آنچه که هیچ کس در مورد نوشتن رزومه به شما نگفته است

 فرض برائت ممکن است اصلی از قوانین ایالات متحده باشد، اما تصور نکنید که رزومه شما با همان رفتار مواجه خواهد شد. شما می توانید صادق ترین فرد روی کره زمین باشید. این مهم نخواهد بود. به احتمال زیاد استخدام‌کنندگان و مدیران استخدام احتمال می‌دهند حداقل یک یا دو دروغ مصلحتی کوچک یا حداقل اغراق هایی در رزومه شما وجود داشته باشد.

اگرچه ممکن است خشن به نظر برسد، اما واقعیت این است که نظرسنجی های متوالی به ما می گوید که در بیشتر رزومه ها در واقع دروغ وجود دارد. آمار کمی متفاوت است، اما روند یکسان دارد: بخش قابل توجه ای از آمریکایی‌ها مشکلی ندارند که مرزهای بین واقعیت و تخیل را محو کنند، اگر این به معنای بدست آوردن شغل بهتر و حقوق بالاتر باشد. در بسیاری از موارد، آنچه که به عنوان یک اغراق نسبتاً بی ضرر در یک رزومه شروع می شود، می تواند در طول فرآیند مصاحبه به فریبکاری بی رویه تبدیل شود.

بنابراین، همانطور که می نشینید تا یک رزومه جدید برای خود بنویسید، این شما را کجا رها می کند؟ آیا باید از بسیاری از افراد دیگر پیروی کنید و رویکرد انعطاف پذیرتری نسبت به حقیقت داشته باشید؟ برعکس، هرگز زمان بهتری برای حفظ صداقت در درجه اول نبوده است . اگر برای وجدان شما نیست، برای شغل شما است.

شرکت‌ها و دپارتمان‌های منابع انسانی رزومه های کارجویان را به طور کامل در فرآیند استخدام بررسی می‌کنند، این کار معمولاً از طریق ترکیبی از روش‌های سنتی مانند بررسی منابع و استراتژی‌های رفتاری بیشتر مانند آزمون‌های مهارت‌ها و بررسی سؤالات در طول مصاحبه انجام می شود.

از قضا، اگر در رزومه خود دروغ گفته باشید، در واقع خیلی بهتر است که در مرحله مصاحبه گرفتار شوید. در این صورت، شما شغل را پیدا نخواهید کرد. اگر واقعاً استخدام شده باشید و بعد متوجه شوید که دروغ گفته اید، ممکن است عواقب قانونی به دنبال داشته باشد. و این موضوع حتی به صدمات جبران ناپذیری  اشاره می کند که به اعتبار شما وارد می شود.

خاص بودن منجر به موفقیت می شود

اکنون که مشخص شده است چرا دروغگویی یک کار احمقانه است، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان یک رزومه صادقانه اما همچنان متقاعد کننده ساخت که به شما کمک کند از سایر متقاضیان فریبنده تر متمایز شوید. پاسخ به این سوال مهم در دو بخش آمده است . اصالت و خاص بودن

در حالی که امروزه بسیاری از رزومه‌ها گسترده و غیرشخصی به نظر می‌رسند، رزومه‌ شما باید به شکلی واقعی بر داستان خاصی از حرفه‌تان که تا کنون داشته اید تأکید کند. تنها یک شما وجود دارد، به این معنی که رزومه تان باید در نوع خود بی نظیر باشد. از خود بپرسید، شخصاً چه چیزی را انجام داده اید یا به دست آورده اید که هیچ کس دیگری نمی تواند ادعای آن را داشته باشد؟ همانطور که می گویند جزئیات یک موضوع، مشکل سازترین جنبه ی آن موضوع است و در نوشتن رزومه برنده جایی برای ابهام وجود ندارد. تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا از اظهارات کلی و کلی نگری اجتناب کنید و از بیان تا حد امکان موارد خاص نترسید. .

مجموعه مهارت شما یک لیست مواد غذایی نیست

مهارت های خاصی تقریباً در هر رزومه ای مناسب خواهند بود. ویژگی‌هایی مانند رهبری، تصمیم‌گیری تحت فشار و سازگاری در زمینه‌ها و موقعیت‌های بی‌شماری به شدت مورد توجه قرار می‌گیرند، اما باید در رزومه شما چیزی بیش از یک مجموعه مهارت فرضی وجود داشته باشد که مانند یک لیست مواد غذایی نوشته شده توسط یک روبات باشد.

برای متقاضیان آسان است که بگویند، یا به سادگی بدون ارائه هیچ زمینه دیگری ادعا کنند، که در مدیریت، بازاریابی، فروش یا هر چیز دیگری به خوبی مسلط هستند، و همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، بسیاری از آنها در نهایت همین کار را انجام می دهند. از سوی دیگر، رزومه شما باید فعالانه به خوانندگان نشان دهد که چگونه از تخصص خود تا کنون برای ایجاد نتایج استفاده کرده اید.

هر مهارتی که در رزومه شما ذکر شده است باید توسط دستاوردها و تمایزات قابل تأییدی که با جزئیات بیشتر در بخش تجربه کاری شرح داده شده است پشتیبانی یا تأیید شود. اگر «حل مشکل» را به عنوان یک مهارت فهرست می کنید، یک یا دو مشکل واقعی را که در موقعیت فعلی یا قبلی خود با موفقیت حل کرده اید، بازگو کنید.

منبع:

https://www.theladders.com