7 راهکار برای کاهش اضطراب هنگام جستجوی شغل

Job Search Anxiety

 

آیا شما هنگام جستجوی شغل احساس اضطراب دارید؟ شما در این موضوع تنها نیستید. رقابت برای شغل ها شدید است و جستجو برای آن می تواند طاقت فرسا باشد. در این مقاله ما نشانه های هشداری را پوشش می دهیم که ممکن است شما هنگام اضطراب جستجوی شغل تجربه کنید و روش هایی را برای کاهش این اضطراب پیشنهاد می دهیم.

 • اضطراب هنگام جستجوی شغل چیست؟
 • نشانه های اضطراب جستجوی شغل چیست؟
 • چگونه با اضطراب جستجوی شغل مقابله کنیم؟

اضطراب جستجوی شغل چیست؟

بسیاری از جویندگان کار هنگامی که به دنبال یک شغل جدید هستند، این نوع اضطراب یا حالتی از ترس و ناراحتی را تجربه کرده اند. این می تواند به علت مجموعه ای از مواردی مانند رد شدن بعد از ارسال درخواست، عدم اطمینان از آینده و استرس مرتبط با مصاحبه باشد.

نشانه های هشدار دهنده اضطراب جستجوی شغل

مهم است که بدانید که بین خستگی و عصبانیتی که طی هر گونه جستجوی شغل اتفاق می افتد تفاوت وجود دارد و این اضطراب می تواند بر سلامت ذهن شما تاثیر بگذارد.

در اینجا چند نشانه هشدار دهنده آورده شده اند که ممکن است هنگام اضطراب جستجوی شغل تجربه کرده باشید:

 • سخت از رختخواب بلند شدن یا سخت متمرکز شدن
 • افزایش تحریک پذیری
 • عدم علاقه به سرگرمی های معمول
 • احساس نا امیدی و/ یا بی ارزشی
 • فضای بهم ریخته و / یا کثیف
 • اهمال کاری

مهم است اشاره شود که این احساسات می توانند طی روند جستجوی شغل برای هر کسی اتفاق بیوفتد. زمانی این موضوع بیشتر مورد اهمیت قرار می گیرد که باعث جلوگیری و تاثیر بر توانایی شما برای انجام عادات روزانه زندگی تان شوند که قبل از آن به راحتی انجام می دادید.

در بخش بعدی روش هایی برای کاهش اضطراب و به دست آوردن مجدد کنترل خودتان هنگام جستجوی شغلی پیشنهاد شده است.

چگونه با اضطراب ناشی از جستجوی شغل مقابله کنیم؟

 1. یک روتین را دنبال کنید

زمانی که یک شغل تمام وقت (یا حتی پاره وقت) دارید، از شما انتظار می رود یک برنامه زمانی مشخص داشته باشید. این می تواند از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر یا ساعات دیگری باشد و نکته این است که شما باید طبق این ساعات کار کنید.

زمانی که برای یک شغل جدید در حال جستجو هستیم، این برنامه زمانی مانند ساعات کاری شغل تان محسوب می شود. این بدان معناست که ساعات مشخصی را به جستجوی شغل بپردازید، زمان استراحت های مشخص داشته باشید و در انتهای روز ساعت مشخصی را برای جستجوی شغل صرف کرده باشید.

مشکلی که بسیاری از جویندگان شغل با آن مواجه می شوند این است که بدست آوردن شغل در زندگی روزمره شان نفوذ می کند. همانطور که می دانید مهم است یک تعادل زندگی کاری و شخصی داشته باشید. این خوب است که یک روتین کاری را دنبال کنید که به شما اجازه دهد زمان هایی را به زندگی شخصی خود بپردازید. این کار به شما اطمینان می دهد خارج از ” زمان کار” برای رشد و پروش خود از طریق معاشرت های اجتماعی، سرگرمی ها  و موارد دیگر وقتی را صرف کنید.

 1. برنامه زمانی خود را متناسب با دستاوردهای کوچک تنظیم کنید

زمانی که به دنبال یک شغل هستید، فقط جستجو نمی کنید. شما در حال ارسال ایمیل، تحقیق در مورد شرکت ها و مدیران استخدام، گسترش شبکه ارتباطی خود، یافتن دوستان جدید و بسیاری موارد دیگر هستید. این می تواند طاقت فرسا باشد و تبدیل به اضطراب شود.

همانطور که در طی روز وظایف خود را انجام می دهید، دستاورد های کوچکی را برای خود قرار دهید که باعث انگیزه شما می شوند. این دستاورد های کوچک می توانند با جستجو های شغلی شما مرتبط نباشند مانند:

 • خواندن یک فصل از یک کتاب جدید
 • ارتباط با فردی در صنف شما در لینکدین
 • رسیدن به سطح جدید در برنامه زبان دالینگو

هر آنچه که شما بتوانید انجام دهید و برای تان شادی را به ارمغان آورد در برنامه زمانی خود قرار دهید

نکته حرفه ای: هر زمان که در طی روز احساس رکود و خستگی داشته اید ان برنامه ها را برای خودتان قرار دهید. افزایش انرژی ای که از این کار بدست می آورید حتی بهتر از نوشیدن یک فنجان قهوه است.

 1. به یاد داشته باشید که این فقط برای شما نیست

جستجو برای شغل به معنای مواجه با رد شدن است. گرچه سخت است که این موضوع را در ذهن داشته باشید، اما عوامل و متغییر های بسیاری وجود دارند – که خارج از کنترل شما هستند – و می توانند بر استخدام کاندید هایی تاثیر بگذارند که مدیران استخدام برای یک شغل در نظر داشته اند. به این ترتیب، فقط به این دلیل که شما رد شدید، به این معنی نیست که آن تیم استخدام شما را دوست نداشته اند.

زمانی که فکر می کنید یا کلماتی مانند ” نه”، “من چه کار اشتباهی انجام دادم؟” جلوی خودتان را بگیرید. به جای آن، هر موقعیت تعامل با شرکت ها را به عنوان فرصت جدیدی برای یادگیری برای خودتان در نظر بگیرید. هم چنین این کار کمک می کند به یاد داشته باشید که هر  بار گفتن کلمه “نه” یک قدم شما را برای رسیدن به “بله” دور خواهد کرد.

 1. همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار ندهید

زمانی که یک فرصت شغلی پیدا می کنید که به نظر می رسد با آنچه که به دنبالش هستید مطابقت دارد، آسان است که هیجان زده شوید و در مورد آن شروع به خیال پردازی کنید. فرض کنید به دور سوم مصاحبه رسیده اید. ممکن است مصاحبه برای موقعیت های شغلی دیگر را متوقف کنید، زیرا ایمان دارید این موقعیت شغلی برای شماست. مقابل چنین اطمینانی مقاومت کنید.

همانطور که قبلا اشاره شد، عوامل بیشمار بسیاری وجود دارند که بر تصمیمات مدیران استخدام تاثیر خواهند گذاشت. فقط به یک شرکت متعهد نشوید مگر آنکه آن شرکت به شما از طریق پیشنهاد شغلی تعهد داده باشد. اگر با انعطاف پذیری و سازگاری به دنبال شغل باشید، به شما اجازه خواهد حتی با وجود نا امیدی در جستجوی شغل همچنان با انگیزه بمانید.

 1. هر روز استرس خود را کاهش دهید

زمانی که در انتهای روز تایم مشخصی را برای جستجوی شغل پر کردید، مهم است که در فعالیت هایی شرکت کنید که استرس سیستم عصبی تان را کاهش دهد و به شما انرژی مجدد می دهد. در حالی که ممکن است برای استفاده از رسانه های اجتماعی وسوسه شوید، این کار را نکنید. اغلب، به جای استراحت کردن برای آنکه حواس خود را از کار پرت کنیم و انرژی خود را باز یابید، به تماشای زیاد فیلم در نتفلیکس می پردازید یا در تیک تاک وقت می گذرانید.

در اینجا چند جایگزین بهتر پیشنهاد شده است:

 • پیاده روی، دویدن یا دوچرخه سواری در طبیعت
 • گوش دادن به موسیقی یا پادکست
 • کتاب خواندن و یا رنگ آمیزی
 • تماس با دوستان یا خانواده
 • مدیتیشن
 • کامل کردن پازل یا جدول سودوکو
 • بازی های روی میزی
 1. تغییر راهکار خود

اگر راهکار کنونی شما هنوز باعث ایجاد حس اضطراب در شما می شود، راهکار خود را تغییر دهید برای مثال، ممکن است تمام روز نشستن در خانه برای شما بازدهی نداشته باشد. شاید، شما در یک کافی شاپ یا در پارک بهتر بتوانید کار کنید.

با رزومه خود موقعیت های شغلی زیادی دریافت نمی کنید؟ از یک نویسنده رزومه کمک بگیرید یا از همکار خود بخواهید رزومه شما را بازنگری کند. طی جستجوی شغلی طبیعی است که احساس کنید گیر افتاده اید که این حس می تواند منجر به اضطراب شود. تطابق با راهکار تان می تواند به پایان دادن به بخشی از این احساس کمک کند و باعث شود طی روند جستجوی شغلی خود احساس قدرت کنید.

 1. کمک بگیرید

اگر هنوز احساس می کنید گیر افتاده اید و نمی دانید قدم بعدی تان چه باید باشد، از دیگران کمک بگیرید. اضطراب جستجوی شغل به شکل باورنکردنی رایج است و شما تنها کسی نیستید که با این اضطراب روبه رو شده اید. در نظر داشته باشید به یک تراپیست مراجعه کنید که می تواند به شما در کشف روش های جدید در تجربه جستجوی شغلی تان کمک کند.

در جامعه خود با دوستان و خانواده تان تماس بگیرید. در حالی که آنها همیشه متوجه نمی شوند که شما از چه چیزی رنج می برید، اما می توانند پشتیبانی مورد نیاز شما را ارائه دهند.

منبع: https://blog.hubspot.com