رئیس رئیس شما زمانی را در تقویم شما بدون هیچ زمینه ای برنامه ریزی کرده است. نترسید. شما دچار مشکلی نشده اید. فقط به یک جلسه سطح پرش دعوت شده اید. این فرصتی برای شماست تا بتوانید دیدگاه هایتان را با رئیس تان در میان بگذارید و بازخوردهایتان را ارائه دهید که می تواند برای پیشرفت شرکت کمک کننده باشد.

جلسه سطح پرش چیست؟

همانطور که اسم آن نشان می دهد، جلسه سطح پرش یک یا بیشتر از یک سطح مدیریتی را در مکالمه با کارمندان حفظ می کند و برای مدیران فرصتی را برای ارتباط با همکاران فراتر از شبکه گزارشات مستقیم فراهم می کند.

در بیشتر جلسات سطح پرش شما در مورد اهداف شرکت، مدیر مستقیم کارمندان، نقش کارمند در شرکت و حوزه های بالقوه پیشرفت شرکت صحبت خواهید کرد. شرکت کنندگان در این جلسه می توانند سوالاتی در مورد نقش یکدیگر بپرسند، در مورد برنامه های آینده شرکت بیشتر بدانند و در مورد روش هایی برای جلوگیری از موانع پیشرفتی شرکت بحث کنند.

بعضی شرکت ها از جلسات سطح پرش به عنوان بخشی از جریان معمولی کاری استفاده می کنند تا مدیران سطح ارشد درک عمیق تری از نقش های فردی کارمندان داشته باشند، در حالی که در بعضی شرکت ها جلسات سطح پرش در جهت بررسی عملکرد مشکلات یا مسائل پایداری انجام می شود. رویکرد اول ارجح است، زیرا جلسات سطح پرش را نرمال سازی می کند،  به احساس دیده شدن و شنیده شدن کارمندان کمک می کند و می تواند به حل مشکلات قبل از بروز آنها کمک کند. بسیاری از کاربران سایت glassdoor از این جلسات به عنوان ویژگی مثبت یک شرکت یاد می کنند.

چگونه برای جلسه سطح پرش آماده شویم؟

یه صورت ایده آل، مدیرتان یا شخصی که با وی جلسه دارید دستورالعمل کاری را قبل از جلسه به اشتراک می گذارد. اگر آنها این کار را انجام دهند، حداقل یک ساعت وقت بگذارید و عنوان های موضوعات نوشته شده را بخوانید و افکار خودتان را در مورد چگونگی ارتباط شما و شغل شما با آن عنوان ها تنظیم کنید. اگر شرکت شما در دستور العمل خود اهداف کوچکتر را ذکر کرده است، آن اهداف را مرور کنید و به ارزیابی آنها بپردازید.

اما ممکن است دستورالعمل کاری را قبل از جلسه دریافت نکنید، قبل از جلسه، خلاصه ای کوتاه به طور کلی از پیشینه خود و به طور خاص تاریخچه حضور شما در شرکت فراهم کنید. این اطلاعات می تواند زمینه ای برای طرحی از پیشرفت ها و اهداف کاری شما باشد. در حالی که این ایده خوبی است که در مورد شخصی که با او جلسه دارید قبل از جلسه تحقیق کنید. هم چنین باید سوالاتی در مورد نقش آنها طی جلسه شان با شما بپرسید.

شفافیت سازنده را در اولویت قرار دهید

در طی یک جلسه سطح پرش، مدیر به احتمال زیاد در مورد نقاط قوت و ضعف رئیس سوالاتی خواهد پرسید. چه شما رئیس خودتان را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید، اکنون زمان تایید یا انتقاد مبهم نیست. به جای آن، در مورد آن نمونه های خاص فکر کنید که می توانند ارزیابی شما از عملکرد رئیس تان را پشتیبانی کنند. این نمونه ها شامل جزئیاتی در مورد:

 • بهترین و بدترین ویژگی های مدیریتی
 • موقعیت های اخیر که در آن مدیر شما بیش از حد انتظارات را برآورده کرده است یا ناکام مانده است
 • تعامل مدیرتان با گزارشات مستقیم و مدیریت بالاتر چگونه بوده است
 • عملکرد مدیرتان برای پیشرفت روند های کاری چگونه بوده است
 • کدام یک از روند های کاری موفق عمل کرده است

جلسه سطح پرش دعوت آزاد برای زیر سوال بردن مدیرتان نیست. اگر در مورد کارهای مدیرتان مسائل جدی دارید که می خواهید در مورد آن ها صحبت کنید، بهترین کار صحبت مستقیم با مدیرتان است یا اگر مرتبط است با بخش نیروی انسانی این موضوعات را مطرح کنید. اگر پس از ارباط با مدیر یا منابع انسانی خود همچنان موضوعاتی دارید که بخواهید در مورد آن ها صحبت کنید، می‌توانید آن را در یک جلسه سطح پرش مطرح کنید.

از جلسه سطح پرش خود بیشتر استفاده کنید

در مورد هر جلسه سطح پرش به عنوان یک ماموریت حقیقت یاب برای بدست آوردن شفافیت نیت ها و تصمیماتی فکر کنید که ممکن است به طور کامل متوجه آنها نشده باشید. اگر استراتژی ها یا اهداف شرکت برایتان شفاف نیست، در مورد آن ها بپرسید. رئیس جلسه سطح پرش ممکن است توضیحات بهتری را ارائه کند.

اگر برنامه زمانی شرکتی که در آن کار می کنید دارای جلسات سطح پرش به شکل منظم است، از زمان جلسه رو در رو با مدیران سطح بالانر برای یادگیری بیشتر در مورد فرصت های پیشرفت استفاده کنید، از اهداف شغلی خود دفاع کنید و در مورد بازخوردها سوال بپرسید. افرادی را که می خواهید از آنها در شرکت یاد بگیرید شناسایی کنید و در مورد فرصت های مربی گری پرس و جو کنید.

ساختار های جلسات شرکتی ممکن است بسیار متغیر باشد، اما جلسات سطح پرش به طور معمول در مورد موضوعاتی است که در ادامه گفته شده است. از این دستورالعمل کاری برای تنظیم ایده هایتان استفاده کنید تا بتوانید برای جلسه سطح پرش آمادگی داشته باشید.

دستور العمل جلسه سطح پرش

1. مقدمه و افتتاحیه

(5 دقیقه)

 • توضیح هدف جلسه
 • معرفی خود و نقش تان در شرکت
 •  اشتراک گذاری اطلاعات واقعی در مورد خودتان که ارتباط را تسهیل می کند، مانند سرگرمی هایتان خارج از محیط کار یا موضوعی که باعث خوشحالی همه می شود
 • تشکر از شخصی که زمان خود را برای صحبت با شما اختصاص داده است
2. شناخت کارمندان

(10 دقیقه)

 • چه کاری را شرکت باید انجام دهد یا متوقف کند؟
 • کدام یک از حوزه های استراتژی شرکت برای شما مبهم است؟
 • از دیدگاه شما، بزرگترین چالشی که اکنون شرکت با آن مواجه است چیست؟ بزرگترین چالش تیم شما چیست؟
 • مدیر شما تا چه میزان پشتیبان شما و تیم شماست؟
 • آیا کاری وجود دارد که مدیرتان بتواند برای بهبود کارایی مدیریتش انجام دهد؟

 

3. سوال در مورد پیشرفت و فرهنگ سازمانی

 (10 دقیقه)

 • اهداف شغلی شما در شرکت طی یک سال گذشته ها چه مواردی بوده است؟
 • کدام بخش فرهنگ سازمانی شرکت را دوست دارید؟کدام یک از فرهنگ های سازمانی را دوست داشتید تغییر دهید؟
 • ایا از نقش شغلی خود راضی هستید؟
 • پیشنهاد شما به من برای پیشرفت شغلی چیست؟
4. اشتراک گذاری افکار نهایی و مکالمات صمیمی

(5 دقیقه)

 • چنانچه هر سوالی دارید، چندین سوال در مورد رئیس جلسه سطح پرش فراهم کنید. توجه داشته باشید که از مدیرتان در مورد روش شغلی خودش در شرکت سوال بپرسید
 • پاسخ به سوالات را یادداشت کنید که بعدها پاسخ کتبی داشته باشید
 • تا جایی که نیاز است برنامه زمانی برای جلسات پیگیری داشته باشید

منبع:

https://www.glassdoor.com