شان برای شغل ها تاثیر می گذارند. به طور شفاف این اشتباهات را بدانید و به خود فرصت بهتری برای ارزیابی بدهید که در همه مصاحبه ها مهم است.

  1. رزومه تان را تنظیم نمی کنید

زمانی که در مورد برزو رسانی یا نوشتن یک رزومه جدید فکر می کنید، ممکن است شغل هایی در ذهن تان نداشته باشید. این ایده خوبی است که همیشه آخرین دستاوردهای خود را در ذهن داشته باشید اما با این وجود، این هرگز آخرین رزومه شما برای درخواست هر موقعیت شغلی نیست. همیشه رزومه خود را برای هر درخواست موقعیت شغلی از طریق خواندن خصوصیات فردی و نشان دادن داشتن معیارها تنظیم کنید. زمانی که استخدام کننده در حال ارزیابی رزومه ها است، یک رزومه سازگار شده می تواند یک رزومه عمومی را شکست دهد.

  1. استفاده نکردن از کلمات کلیدی درست

بسیاری از سازمان های بزرگ و متوسط برای فیلتر سازی رزومه های ارسالی یک موقعیت شغلی از سیستم ردیابی کار جو (ATS) استفاده می کنند. این سیستم ها در اصل بر اساس تحلیل کلمات و عبارات کلیدی کار می کنند و سپس رزومه ها را طبقه بندی می کنند که کدام یک به کلمات کلیدی توصیفی شغل نزدیکتر از بقیه است. کلمات و عبارات استفاده شده در توصیف شغلی را در رزومه خود به کار ببرید و این کار به عبور کردن رزومه شما از سیستم های ATS کمک خواهد کرد. تخمین زده می شود که 70 درصد رزومه ها در سیستم های ATS گیر می افتند، بنابراین از همان کلمات و عبارات کلیدی در رزومه خود استفاده کنید.

  1. اشتباهات املایی

طبق تخمین بعضی نظرسنجی ها بیش از 50 درصد از رزومه ها شامل اشتباهات املایی است. وقتی در مورد آن فکر می کنید می تواند باور نکردنی باشد. همه ما برنامه های آنلاین غلط یاب داریم و هنوز در نوشتن خود اشتباهات املایی داریم. به یاد داشته باشید زبان انگلیسی ناپایدار است و غلط یاب ها نمی توانند هر اشتباهی را نشان دهند. بهترین پیشنهاد این است که قبل از ارسال رزومه تان، فرد دیگری رزومه شما را بخواند. زمانی که چشم تان به یک متن خیلی آشنا باشد به راحتی اشتباهات املایی خودتان را نمی بینید.

  1. قرار ندادن دستاورد ها در رزومه

بسیاری از جویندگان کار در رزومه خود مسئولیت ها و وظایف موقعیت شغلی خودشان را توصیف می کنند. چالش این است که استخدام کننده می داند که این موقعیت شغلی چیست، بالاخره یک نفر را انتخاب می کند. استخدام کننده می خواهد ببیند چقدر شما مناسب این شغل هستید. شما می توانید این موضوع را با قرار دادن نمونه هایی از جنبه های کارتان نشان دهید و تفاوت خود را با بقیه ایجاد کنید. برای مثال، ممکن است شما در کارتان هزینه ها را کم کرده اید، سود آوری را بیشتر کرده اید یا میزان رضایت مشتری را بهبود بخشیدید. حقایق و ویژگی های اشاره شده نشان می دهد که تا چه میزان دستاوردهای شما تاثیر قابل اندازه گیری داشته است.

  1. رزومه ای که خیلی طولانی است

خواندن رزومه شما باید چند ثانیه و نه چند دقیقه طول بکشد. گرچه ممکن است در قبال ساعت هایی که برای نوشتن رزومه تان صرف کرده اید این موضوع ناعادلانه باشد، شما نیاز دارید خودتان را جای استخدام کننده بگذارید و ببینید که از نظر زمانی برای خواندن رزومه تحت فشار هستید. رزومه خود را در دو صفحه تنظیم کنید. این به شما کمک  می کند اطلاعاتتان را خلاصه کنید و به دقت در مورد آنچه که می خواهد در رزومه تان باشد فکر کنید و مهم تر از همه، چه چیزی را می توانید کنار بگذارید. گرچه در عقبه شما 30 سال تجربه کاری وجود دارد اما استخدام کنندگان علاقه ندارند که بدانند شما 10 سال گذشته چه کاری انجام می دادید، بنابراین بر سال های اخیر کاری خود تمرکز کنید.

منبع: https://jobs.theguardian.com